Długowieczne ARMy

Panowie,

parametr "FLASH data retention" w dokumentacji losowo wybranych ARMów typowo wynosi 20 lat, czasami tylko 10. Tymczasem nowsze procesory 8 i

16-bitowe Mikrochipa mają "40 years minimum, 100 years typical". Czy są ARMy o podobnych parametrach, czy też tylko Mikrochipowi udało się tak dopracować technologię flash?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

Piotr Wyderski pisze:

Prawidłowe pytanie brzmi: Oni te 40 lat zmierzyli czy szacują.

Reply to
AlexY

Coś pomiędzy jednym i drugim: przyspieszone starzenie + analiza statystyczna, w przypadku Mikrochipa dość dokładnie udokumentowana. Co nie zmienia faktu, że jednym wyszło 2..4x gorzej niż drugim. Dlaczego?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Dupochron. Lepiej zagwarantować 10 lat niż mieć sprawy w sądzie za 41.

Reply to
AlexY

Użytkownik "Piotr Wyderski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:o3thro$s5v$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl...

Mozliwe, ze po prostu uzywaja jakiejs lepszej. Mozliwe tez, ze gorszej - i dlatego procek ma 8-16 bit a nie 32, za to trwalszej :-)

A moze po prostu odwazyli sie tak napisac, bo to nic nie kosztuje :-)

A Microchip ma w ogole jakas fabryke polprzewodnikow ?

Bo wiele z takich firm nie ma, bazuje na istniejacych fabrykach, stad tez kwestia technologii sie rozmywa.

Za wiki In 2006, SST announced a joint development agreement with Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) to develop 90 nm SuperFlash technology

In April 2010, Microchip acquired Silicon Storage Technology (SST).

J.

Reply to
J.F.

użytkownik J.F. napisał:

O ARM piszą jako wykonanych w tech. 10nm, może wielkość komórki przekłada się na trwałość danych. Microchip wspomina o 50-180nm.

Reply to
Vernon L. Pinkley

Coś w tym może być, bo PIC32 gwarantują 20 lat. Z drugiej strony 8-bitowe Atmelki (czyli dziś i tak Microchip, hłe hłe hłe...) mają 20 w najlepszym razie.

Wykluczyć się nie da, ale Microchip jest znany z dobrej pracy w trudnych warunkach, więc zakładam, że własną reputację sobie cenią i bzdur nie piszą. Poza tym oni publikują metodologię swoich pomiarów, u innych nie widziałem.

A jakie to ma w sumie znaczenie? Jeśli mają wyjątkowe maski i cudownie specyfikują parametry dyfuzji, to co za różnica, kto to wykona?

Cała ta "technologia" to jest wypolerowany krzemowy dysk + piece do domieszkowania. Jeszcze trzeba wiedzieć, co w tym krzemie wytrawić.

Swoją drogą, to rynek rzeczy trwałych jest wyjątkowo wąski. Z tego, co widzę, to jedyne w miarę współczesne układy programowalne trwale (antifuse) to są FPGA Actela.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

I napisali tam jak wyliczaja te 40 lat przyszlej pracy ?

Tylko na ile sie orientuje, to wykonawca raczej robi na swoich parametrach i maski chyba tez wykonuje.

Mam wrazenie, ze wiele ASIC powstalo jednak na bardziej przygotowanym podlozu. Wykonawca dostarcza "morze tranzystorow"/bramek, a projektant je laczy ?

Tak czy inaczej - wiedza "co wytrawic" rozprzestrzenia sie raczej szybciej niz "jak to osiagnac".

Byc moze poza kosmosem nie ma wiekszego znaczenia. Urzadzenie sie zamortyzuje i w razie problemow wymieni na nowe. A usterce moze ulec z tysiaca przyczyn, i trwalosc flash najmniejszym problemem.

dla 99% potencjalnych klientow - wada, a nie zaleta :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-12-27 o 14:06, J.F. pisze:

Jak jeszcze pracowałem u dystrybutora Microchipa to się chwalili, że są jednym z niewielu producentów robiących wszystko od początku do końca

Tomek

Reply to
OWL

To te cuchnace kłamczuszki od backdoorów w JTAG [1]?

