Sekunda przest?pna

1 stycznia 2009 r. o godzinie 1:00 wg czasu obowiązującego w Polsce, w tym samym momencie na całym świecie, obowiązujący uniwersalny czas koordynowany UTC zostanie opóźniony o 1 sekundę poprzez wprowadzenie sekundy przestępnej. W Polsce odbędzie się to poprzez następującą sekwencję sekund: 2009-01-01 0:59:58 2009-01-01 0:59:59 2009-01-01 0:59:60 (sekunda przestępna) 2009-01-01 1:00:00 2009-01-01 1:00:01. Konieczność wykonania tej operacji wynika z dostosowania czasu UTC do mniej stabilnego i trochę wolniej biegnącego czasu wyznaczanego z astronomicznych obserwacji obrotów Ziemi. Szczegóły można przeczytać na stronie internetowej GUM (Głównego Urzędu Miar) pod adresem:
formatting link
temat sekundy przestępnej można także przeczytać tutaj:
formatting link
Chciałbym sprawdzić jak z wykonaniem tej operacji poradzą sobie różne służby, a ponieważ sam nie jestem w stanie sprawdzić wielu rzeczy na raz, więc chętne osoby proszę o pomoc.

Chciałbym sprawdzić:

  1. Stacje radiowe nadające w miarę dokładne (z dokładnością lepszą niż 1 s) sygnały czasu. W momencie wprowadzania sekundy przestępnej powinien zostać wyemitowany dodatkowy sygnał akustyczny (sygnał czasu powinien zawierać o 1 "pik" więcej niż zwykle), a od następnej godziny powinny być nadawane sygnały czasu w normalnym formacie, dostosowane do czasu obowiązującego po wprowadzeniu sekundy przestępnej. W praktyce większość stacji radiowych nie uwzględnia od razu sekundy przestępnej w sygnale czasu i dopiero po kilku-kilkunastu godzinach sygnały czasu są opóźniane o sekundę.

Chciałbym sprawdzić następujące stacje radiowe

krajowe na UKF:

ogólnopolskie programy PR: PR1, PR2, PR3, PR4 (synchronizowane przez GUM)

Radio Szczecin Radio Gdańsk Radio Kielce Radio Rzeszów Radio Alfa 102,4 FM Kraków

zagraniczne i krajowe na falach długich, średnich i krótkich:

60 kHz MSF (stacja wzorcowa) 75 kHz HBG (stacja wzorcowa) 77,5 kHz DCF (stacja wzorcowa) 153 kHz DLF 162 kHz France Inter 198 kHz Mayak 225 kHz PR1 (synchronizowane przez GUM) 540 kHz KOSR 918 kHz Slovenia 1 9996 kHz RWM (stacja wzorcowa)

Dobrze by było gdyby znalazł się ktoś kto posiada Software Defined Radio i mógłby jednocześnie zarejestrować akustyczne sygnały czasu na falach długich kilku stacji jednocześnie.

  1. Billingi połączeń telefonicznych wykonywanych z różnych sieci zainicjowanych w czasie trwania sekundy przestępnej (trzeba kilkanaście sekund wcześniej wybrać numer innego telefonu, odebrać połączenie na początku sekundy przestępnej, a później sprawdzić na billingu czas rozpoczęcia połączenia).

  1. Datowniki maili wysyłanych na początku sekundy przestępnej (trzeba wcześniej przygotować maila testowego, a na początku sekundy przestępnej wcisnąć "wyślij"). Założyłem specjalnie na tę okazję konto o adresie: sekunda snipped-for-privacy@poczta.onet.pl i pod ten adres można wysyłać maile testowe (jest to jeden z niewielu serwerów, gdzie można zobaczyć czas wysłania wiadomości z dokładnością do 1 s).

