Zasilanie głowicy UKF - co robię ni

Korzystając z chwili wytchnienia po zakończonej sesji postanowiłem zakończyć rozpoczęty jakiś czas temu projekt radia UKF z MT. Chwilowo nie mam pod ręką częstotliwościomierza na ten zakres, więc nie mogę zestroić budowanej głowicy - postanowiłem więc wykorzystać posiadaną "Glorię".

Korzystając ze znalezionego w sieci opisu przylutowałem ją na płytce uniwersalnej.

Obok PR 5kom jako dzielnik napięcia, wyjście do nóżki 2 (AGC, ma tam być max 5V), suwak do linii zasilania, przeciwległa nóżka do masy. Zasilanie podciągnąłem z "głównej" płytki (autor projektu przewidział tam 8V dla głowicy, ustawiłem odpowiednie napięcie AGC.

Problem pojawił się, gdy spróbowałem dodać zworkę do nóżki 3 głowicy (jej zasilanie - też 8V). Wtedy na AGC mam już około 2,5V, na zasilaniu trochę ponad 3V.

Chyba ten prosty układ zasilania głowicy z jedną diodą zenera nie wystarcza przy takich kombinacjach... Jak powinienem poprowadzić wszystkie niezbędne napięcia?

Potrzebuję:

1) 8V do zasilania głowicy 2) 5V do AGC (może być rzecz jasna mniej - wówczas sygnał na wyjściu będzie słabszy) 3) 0-8V do strojenia .

Główna płytka oferuje:

1) 12V na plusie zasilania. 2) Wspomniany układzik z diodą zenera przewidziany przez autora do zasilania głowicy?

Jakie rozwiązanie zastosować? Dzielniki? Stabilizatory? Jeden stabilizator i kilka dzielników? Kilka stabilizatorów?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Atlantis pisze tak:

Diode zenera wywal i wstaw tam sobie stabilizator LM7808 są chyba po

1,50zł

Napięcia niezasilające podawaj przez rezystory np 1 kohm albo

470 ohm Bedziesz wtedy od razu widział która gałąź obciąża zasilanie.
Reply to
mariusz

Hmm... Zastosowałem 7808 i teraz wszystko jest ok jeśli chodzi o napięcie AGC i zasilające. Tylko co do napięcia strojenia to jak rozumiem potencjometr ma być od strony masy zabezpieczony rezystorem (aby uniknąć zwarcia wyjścia stabilizatora z masą - już kiedyś przez nieuwagę jeden stabilizator mi w ten sposób poszedł z dymem podczas prób ;P). Zastanawia mnie teraz jaką wartość powinien mieć rezystor aby: a) układ był bezpieczny przy skrajnym skręceniu ośki potencjometru b) zakres strojenia nie został obcięty

Reply to
Atlantis

Atlantis pisze tak:

no nie, nie musi bo krańce dasz 1 do masy a 3 do +8v

potencjometr daj np 100kilo. Suwak 2 dajesz na wejscie strojenia. Nie ma możliwosci zwarcia stabilizatora. No chyba że głowica jest walnięta i robi zwarcie ale to mało prawdopodobne. Możesz dać dodatkowo od 2 do wejscia strojenia np 4,7kilo wtedy nawet jak skrecisz na full

+8v to i tak popłynie tylko prad ograniczony tym rezystorem 4,7k
Reply to
mariusz

W dniu 2010-06-30 16:15, mariusz pisze:

Pod ręką mam 10k i 20k. 100k pewnie też by się znalazł, ale musiałbym przeszukiwać rupieciarnię. Któryś z tych się nada, czy jednak są za małe?

Hmm... Tak samo powinienem zrobić w przypadku ustawianego raz na zawsze AGC? Tam dałem wejście do suwaka, jedną z końcówek do masy, drugą do odpowiedniej nóżki głowicy.

Reply to
Atlantis

Atlantis pisze tak:

ale wiesz ze tam lepiej dać wielobrotowy :) bo na śrubokręt będzie trudno łapąć stacje. daj 20kilo

tak, potem możesz dać dzielnik z rezystorow stałych.

Reply to
mariusz

W dniu 2010-06-30 17:15, mariusz pisze:

Wieloobrotowy pod ręką mam tylko 150k. Nada się?

Reply to
Atlantis

Atlantis pisze tak:

śmiało nie krępuj się :)

Reply to
mariusz

Hmm... Będę bardzo wdzięczny za porady odnośnie strojenia. Udało mi się uruchomić głowicę, połączyłem ją z główną płytką. Najpierw zgrubne strojenie "na słuch" (z pominięciem filtra ceramicznego) potem wlutowałem FCM i podłączyłem moją prowizoryczną sondę w.cz. (4,7Mom,

10nF, DOG-61. Kręcę delikatnie ośką potencjometru wieloobrotowego (za pomocą wystruganego drewnianego "śrubokręta"). Znajduję jakąś maksymalną wartość a w głośniku już słychać zarys audycji (trafiłem na najmocniejszą w okolicy radiostację, czyli Radio Maryja). Potem kręcę rdzeniami cewek filtrów wejściowych - uzyskiwałem coraz mocniejszy sygnał (całkiem czysty jak na pierwsze testy sygnał był tak przy 2,2V na wyświetlaczu woltomierza) w końcu zaczął się wzbudzać (około 3V). Jakkolwiek bym nie kręcił cewką detektora FM - wydaje się, że nie ma różnicy (audycja względnie zrozumiała, ale bez rewelacji).

