zasieg IR

Czesc, zrobilem czujnik "przeszkod" do robota - nadajnik ld271, odbiornik tsop1736. Niestety zasieg nie jest zbyt zadowalajacy. Jasne przedmioty wykrywa z odleglosci ok 30cm, ciemne okolo 20. Jak mozna zwiekszyc zasieg takiego czujnika? Skuteczna bedzie wymiana diody nadawczej na jakas ultrajasna, czy moze lepiej dodac jeszcze jedna taka sama? Nie wiem czy moge zwiekszac jeszcze prad diody nadawczej. W katalogach kiepsko pisza ale czy podawany prad dla diod nadawczych jest pradem srednim? tzn, ze dla modulacji 50% dla diody o pradzie katalogowym 100mA, prad przez pol okresu moze byc rowny zero i przez nastepne pol 200mA Z gory dzieki za odpowiedz. Pozdrawiam Dominik

Reply to
Dominik
Loading thread data ...

tak.

LD271 nie jest najlepsza dla ciebie. Lepiej daj jakieś wąskie 880nm, choćby HSDL4230, albo od razu diodę laserową. Ma być to do zabawki, czy prawdziwego robota?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

nie patrzyłem na notkę czujnika. No to zobacz jeszcze TSAL6100 lub 6200. Też dają dużo światła, a mają 940nm. Albo pół wiadra TSAL4400. Są mniejsze (3mm), a też dobrze świecą. Tak dla informacji: używam małych lampek (jakieś 35x10mm) z 12xTSAL4400 na pokładzie. W odległości 20cm mam 3mW/cm2 na powierzchni ok. 50cm2 (przy Id = 30mA, można by podkręcić do 100mA, ale wtedy potrzebujesz chłodzenia diod). Ile twój czujnik z tego dostanie, zależy od współczynnika odbicia światła od przeciwnika.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Dominik napisał(a):

a gdzie startujesz?

Reply to
Tawez

W Poznaniu w kwietniu.

formatting link
Dominik

Reply to
Dominik

Dominik napisał(a):

w ramach reprezentacji uczelni? czy indywidualnie?

trochę mnie zniechęcił regulamin, konkretnie rozmiary i waga, ograniczająca zawody w dużej mierze do siły, a nie do inteligencji robota... choć nie przesądzajmy...

Reply to
Tawez

Eeee no - rozmiary sa "przyzwoite", waga sensowna, a "w pelni autonomiczne" oznacza ze inteligentne.

Zobacz sobie "walki robotow" na discovery - recznie sterowane, a wsrod konkurencji - przesuwanie sejfu, lekki nie jest.

Ostatni rekordzista przebyl tor przeszkod w 2 czy 3 sekundy - kolejno pokonal szybe, ceglany "mur" [nie murowany] i rzeczony sejf. Dal "full speed" :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

no, zgadzam się... w sumie. w Japonii na zawodach, które miałem okazję oglądać są dwie kategorie wagowe, powszechnie stosowane również w USA.

  1. 10x10 cm i do 0.5kg
  2. zbliżona to "poznańskiej", do 3kg, nie pamiętam tylko rozmiarów ale chyba takie same albo większe.

zaobserwowałem, że w cięższej kategorii dominowała strategia wyznacz kierunek i napieraj choćby nie wiem co w lżejszej widać było jednak większe kombinowanie (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) widać było większą finezję w sterowaniu

nie odmawiam tejże konstrukcjom cięższym, niemniej jednak, tam jest większa pokusa skorzystania z masy a nie z głowy co znacznie zmniejsza aspekt edukacyjno-poznawczy takiej zabawy.

niemniej, jak w każdych zawodach, liczy się zwycięstwo a nie styl... ;>

to akurat, w mojej wypaczonej opinii z robotyką nie ma za dużo wspólnego ;>

obejrzałem sobie jakiś czas temu ten program i bardzo się rozczarowałem.

Reply to
Tawez

Ale nie bardzo rozumiem czemu w wiekszych nie korzystac z glowy ?

20cm to rozmiar nie zmuszajacy do nadmiernej miniaturyzacji, 3 kg z akumulatorami to w miare w sam raz, przeciwnik tez wazy 3 kg .. i tu sie zaczyna myslenie :-)

Hm, jak tak mysle to chyba optyczna myszka by sie na dnie przydala, zeby kontrolowac przemieszczenia :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a):

tyle mówi teoria ;)

ja też nie bardzo rozumiem czemu by nie korzystać... ale praktyka i zaoserwowane fakty mówią za siebie. oczywiście badanie nie były prowadzone na reprezentatywnej grupie ;))) ale jednak...

Reply to
Tawez

jak nie znajdziesz, to napisz na prywatny adres. Mogę ci parę sztuk podarować.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.