  2. Zegarynkę tel. 9226.

  1. Różne serwery czasu.

  2. Zegarki synchronizowane z DCF (mimo, że ta stacja z wyprzedzeniem wysyła zapowiedź sekundy przestępnej, to większość odbiorników nie potrafi z tej informacji skorzystać, nie wyświetla sekundy nr 60 i dopiero przy następnej synchronizacji opóźnia się o sekundę).

  1. Zegary w stacjach telewizyjnych, telegazecie, w miejscach publicznych (dworce, lotniska, przystanki, wieże...) -

- o ile pokazują w miarę dokładny czas.

Przed sprawdzaniem poprawności wprowadzenia sekundy przestępnej trzeba ustawić w miarę dokładny zegarek wg wiarygodnego źródła czasu. Tym źródłem może to być:

-DCF 77,5 kHz (stacja wzorcowa),

-RWM 9996 kHz (stacja wzorcowa - między 10.,a 20. oraz 40.,a 50. minutą po każdej pełnej godzinie czytelne sygnały co sekundę, o pełnej minucie wydłużone)

-inna stacja wzorcowa (MSF, HBG)

-sygnały czasu w PR1, PR2, PR3 lub PR4 (Radio Euro) o pełnych godzinach; te sygnały czasu są synchronizowane przez GUM, nie są one wzorcowe, ale w miarę dokładne (zarówno na 225 kHz jak i na UKF dokładność w momencie odbioru lepsza niż 0,05 s).

W przypadku korzystania z innego źródła niż wymienione stacje radiowe proszę sprawdzić czy jest zgodne ze wskazanymi stacjami radiowymi. Nawet niektóre odbiorniki GPS z niewiadomych powodów na wyświetlaczu podają błędny czas (najczęściej opóźniony o 1-2 s), z czym wielokrotnie się spotkałem.

Proszę o wpisywanie propozycji co jeszcze można by "wziąć na celownik". Gdyby ktoś znalazł podobne inicjatywy krajowe lub zagraniczne polegające na kontroli poprawności wprowadzenia sekundy przestępnej, proszę o ich wskazanie. Jeżeli ktoś jest chętny żeby wziąć udział w akcji, proszę o zadeklarowanie w tym temacie co będzie mógł sprawdzić oraz z jakiego źródła czasu będzie korzystać. Po sprawdzeniu poprawności wprowadzenia sekundy przestępnej, proszę o napisanie w tym temacie czy sekunda przestępna została od razu uwzględniona, a jeżeli nie, to po jakim czasie nastąpiło opóźnienie o sekundę. Ja również wpiszę tu moje obserwacje.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia dołączam najlepsze życzenia i bardzo serdecznie pozdrawiam Wiesiek

Reply to
wiegum
Loading thread data ...

snipped-for-privacy@interia.pl pisze:

Jaki masz w tym cel i co zrobisz jeśli coś nie będzie się zgadzało?

Reply to
Filip Ozimek

Przecież to nie taka rzadka znowu operacja. Dawniej ZTCP taką sekundę dodawano gdzieś w czerwcu i normalnie radiowy sygnał czasu był opóźniony (o 1:00:01 względem 0:00:00). Jeśli chodzi o inne służby typu telegazeta czy bilingi TP, to po prostu zsynchronizują to w dowolnym momencie, albo samo się to zrobi - 99% adminów pewnie nawet nie wie że coś takiego nastąpi. Mój komputer też to zrobi sam jak go tylko włączę. Postaw na biurku swój chronometr, zegar dcf, gps, komputer z ntp, radio, telewizor itp. i obserwuj.

Mirek.

Reply to
Mirek

Nawet jesli wie - to ile systemow operacyjnych jest w stanie to obsluzyc ? A ile programow sie wysypie jak zobaczy godzine 23:59:60 ..

to sie go postaraj wlaczyc tak zeby synchronizowal sie w tragicznej sekundzie :-)

Ktos ogladal zrodla - da sie zsynchronizowac w tej sekundzie czy wlasnie zglupieje.

GPS sie ta sekunda nie przejmuje - to oficjalnie podano.

