Wykonywanie p?ytek metod? foto - pyta

Witam

Mam kilka pytań związanych z tematem:

  1. Czy płyta z plexi 5 mm grubości z przeznaczeniem do zabudowy w łóżku do opalania będzie dobra do przykrycia folii wraz z płytką podczas naświetlania? Tzn. czy taka płyta przepuszcza więcej, czy mniej UV w wymaganym paśmie niż "normalna" plexi - czy nie ma jakiegoś filtra?

  1. Jaki jest optymalny czas naświetlania i odległość od płytki z Positivem przy zastosowaniu 2 świetlówek Philipsa TL 8W / 08 F8 T5/BLB? Chyba nie trzeba w przypadku ich stosowania specjalnie uważać na oczy (nie gapiąc się jednak oczywiście bezpośrednio na świetlówkę)?

  2. Jak na razie po wrzuceniu płytki do NaOH cały lakier spływa, ew. odrywa się w jakieś farfocle. Jaka może być przyczyna takiej reakcji? Czy płytkę w wywoływaczu należy poruszać, czy powinna leżeć spokojnie?

Pozdrawiam

Reply to
Szczesiu
Loading thread data ...

Może za duże stężenie. Powinno być 7g/litr. Ewentualnie może NaOH po rozpuszczeniu zachowuje wysokie stężenie przy dnie - wystarczy zamieszać.

Reply to
Mariusz Dybiec

Ja na początku zafascynowany możliwosciami metody fotochem mocno się zawiodłem. Płytki wychodziły mi jak rzygadło. Spartoliłem jakieś 6-10 płytek a teraz mogę to robić taśmowo z całkiem malutkimi ścieżkami. Moja rada taka: próbuj z różnymi czasami naświetlania, potem wywołyj i wytrawiaj, patrz na efekt i rpóbuj dalej. Ja np. słyszałem o czasach naświetlania różnych dla różnych źródeł. Szacunkowo dla mojej lampy powinno być kilka minut max. Okazało się że dobrze wychodziło dopiero przy 25-35 minut i przykrywałem wydruk na folii kawałkiem plexi (takiej zwykłej). Powodzenia

Rafał

Reply to
elkacper

Szczesiu napisał(a):

skoro do solarium to plexi to pewnie przepuszcza UV jakieś, ale do opalania. ja mam plexi co blokuje , a taką ładną naświetlarkę swego czasu zrobiłem :-) zrób próbę prostą, weź banknot i jeśli będzie się świecił przez to plexi to będzie dobre. Positiv potrzebuje fali właśnie takiej długości

kilka-kilkanaście minut na oko. Oczy chronic , tak jak napisałeś wystarczy się nie gapić :-)

kup "kreta" w chemicznym i daj łyżeczkę pełną na litr wody,albo troszeczkę więcej. Ta wartość nie jest krytyczna. Co do wywoływania to wystarczy poruszać płytką.

Reply to
szlovak
  1. Czy płyta z plexi 5 mm grubości z przeznaczeniem do zabudowy w łóżku Najlepsza byłaby próżnia i szkło, bo się nie rysuje. Próżnia nawet mała dobrze dociska na całej powierzni. Wystarczy sprawny agregat z lodówki. Poza tym ważna jest gęstość kliszy z rysunkiem. Dobrą kliszę otrzymuje się z naświetlarni, około 5 zł za A4, trzeba dostarczyć plik z rysunkiem. Z drukarki zaczernienie jest umowne.
  2. Jaki jest optymalny czas naświetlania i odległość od płytki z Wystarczy zwykła rtęciówka bezdławikowa, pasująca do zwykłych opraw. 125 W i
30 cm to będzie kilka minut. Można to sprawdzić za jednym podejściem przysłaniając fragmenty uprzednio flamastrem zaznaczone i opisane.
  1. Jak na razie po wrzuceniu płytki do NaOH cały lakier spływa, ew. NaOH wrzuca się do wody w nadmiarze, tak żeby po rozpuszczeniu jeszcze trochę zostało. Takiej mikstury leje się jedną część i dolewa trzy części wody. Dla delikatnych prac może być cztery lub pięć części wody. Dobry wywoływacz nie ruszy emulsji poprawnie położonej i nie naświetlonej. Ważne jest poprawne nałożenie emulsji nie za grubo ale i nie za cienko na czystą powierzchnię.

Pozdrowienia

Reply to
wt
  1. Powodem odrywania emulsji podczas wywoływania może być również zbyt ciepły roztwór wywoływacza - zwróć także na to uwagę
Reply to
Domel

Dzięki za odpowiedzi.

Jak napylać Positiv - jaką warstwę - czy jeden "psik" w jedno miejsce o powierzchni rozrzutu sprayu wystarczy? Podczas napylania powstają takie dziury od wydmuchu, potem się to nieco zlewa. Lepiej cienko czy grubo (drogo by wtedy było i dłużej by trzeba naświetlać)?

Teoretycznie chyba można naświetlać i 2 dni - to co zasłonięte i tak jest przecież nie do naświetlenia.

Reply to
Szczesiu

Szczesiu napisał(a):

z positivem jest jeden mankament - pyłki kurzu, nawet jak jest czyste pomieszczenie. Żeby się tego pozbyć ja staram się "spłukac" lakierem płytkę od góry, postawioną prawie pionowo, żeby się nie przewróciła tylko. Właśnie jak się robi chmurkę to jest kaszanka, no chyba że mało precyzyjna płytka. I najlepiej najcieniej, pozwolić żeby lakier spłynął. I tak zostanie odpowiednia ilość.

tak, pewnie można, ale wtedy wyjdą niedoskonałośći maski bardziej. W sumie w tej metodzie dobra maska + dobrze napylony lakier = idealna płytka

Reply to
szlovak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.