Testy wykonywane na ~30 cm kawałku miedzianego drutu w PCV w roli anteny.

Selektywność wydaje się dobra - nawet przy powolnym kręceniu potencjometrem wieloobrotowym trzeba się dokładnie wstrajać w stację.

Moje pytania:

1) Jakiej procedury powinienem się trzymać chcąc otrzymać max sygnału bez wzbudzeń? Skąd one się mogą brać? Cewki ekranowane mosiężną blachą (odsłonięte od góry, ale to nie powinno mieć przecież wpływu). 2) Jaka jest procedura idealnego strojenia detektora FM?
Reply to
Atlantis

A z czego wymontowales ? Z programatora do radia/TV ? :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2010-06-30 21:16, J.F. pisze:

Nie, nie wymontowałem. Wpadł mi kiedyś w ręce na giełdzie, w atrakcyjnej cenie. Kupiłem, bo akurat zabierałem się za składanie Taurusa. W ostateczności do tamtego projektu poszedł lepszy (bo mniejszy - łatwiej zmieścić w obudowie) a ten leżał w szufladzie. W programatorach były zazwyczaj potencjometry suwakowe napędzane "śrubą" jeśli mnie pamięć nie myli. Ten to "zwykły", długi potencjometr wieloobrotowy.

Reply to
Atlantis

A powinna byc jezeli detektor koincydencyjny ( inny zreszta tez) - ktory to projekt z MT , na czym posrednia?

K.

Reply to
Krzysztof

W dniu 2010-06-30 22:18, Krzysztof pisze:

To ten projekt:

formatting link
Pośrednia na UL1244.

Co może oznaczać takie zachowanie detektora? Dosłownie słyszę audycję nawet wtedy, gdy w karkasie cewki detektora nie ma już rdzenia...

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:4c2baaa4$0$19180$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Wiele lat temu skladalem to:

formatting link
wersji bez stereodekodera ( w tym czasie byly niedostepne) , bylem bardzo zadowolony.

Powinna byc roznica, dobry rdzen ? Jak pamietam obwod LC ma byc zestrojony na 10,7 MHz. Porownaj swoj projekt z

formatting link
ten sam uklad posredniej ,ale prostszy z filtrem fabrycznym. K.

Reply to
Krzysztof

W dniu 2010-06-30 23:06, Krzysztof pisze:

Ten projekt też znam. W paru miejscach nawet prostszy - np. jeśli chodzi o elementy indukcyjne.

To znaczy co rozumiesz przez różnicę? Nie mam słuchu muzycznego - zapewne w niewielkim stopniu brzmienie tego dźwięku się zmienia wraz z manipulowaniem rdzeniem, jednak nie mogę wyłapać punktu, w którym byłoby idealnie, do tego jest daleko. Generalnie dźwięk "skrzeczy"... Czy rdzeń jest dobry? Hmm... Nie widać na nim żadnych uszkodzeń itp. Wszystkie cewki nawinąłem na karkasach od telewizora Libra, starając się zrobić to z maksymalną dokładnością. Potem zalałem je klejem.

Czy takie zachowanie ma w ogóle jakąś racjonalną podstawę? To znaczy przy niezestrojonym detektorze radio powinno grać kiepsko czy raczej milczeć zupełnie?

Wejściowe obwody LC spełniają swoją rolę - gdy kręcę rdzeniami audycja robi się głośniejsza lub cichnie, a pewnym momencie zanika zupełnie. Tylko te wzbudzenia mnie martwią...

Tak, wiem - już to widziałem i właśnie zastanawiał mnie ten układ z jednego konkretnego powodu - nie zgadza się z kartą katalogową UL1244. Zostało w niej dość jednoznacznie powiedziane, iż układ ten jest stworzony z myślą o filtrze LC na wejściu. Filtr ceramiczny podpinało się bezpośrednio do wejścia UL1245.

Jakieś filtry 7x7 z serii 2xx mam w "rupieciarni". Tylko one niezbyt pasują to tej płytki a szkoda byłoby robić aż taką prowizorkę.

Reply to
Atlantis

Spróbowałem jeszcze z innym rdzeniem - cewka detektora zachowuje się dokładnie tak samo. Zastanawia mnie jeszcze to wzbudzanie się odbiornika przy kręceniu rdzeniami obwodów wejściowych - przekręcę powyżej pewnego punktu - zaczyna oscylować. W górnej części pasma jest o to łatwiej niż w dolnej

- tutaj przypomina to trochę odbiornik reakcyjny. :)

Gdzie powinienem zacząć szukać przyczyny? ;)

Reply to
Atlantis

Podlacz sie z woltomierzem pod ARCz. I moze jednak zapodaj posrednia z innego, dobrze zestrojonego, radia.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2010-07-01 08:57, J.F. pisze:

Czego mam szukać? ;)

Problem w tym, że na chwilę obecną takowego brak. Wśród tych kilku, któe mam w domu wszystkie dobrze zestrojone albo są na OIRT albo są zbyt nowoczesne (na jednym scalaku) i wyjście p.cz. nie jest nigdzie wyprowadzone.

Reply to
Atlantis

Zobaczyc czy jest reakcja na krecenie rdzeniem. Zobaczyc jakie w ogole napiecie jest - moze daleko poza 10.7 ten filtr ustawiony.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.