Zablokowana atmega128

zlozylem sobie uklad z atmega 128. Wypsazylem w dwa zlacza spi i jtag. udalo mi sie polaczyc z ukladaem za pomoca spi. niestety podczas ustawiewiania bitow wyboru oscylatora wybralem CKSEL[3..0] ustawilem

0101 tj wg dokumentacji zewnetrzny oscylator RC pozostalych wartosci nie ruszalem tj pozostaly defaultowe niestety uklad stracil chec do dalszej komunkacji. W miejsce kwarcu wstawilem VCC----R=10k------XTAL1-----C=15nF----------GND XTAL2 -- NC niestety taki oscylator nie pracuje ani nie ma mozliwosci polaczenia sie z ukladem za pomoca interfejsu SPI. mozna jakos temu zaradzic??

Robert

Reply to
Robert
Loading thread data ...

Robert napisał(a):

Spróbuj mu podac na XTAL1 sygnał z zewnętrznego oscylatora.

Reply to
Miłosz Kłosowicz

Mi??osz K??osowicz snipped-for-privacy@miklobit.wytnijto.com> pisze:

A jak nie pomoże zmniejsz szybkość SPI, bo być może jest za szybko w porównaniu z taktowaniem.

Reply to
Patryk Sielski

Do programowania prockow ATmega128 przez JTAG jest potrzebny kabelek z buforem, podobny do tego uzywanego przy ISP ale z innymi sygnalami. Poszukaj schematu np. "Altera ByteBlaster". Standardowe gniazdko, ktore stosuje Atmel to 2x5 pinow. Ja w praktyce tak podlaczam sygnaly na plytce z ATmega:

1 - TCK 2 - GND 3 - TDO 4 - 5 - TMS 6 - /RESET 7 - VCC 8 - 9 - TDI 10 - GND

Na liniach TCK, TDO, TMS, TDI i /RESET dolacz pullup'y do VCC np. 100k. Piny 4 i 8 wolne.

BTW: Ale jak juz robic nowy kabelek to moze od razu do programowania rownoleglego? Bo jak masz zablokowany JTAG to nie ma innego wyjscia.

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

Rozumiem, że /RESET dałeś nadmiarowo bo z tego, co piszą w PDF-ach to nie jest one wymagany: "Programming through the JTAG interface requires control of the four JTAG specific pins: TCK, TMS, TDI, and TDO. Control of the Reset and clock pins is not required."? No i jakim softem można programować MEgi przy pomocy Byteblastera?

Reply to
badworm

Tak, przydaje sie przy restarcie softu - zamiast przylutowywac sprzetowy przycisk, "naciskam" sobie klawisz w aplikacji.

Moim. :) Napisałem na potrzeby firmy soft do programowania ATmegi128 przez JTAG. Cała potrzebna dokumentacja jest w PDFach Atmela (któraśtam nota aplikacyjna) a programowanie przez JTAG idzie znacznie szybciej niż przez ISP. Niestety programu nie mogę rozdawać. :( Myślę, że prędzej czy później coś takiego powstanie na licencji GNU. A może już jest?

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski napisał(a):

Dobrze wiedzieć, że coś takiego istnieje i jest możliwe do zrealizowania bo po lekturze tego wątku i artykułu z EP miałem mętlik w głowie(co jest jawnie opisane w dokumentacji a co nie i w związku z tym dostępne tylko w oryginalnym interfejsie Atmela).

Reply to
badworm

Sat, 07 May 2005 00:02:07 +0200, na pl.misc.elektronika, badworm napisał(a):

Cześć

AFAIK jest jawny prawie cały protokół komunikacji przez JTAG z wyjątkiem komend potrzebnych do debugowania ;-) Był otwarty projekt, który miał to rozdłubać ale już długo nic o nim nie słychać.

Reply to
Jurek Szczesiul

jtagprog.exe, jak sie mozna bylo domyslac. :) Napisalem to na szybko, obsluguje tylko ATmega128[L], ale dziala poprawnie. Co ciekawe, przy pomocy JTAGa mozna odczytac wersje krzemu ("revision ID"), kupowane jakis czas temu procki mialy revision F, nowsze juz G. Moze jednak Atmel cos w nich dlubie i poprawia. Erraty czesto odnosza sie do tego literowego oznaczenia wersji.

Jezeli ktos ma ochote napisac taki programator JTAG procesorow ATmega na licencji GNU, moge pomoc w sytuacjach niejasnych, ale czasu na pisanie softu nie mam.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.