jaka lodowka nie bedzie dzialac jak jest cieplo?

Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

W dniu 2010-06-10 22:06, Michał pisze:

Częściowo opisał Ci to Pszemol ale możesz z tego wywnioskować, że żadna nie będzie działać :) Jeśli faktycznie w altance miałbyś około 55-60C to rzeczywiście jest ciężko bo taka jest z reguły maksymalna temperatura czynnika chłodzącego na wyjściu. Powietrze w altance powinno być znacznie chłodniejsze, żeby było wydajne chłodzenie w skraplaczu. Ale mogę wymienić Ci kilka powodów przegrzewania (a w dalszym etapie uszkodzenia) - zwłaszcza w starych lodówkach:

  1. Izolacja termiczna w ściankach (najczęściej spieniony poliuretan) z czasem staje się zawilgocony i zaczyna mocniej przewodzić ciepło. Do wnętrza dostaje się więcej ciepła więc więcej też wydzielane jest na zewnątrz (po stronie gorącej)- przegrzewając układ zaprojektowany na mniejszą moc.
  2. Podobnie mogą być zniszczone uszczelki lub przerdzewiała powierzchnia do której przylega uszczelka. To też zwiększa strumień ciepła.
  3. Sprawność układu spada na skutek spadku stopnia sprężania sprężarki, ubytku czynnika chłodzącego lub zapchania filtra (odwadniacza) wodą, produktami rozkładu olejów lub zanieczyszczeniami mechanicznymi z zużywającej się sprężarki. Jeśli lodówka była stara i miała się zepsuć to wydaje się normalne, że padła w czasie największego obciążenia. Tak jak zużyta żarówka pali się najczęściej przy włączaniu.

Nowa lodówka powinna radzić sobie lepiej ale pomóc mogą następujące rozwiązania.

  1. Ustawić lodówkę niezbyt blisko ściany.
  2. W upały nie ustawiać zbyt niskich temperatur. Zamiast 5 stopni ustawić np 12.
  3. Zapewnić przepływ powietrza jeśli faktycznie altanka się bardzo nagrzewa. Może wystarczyć szersza szczelina pod drzwiami i mały lufcik.

Wybierając lodówkę unikałbym takich małych jak w pokojach hotelowych gdyż z reguły nie radzą sobie z chłodzeniem nawet w pokojowych temperaturach. Dokładniejszych wskazówek mógłby Ci udzielić fachowiec biorąc pod uwagą moc sprężarki, rodzaj czynnika chłodzącego i oleju. Niektóre są bardziej odpowiednie do wyższych temperatur po stronie gorącej.

Reply to
Mario

Na mój gust to popsuta lodówka nie będzie działać jak jest ciepło. Taka niby teoria jest ze lodówki są potrzebne jak jest ciepło, bo po co komu lodówki w Eskimosji. Myślę ze w Afryce jest cieplej jak u Ciebie na działce i tam lodówki normalnie chłodzą to co w środku mają. Chyba że są popsute. Ale w Afryce nie bylem i na 100% nie powiem czy tam popsute lodówki chłodzą czy nie chłodzą. Przerób sobie tą lodówkę na klatkę na króliki, im nie potrzebne zimno.

Reply to
kogutek

jeśli w domku na

Myślisz że on w upały jeszcze czymś grzeje w domku?

Reply to
kogutek

Pszemol pisze:

Po polsku mówi się skraplacz. Condenser to z angielskiego.

Raczej zadziała zabezpieczenie termiczne i kompresor zatrzyma się, aż się ochłodzi.

Widziałem z kolei przypadek, jak ktoś rozmrażając zamrażalnik za pomocą dłuta przedziurawił rurkę z czynnikiem. Ale udawał, chyba przed samym sobą, że nic się nie stało i zostawił lodówkę włączoną. Po kilku godzinach pompa się zatarła, ale silnik się nie spalił, bo jego pracę co chwila przerywał wyłącznik termiczny.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2010-06-11 09:00, Tomasz Wójtowicz pisze:

Małe sprężarki nie mają zabezpieczenia termicznego. Tak zwany termik to jest zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe. Rozłącza przy zbyt dużym prądzie.

Reply to
Mario

Nie masz pojęcia o czym piszesz, lepiej nie pisz bo nic nie wniosłeś do tematu. Najpierw 60 stopni w domku, chociaż napisał że domek a nie kurnik z blaszanym dachem. Potem wywód jak działa lodówka w sytuacji gdy lodówka pytającego jest zwyczajnie popsuta. Przykład z liną bez sensu. Inni też nie lepsi. Teoria ze domowa lodówka nie ma zabezpieczenia termicznego. Bzdura jakich mało. A teraz możesz się pienić do oporu, wisi mi to i powiewa.

Reply to
kogutek

Miałem dawno temu dwie absorbcyjne. Przy 30+ stopniach zamiast chłodzić zaczynały grzać wnętrze. Ale wystarczył mały wiatraczek (Zefir się bodaj nazywał), żeby nawet 36 stopni przestało robić kłopot. Temperatura powietrze 30 stopni to nie wszystko - w okolicach skraplacza może być znacznie więcej. Ale wystarcza zaskakująco niewielki, wymuszony ruch powietrza, żeby chłodziarka znów działała jako chłodziarka.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2010-06-11 10:28, kogutek pisze:

Opisałeś przypadek, że w zatartej sprężarce wyłącznik termiczny zatrzymywał silnik. A sprawdzałeś czy nie wyłączał czasem silnika tzw termik czyli wyłącznik bimetaliczny montowany zazwyczaj na stykach zasilających agregatu? Jak masz zatartą sprężarkę to silnik albo ma zwiększone opory albo całkiem stoi w miejscu. Powoduje to przekroczenie prądu maksymalnego i ten zewnętrzny termik rozłącza silnik. Małe sprężarki nie mają wbudowanego wewnątrz bezpiecznika termicznego. Przynajmniej sprężarki w starych lodówkach nie miały go.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.