regeneracja baterii do notebooka

Witam,

Probuje sobie poeksperymentowac z regenerowaniem baterii do notebooka Compaq e500. Jej pojemnosc spadla drastycznie, trzyma nie dluzej niz 5 minut.

Po przeczytaniu w sieci wielu uwag i porad na temat przywracania sprawnosci takim bateriom, mam jeszcze kilka pytan - mam nadzieje, ze ktos wyjasni moje watpliwosci.

Po pierwsze - czy na pewno przyczyna tak krotkiej zywotnosci jest pad ogniw baterii? Czy moze po prostu elektronika na chama uznala, ze bateria przezyla juz swoje, nie pozwala jej naladowac? Czy mozna jakos zresetowac pamiec elektroniki?

Po drugie - jak sprawdzic, czy ogniwo jest sprawne (otwarcie baterii mam juz za soba)? na

formatting link
"Individual battery cell voltage measured without a load may not be conclusive. Connect a 10ohm/15W resistor to them and measure it again after a few minutes. It has to be connected directly to the cells (where 11.1V should be), not to the socket, because of a FET switch there. "

Jak nalezy to rozumiec? Czy mam naladowac baterie w notebooku (nie mam ladowarki do ogniw tego formatu), wyjac ogniwo, zmierzyc napiecie, podlaczyc do opornika, po paru minutach odlaczyc i zmierzyc ponownie? Jak interpretowac wyniki (nominalnie ogniwo ma miec 3.7V)?

Po trzecie - czy ogniwa li-ion mozna naladowac zwykla ladowarka procesorowa? co im grozi przy takim zabiegu?

Po czwarte - czy mozna po prostu wylutowac stare i wlutowac nowe ogniwa, a elektronika sama je naladuje?

Bede wdzieczny za odpowiedzi, Marek

ps. ogniwa sa typu 18650, 3.7v - szukalem w archiwum i wiem, ze to towar deficytowy, podobno rok-dwa temu byly w WAMTECHNIKu w Pruszkowie, ale dzwonilem do nich i skierowali mnie do sklepu na Smolnej, gdzie chodza one po 65 lub 75zl (sic!), zaleznie od pojemnosci - 1800/2200mAh. Domyslam sie, ze nie ma w poblizu Warszawy innego zrodla, ale jesli ktos takowe by znal, to pewnie chetnie bede sie pisal - po uzyskaniu odpowiedzi na powyzsze pytania.

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Któtko czyli ile? Bo normalny czas życia ogniw Li-ion to z tego co czytałem max 2-3 lata.

Dokładnie tak jak mówią. Naładowane ogniwo obciążyć (może być 10om) i wtedy patrzeć jakie jest napięcie. UWAGA! Nie wolno głęboko rozładowywać ogniw Li-ion. Nie wiem jaka jest rozsądna granica. Coś koło 3.0 -

3.1V/ogniwo.

Kaboom!

Tak. Takie usługi robi kilka firm. Wystarczy wpisać w google: regeneracja ogniwa li-ion i kilka linków wyjdzie. Tania ta usługa nie jest niestety... Takie ogniwa drogie są i opłaca się to robić tylko gdy nie można już kupić orginalnej lub zamiennika.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Nie licz. Panasoniki padaly bardzo rowno ..

Z doswiadczenia z panasonikami - bardzo. Szkoda roboty, trzeba odzalowac tych 340 zl..

No, bylo tam troche elektroniki do wyresetowania .. ale imho sama wymiana sporo pomoze..

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Marek napisał: [...]

wymieniajac tylko faktycznie padniete ogniwa ryzykujesz ze za jakis czas bedziesz powtarzal operacje z pozostalymi ogniwami, zakladajac ze faktycznie padly ze starosci a nie z powodu usterki

Reply to
AlexY

To chyba zależy w takim razie od konkretnego przypadku.

W moim laptopie (Toshiba T8100) elektronika bateryjki wyraźnie głupio się zachowywała gdy ogniwa się zużyły. Nie sądzę aby uwzględniała ona stopień zużycia ogniw i żeby tam było coś do resetowania w przypadku wymiany ogniw.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

To zobacz "procesor" bq2092. Co uwzglednia i co bedzie zle ustawione po wymianie.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.