[1]
formatting link
Reply to
Sebastian Biały

Ci sami. Ale z kłamczuszkami bym nie przesadzał -- założę się, że inni też to mają (na polecenie NSA), tylko jeszcze nie wpadli. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Szukając na szybko znalazłem to:

formatting link
ale kiedyś widziałem bardziej szczegółowy dokument.

Nie wiem, co dziś robią, ale kiedyś czytałem, że sporo ASICów miało konstrukcję polegającą na tym, że produkowano "na magazyn" struktury krzemowe z przeróżnymi blokami, ale tylko do fazy dyfuzji. Projektant pod konkretne zamówienie projektował metalizację i sobie łączył co chciał w ramach zasobów dostępnych na chipie. Takie uogólnienie techniki procesorów programowanych maską.

Ponoć całe bloki robili. Co ma sens -- kontroler PCI, DRAM, czy Ethernetu nie ma potrzeby być inny.

Ale te czasy potrafią być śmiesznie krótkie. Chciałem coś ostatnio wcisnąć w CPLD, ale okazało się, że mają tylko 10 lat retencji. A 10 lat to nie jest dużo nawet poza kosmosem. Np. robisz sterownik do lokomotywy. :-)

Chciałbym mieć wybór bez potrzeby zamawiania masek dla miliona sztuk w Intelu. Ja mogę strawić nawet typowe FPGA z konfiguracją trzymaną w RAM, ale sprzedaj mi trwałą pamięć konfiguracyjną. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Mniej wiecej to mialem na mysli

No, w wielu projektach moze i tak. Gdzie trzeba "zwyklego kontrolera" i akurat takiego zestawu peryferii. Chociaz ... sprytne firmy moga przygotowac wiecej potrzebnych blokow, a klientowi sprzedac tylko to, za co zaplaci :-)

No to zapiszesz w programie obslugi wymiane sterownikow na nowe co 10 lat, albo ponowne zaprogramowanie.

Nie martw sie - i tak elektrolity predzej wyschna :-)

Ale po co ? Pierwszy punkt w diagnostyce bedzie ponowne flashowanie, a lokomotywa sie moze stawic na takowe codziennie :-) A jak chcesz miec dobra opinie, to rozsylaj upgrade co 2 lata :-)

Ja bym sie raczej martwil, ze za 10 lat juz sie nie da kupic tego FPGA czy CPLD ... i tu duza zaleta jest, ze korzysta ze standardowej pamieci konfiguracyjnej :-)

A swoja droga - nie robia tych pamieci w wersji przepalanej ?

J.

Reply to
J.F.

Super !!! super zabezpieczony wojskowy chip z furtką którą złamali w dwa tygodnie sprzętem za <1000$ :) genialnie się ta firma wyłożyła :) A potem się tutaj niektórzy oburzają że nasze państwo samo buduje procki do zastosowań nie cywilnych, już chyba wiadomo dlaczego.

Reply to
Janusz_k

Użytkownik "AlexY" snipped-for-privacy@irc.pl napisał w wiadomości news:o3tnqf$vge$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Słusznie mi się nasuwa powiedzenie, że jedni robią backupy, inni dopiero zaczną?

Reply to
HF5BS

Użytkownik "HF5BS" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:o40ijb$pcq$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl... Użytkownik "AlexY" snipped-for-privacy@irc.pl napisał w wiadomości

W miare slusznie, bo cos sie takiemu chipowi odwidzi i calkiem dobra maszyna przestanie dzialac po 15 latach.

Z drugiej strony - rzadko masz mozliwosc zrobienia backupu takich kosci.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 27.12.2016 o 19:10, Janusz_k pisze:

Państwo buduje? A ile zbudowało do tej pory?

Reply to
Kaczin

W dniu 2016-12-28 o 21:44, Kaczin pisze:

A było ostatnio na grupie.

Reply to
Janusz_k

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.