Zarowka energooszczedna na sciemniacz ?

czy sa zarowki energooszczedne do ciemniacza?

pozdrawiam i czekam szybciutko na odpowiedz

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Lampy jarzeniowe juz z samej zasady działania nie nadaja sie do pracy z sciemniaczami.

Reply to
KrzysiekPP

Obnizenie napiecia nie powoduje widocznego spadku jasnosci, a przekroczenie pewnej granicy spowoduje po prostu zgaśnięcie.

Reply to
KrzysiekPP

KrzysiekPP napisał(a):

Czy możesz wytłumaczyć dlaczego ? Wydaje mi się ze zasilając "gołą" swietlówkę falą PWM można regulować jej jaskrawość. A jak działa np. podświetlenie w laptopach które jest regulowane ?

Reply to
Irek_K

Po prostu im większa swietlowka tym wiecej mocy potrzeba do podtrzymania jarzenia.

Reply to
KrzysiekPP

Oj, chyba nigdy nie widziales jak to dziala. Jedynym problemem jest to, ze nie mozna sciemniac do dowolnej wartosci, bo w pewnym momencie gasnie swietlowka, ale sciemniac mozna w dosyc szerokim zakresie.

Reply to
T.M.F.

Widziałem ....

Reply to
KrzysiekPP

T.M.F. napisał(a):

Działa, działa - sciemnia się pięknie prawie do zera, nie buczy i nie migocze, światło nie robi się żółte (no może troszkę fioletowe przy sciemnieniu do minimum) - sam się bawiłem takim siemniaczem nie mogąc się nadziwić. Było to zainstalowane na wielkiej sali wykładowej - tak na oko 50 świetlówek. To jednak na laikach nie robi żadnego wrażenia - ot po prostu zwykły sciemniacz.

Mirek.

Reply to
Mirek

Ale, jezeli w zestawie lamp wyladowczych bedzie jedna 'tradycyjna', to sztuczka sie uda!

Reply to
lelum

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.