Zegarki DCF pewnie tez nie - po prostu przy najblizszym odebraniu sie przestawia na wlasciwy czas.

A swoja droga .. jak sobie z tym radzi wlasnie GPS ? Jedna sekunda to 500m roznicy by bylo - czyli to sie powinno dac odczytac z parametrow orbit na przestrzeni lat ..

J.

Reply to
J.F.

Ale taka godzina nie wystapi. Komputer bedzie sobie liczyl czas normalnie, w pewnym momencie jak sie zsynchronizuje z serwerem czasu to ustawi sobie czas ponownie na prawidlowy. Jakbys mial wyjatkowego pecha to jakis program typu make ci wypluje ostrzezenie, ze masz czas pliku z przyszlosci, ale musialbys byc wyjatkowym szczesciarzem :)

Reply to
T.M.F.

kiedyś była większa korekta (coś okoo dwóch minut ) i nikt tego nie odczuł ( w czasach gdy nie było PC). Po prostu ludziska posunęli wskazówki dalej ...

Dwa razy do roku zmieniamy czas - niby ktoś tam pisze że o 1.00 na 2.00 albo odwrotnie. Dla mnie to żadna róznica czy przestawię zegar wieczorem zanim pójdę spać czy dopiero rano.

W każdym razie staram się nie podróżować tej nocy. Bo różnie może być.

Reply to
kk

tylko porównaj ile zależy od Twojego budzika, a ile zalezy od synchronizacji czasu na przykład w lotnictwie :)

@
Reply to
Artur Miller

Artur Miller pisze:

Ale przecież synchronizacja (i ogólnie obliczanie) czasu w technice nie polega (a przynajmniej w żadnej sensownej dziedzinie) na liczeniu minut/godzin "od 17:15 we wtorek 13 grudnia" tylko na zliczaniu kolejnych sekund od ustalonego "punktu zero" (np 1 stycznia 1970r.), a tylko "do celów prezentacyjnych" na zewnątrz (czyli np do wyświetlenia) zamieniane jest to na "aktualną" datę/godzinę. Dlatego dodanie/odjęcie/przesunięcie o cokolwiek nie wpływa w żaden sposób na problemy z obliczeniami czasu czy synchronizacją, nadal 1235236 sekunda jest kolejną po 1235235 sekundzie...

Reply to
BartekK

i tu może powstać problem problem. Jeżeli istnieją tabele i wzory na lata przestępne to możemy przeliczyć sekundy od momentu X na datę. Ale kto mi powie ile razy była robiona korekta czasu, w jakich latach i o jaką wartość ?

Reply to
kk

Kolega jest chyba unixocentryczny :-)

Synchronizacja to moze byc tez wykonanie czynnosci w jednym czasie, no i tu moze juz ta sekunda zawazyc jesli sie ja zle uwzgledni.

W praktyce to ta sekunda nie ma zadnego znaczenia - nikt tego nawet nie zauwazy. No moze gdzies planujac spotkanie w kosmosie ..

J.

Reply to
J.F.

Naprawdę nie masz większych problemów? Czy może lecisz na Marsa i potrzebujesz dokładnych koordynat?

Reply to
Robert_J

In the darkest hour on Fri, 26 Dec 2008 01:37:08 -0800 (PST), snipped-for-privacy@interia.pl snipped-for-privacy@interia.pl screamed:

Nie bardzo w ten sposób. Raczej będzie tak:

2008-12-31 0:59:59 2008-12-31 0:59:60 2009-01-01 1:00:00 2009-01-01 1:00:01
Reply to
Artur M. Piwko

Artur M. Piwko pisze:

I tym sposobem zgubimy dzień. Za to wejdziemy trzeźwi w nowy rok ;)

Reply to
aw

In the darkest hour on Tue, 30 Dec 2008 06:57:15 -0800 (PST), snipped-for-privacy@interia.pl snipped-for-privacy@interia.pl screamed:

Racja. Zapomniałem, że tamto dotyczyło UTC.

