Anteny

Powitanko,

Ja wiem, ze bez matematyki sie nie da, nie mam nic przeciwko, we stresie to i nawet rownanie rozniczkowe czlek rozwiaze;-), ale jak przegladam kolejna ksiazke, w ktorej autor popisuje sie znajomoscia greckiego alfabetu nie podajac objasnienia "krzaczkow", to mi sie odechciewa. Czy ktos moglby wskazac literature n/t anten zrozumiala dla geologa;-)? Wsrod polskich publikacji stracilem nadzieje, moze byc po angielsku, mimo jednak pewnej bariery jezykowej zwykle wiecej kumam niz po polsku. Pytan mam wiele, zbyt wiele, by zanudzac grupe i sa to raczej pytania podstawowe. Ot, chocby jak sie wyznacza impedancje anteny, zysk, moc, czemu stosuje sie antene helikalna, gdzie indziej dipol, a w innym przypadku jeszcze inna, jak wplywaja rozne obiekty w poblizu anten na jej wlasciwosci itd. Ogolnie cos bardziej opisowego niz wyklad z matematyki. Pomozecie?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

Pawel "O'Pajak" wrote: (ciap)

formatting link
*c4*85*c5*bcki/anteny/Amatorskie+anteny+KF+i+UKF+-+Z.+Bie*c5*84kowski*2c+E.+Lipi*c5*84ski,374971499.pdf
formatting link

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Jest Rothammel, po polsku chyba Anteny albo Budowa Anten, ale po autorze powinieneś w bibliotece znaleźć. W Niemczech zwane biblią antenową. Jest napisana dla praktyków, trochę teorii jest, ale nie za dużo, dla geologa wystarczy :-). Chyba, że poszukujesz opisów anten dla geologów, czyli na fale długie i bardzo długie oraz bardzo krótkie. Gdzieś mam coś na temat fal długich: Aerials for VLF, czy jakoś tak podobnie, wydane przez RSGB. Aha, znalezłem jeszcze jeden staroć; Janusz Bator "Anteny i instalacje antenowe", ISBN 83-206-0146-0. Jest trochę wzorków, ale lekko strawnych. Maxwella i jego kolegów można zostawić w piwnicy :-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2012-05-27 19:40, Pawel "O'Pajak" pisze:

arrl antenna handbook, nic lepszego nikt nie napisal do tej pory.

Reply to
JurekD

Polimeryzowałbym ;-). ARRL antenna handbook nie jest złe, ale uważam Rothammela za dużo lepszego. Przynajmniej nie trzeba paluchów i nóg na metry przeliczać ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Powitanko,

Dzieki Wam wszystkim za odpowiedzi, te propozycje sa duzo lepsze od tego, co usilowalem zrozumiec do tej pory, fajnie jest postudiowac na stare lata;-) A propos studiow i rownan Maxwella, to kiedys mielismy cwiczenie, byl jakis uklad z lampa, trzeba bylo przeprowadzic badanie, wyniki, dyskusje wynikow, opis - klasyczna laborka. Ni cholery nam nie wychodzilo to co trzeba, no ale zaliczyc trzeba. No to kombinujemy, wyniki troche z LOTTO, ale prawdopodobne, piszemy sprawozdanie, idziemy do p. prof. Pan prof czyta, usmiecha sie dobrotliwie, cos tam pyta, zalicza, na koniec rzuca od niechcenia: "bo wiecie, ta lampa to jest od 5 lat spalona...";-)

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.