Szukam nazwy elementu

Witam,

Poszukuję nazwy elementu elektronicznego, który roboczo określiłbym jako "termistor progowy".

Małe coś z dwiema nóżkami, przy określonej temperaturze (90 stopni) zwierające lub rozwierające styki, po obniżeniu temperatury np. do 85 stopni powracające do stanu poprzedniego. Znalazłem coś takiego jak "termostat bimetaliczny z przewodami"

formatting link
parametry, zwłaszcza histereza, są nieakceptowalne. Nie wierzę, żeby nikt nie wyprodukował czegoś półprzewodnikowego ;-)

Jak można się domyśleć, potrzebne to jest do zabezpieczenia przed zagotowaniem się wody w instalacji c.o. :-)

Z góry dzięki za wszelkie namiary.

Reply to
Dominik & Co
Loading thread data ...

Wyłącznik termiczny. Np.:

formatting link
że o ile takie wyłączniki mają dość dokładną temp. zadziałania, to histereza jest rzędu 20 stopni, więc jak Ci odetnie piec przy

95deg, to włączy z powrotem dopiero przy 75. Ale to ma być w końcu zabezpiecznie na wypadek awarii, a nie regulator, prawda?
Reply to
Marek Lewandowski

Wyprodukowal - ktoryc z czujnikow Dallasa ma taki tryb pracy.

J.

Reply to
J.F.

Bez sensu , jak zwykle

Reply to
Ryszard K

Wed, 7 Feb 2007 16:23:11 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Tzn. może nie całkiem bo wydajność prądowa wyjścia jest rzedu kilku mA, ale jak dołożyć tranzystor i przekaźnik to ma się już pełen regulator z histerezą. Nie wiem tylko czy po ustawieniu czujnika w taki tryb można się z nim jeszcze kiedykolwiek skomunikować po 1-wire, trzeba w dataszitach poczytać. A czujnik to zdaje się był DS1822 albo podobny.

Reply to
BLE_Maciek

Wed, 07 Feb 2007 16:42:09 +0100 jednostka biologiczna o nazwie BLE_Maciek <i80c586@cyberspace_NO_SPAM_.org> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Poprawka: DS1821 I odpowiedź na wyżej podaną wątpliwość - tak, można go przywrócić w tryb 1-wire po zaprogramowaniu jako termostat.

Reply to
BLE_Maciek

Wed, 7 Feb 2007 15:33:17 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No np. do procesu który wymaga dokładnej stabilizacji temperatury, jak np. proces wywoływania filmów barwnych (np. C-41, E-6) - dokładność stabilizacji temperatury wywoływacza to 0,1 stopnia Celsjusza, w przeciwnym razie kolory idą się ... Temeperatura pozostałych płynów w maszynie wywołującej jest stabilizowana z dokładnością 1 stopnia.

No ale tam zapewne stosowane są termostaty elektroniczne, a do pomiaru termopary, albo termorezystory.

Reply to
BLE_Maciek

lwh napisał(a):

Jasne. Wiesz lepiej, czego mi trzeba, nie przymierzając jak nasza "Waadza".

Nie, czego oczekuję napisałem wyraźnie w poprzednim poście. Urządzenia w podanym przeze mnie linku histerezę mają 30 stopni (plus minus 15). Oznacza to, że jak będę miał pecha, to po zadziałaniu w 90 stopniach (tolerancji temperatury zadziałania już się nie czepiam) wyłączy się dopiero przy 55 stopniach. Tyle, że robocza temperatura to 60-65 stopni... Zadowoli mnie histereza 10 (góra 15) stopni +-5.

Który termostat akwariowy ma zakres do 90 st.C? Nie słyszałem o _aż tak_ ciepłolubnych rybach :-P

Reply to
Dominik & Co

lwh napisał(a):

Szukam bezpiecznika, ale nie takiego, że będę musiał podejść i wyłączyć go ręcznie. Przedział od temperatury roboczej do krytycznej nie jest duży (maks 30 stopni) i duża histereza zabezpieczenia powoduje, że się ono nigdy nie wyłączy.

To dałoby się przeżyć...

... ale to już nie bardzo :-(

Reply to
Dominik & Co

Marek Lewandowski napisał(a):

Dzięki, poszukam.

Niestety nie bardzo, te także mają 30 stopni +-15, więc jak odetnie przy 90 to włączy przy 45- czyli nigdy (a przynajmniej do wygaszenia pieca). Poza tym nie wiem, czy ta histereza dla danego elementu jest stała? Jeśli tak, to chociaż można kupić pudełko i dobrać najlepszy... Gorzej, jak zmienia się w czasie...

Tak- to ma być zabezpieczenie. A zabezpieczenie powinno być jak najprostsze- żadnych mostków, wzmacniaczy, mikrokontrolerów...

Reply to
Dominik & Co

Thu, 08 Feb 2007 11:12:41 +0100 jednostka biologiczna o nazwie Dominik & Co snipped-for-privacy@wytnijmniegazeta.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No wiesz, 100% pewnego zabezpieczenia nie ma. Bimetal też nie daje gwarancji że kiedyś nie zawiedzie, wszystko się może zepsuć. Może wartoby było w tej instalacji C.O. jakieś zawory bezpieczeństwa dać, coby nie rozsadziło tego jak woda się zagotuje. Może jeżeli ma to być porządnie to lepiej kupić, nie licząc się z kosztem, przemysłowy czujnik temperatury do płynów (wbudowany w kawałek rurki) i porządny regulator. Skoro to ma być bezpieczne to chyba wydatek rzędu 1000 zł nie będzie zbyt duży.

Zobacz co ma w ofercie np. Omron, Danfoss itp.

Ostała się nawet jakaś polska firma ;-) :

formatting link
robi też Mera Pnefal:
formatting link
punkt III)

Reply to
BLE_Maciek

Thu, 8 Feb 2007 11:14:56 +0100 jednostka biologiczna o nazwie "lwh" snipped-for-privacy@vp.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

IMHO termostat akwariowy to trochę za tandetny sprzęt do tak odpowiedzialnego zadania jak ochrona instalacji C.O. Należałoby jednak rozejrzeć się wśród sprzętu przemysłowego ...

Reply to
BLE_Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.