Elektronika baterii do notebooka - prośba o porad

Witam Zastanawiam się do czego służą 5 gniazd w baterii do notebooka. Na jednym jest +, na drugim - , a co z pozostałymim 3. Jak to sprawdzić - nie rozbierając baterii? Czy noże mi ktoś poradzić jak oszukać zasilanie notebooka z baterii tzn. w jaki sposób połączyć te 5 wejść w notebooku, aby nie zgłaszał braku lub złego stan baterii. Po podłączeniu zasilacza i mierzeniu napięć w gniazdach do baterii uzyskuję różne napięcia,a przy jednym nie wykazuje żadnego napięcia. Chciałbym wykonać aktualizację biosu w notebooku IBM ThinkPad 755 i warunkiem koniecznym jest podłączenie zasilacza (mam) i całkowicie sprawnej baterii (nie mam). Brak jednego z tych warunków uniemożliwia mi aktualizację. Oczywiście samo podłączenie drugiego zasilacza w miejsce baterii tylko pod + i - nic nie daje i system wykrywa brak właściwej baterii. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie. Nie chciałbym popsuć sobie notebboka. Pozdrawiam Ryszard

Reply to
Elektronika
Loading thread data ...

Mozesz "udawac" czyms baterie i zmieniac bios, ale bardzo prawdopodobne jest to, ze juz tego laptopa nie wlaczysz i bedziesz pytal "kto ma bios i mi pozyczy". Zastanow sie czy naprawde musisz aktualizowac bios, przejdz sie po komisach i poptyaj o bateriee i o ewentualne wypozyczenie za jakas tam oplata. Co do baterii: Wewnatrz sa dwa czujniki temperatury. Sygnal z nich jest zapewne kodowany i przesylany dalej do laptopa. Pozatym nie jestem pewien, czy w baterii nie ma "+", "-" i "masa". Innymi slowy, ciezko bedzie udawac baterie. Powodzenia.

Reply to
Bresio

Termistor i I2C do monitorowania..

Oj, to moze byc trudne, bo ten i2c to do ciekawego kontrolerka podlaczony .. byc moze starczy sam termistor..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Elektronika" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:bsjvtg$ers$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Kiedyś widziałem taki układzik scalony (nie pamiętam symbolu), który zawierał w sobie układ pomiaru temperatury i napięcia. Prawdopodobnie miał jeszcze trochę nieulotnej pamięci w sobie, a komunikacja z nim odbywała się za pomocą I2C. Jako zastosowanie - producent podał m.in. kontrola bateryjnych układów zasilania. Jak się nad tym bliżej zastanowić to można wywniosokować, że producent jakichś urządzeń zasilanych z akumlatorków w prosty sposób może wykonać taki akumulatorek, którego nie da się zastąić innym typem (np. przy starcie urządzenie próbuje z nieulotnej pamięci tego układu "dowiedzieć się" co to za bateria, a w trakcie pracy kontrolować jej temperaturę i napięcie). Być może (to tylko moje przypuszczenie) pozostałe piny służą włąśnie do tego.

Pozdrawiam Tadek

Reply to
Tadek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.