Reply to
Artur M. Piwko

RAPORT Z KONTROLI WPROWADZENIA SEKUNDY PRZESTĘPNEJ

1 stycznia 2009 r. sekunda przestępna została wprowadzona w tym samym momencie na całym świecie, według czasu obowiązującego w Polsce odbyło się to o godzinie 1:00 poprzez następującą sekwencję sekund: 0:59:58 0:59:59 0:59:60 (sekunda przestępna) 1:00:00 1:00:01

Wyniki moich obserwacji są następujące:

  1. Sygnały czasu o pełnych godzinach w stacjach radiowych

Program 1 Polskiego Radia (sygnały czasu synchronizowane przez Główny Urząd Miar): o godzinie 1:00 sygnał był w normalnym formacie i nie uwzględnił sekundy przestępnej, wbrew zapowiedzi Głównego Urzędu Miar

formatting link
było dodatkowego wydłużonego sygnału, którego początek miał oznaczać godzinę 1:00:00, natomiast pomiędzy 1:00, a 2:00 sygnały czasu zostały opóźnione o sekundę i w związku z tym począwszy od 2:00 są poprawne

Radio Alfa 102,4 FM Kraków (sygnały czasu oparte o odbiornik DCF): do chwili opublikowania niniejszego postu sygnały czasu nie uwzględniły sekundy przestępnej (pojawiają się o sekundę za wcześnie)

Radio Slovenia 918 kHz ani o godzinie 1:00, ani w późniejszych godzinach nie nadawali sygnałów czasu

większej liczby stacji radiowych niestety nie byłem w stanie sprawdzić

  1. Nie powiodła się próba wykonania połączenia telefonicznego z telefonu stacjonarnego TP S.A. do telefonu sieci komórkowej Orange, które miało być odebrane na początku sekundy przestępnej. Numer został wybrany kilkanaście sekund przed godziną 1:00, ale do połączenia nie doszło. Przypuszczalnie operator celowo zablokował możliwość wykonywania połączeń na czas wprowadzenia sekundy przestępnej.

  1. Na początku sekundy przestępnej został wysłany testowy e-mail z interii do onetu. Na datowniku jako czas wysłanie widnieje godzina 1:00:00. Po godzinie 1:00 e-maile testowe były ponownie kilkukrotnie wysyłane. Wynika z nich, że czas datownika został opóźniony o sekundę pomiędzy 1:28, a 1:45.

  2. W zegarynce tel. 9226 sygnały tonowe zostały opóźnione o sekundę pomiędzy 1:10, a 1:25.

  1. Serwerów czasu nie sprawdziłem.

  2. Zegarek synchronizowany z DCF nie uwzględnił dodatkowej sekundy mimo, że radiostacja wzorcowa DCF77 z wyprzedzeniem wysyła zapowiedź sekundy przestępnej. Czas w zegarku synchronizowanym z DCF opóźnił się o sekundę dopiero podczas kolejnej synchronizacji.
Reply to
wiegum

Nie Ta Grupa -> pl.rec.paranoja

Reply to
Name

snipped-for-privacy@interia.pl pisze:

Fajnie ;) Co dalej, kontrola szkolnych ekierek? ;)

Reply to
Filip Ozimek

[ciach]

Czyli tak jak przypuszczałem: większość systemów ma czas z DCF albo z NTP i zsynchronizowała się w przypadkowym momencie. Większość adminów nic o tym nie wie. Problemy z połączeniami telefonicznymi przypisałbym raczej typowemu sylwestrowemu przeciążeniu sieci.

Mirek.

Reply to
Mirek

snipped-for-privacy@interia.pl pisze:

[...]

Normalnie spisek operatorów. A próbowałeś też Erę i Plusa? :-D

A mój zegarek naręczny synchronizowany manualnie przyciskami (ostatnio do czasu z GPSu o 23:00, godzinę przed Nowym Rokiem) do dzisiaj nie wie, że była sekunda przestępna. I jakoś muszę z tym żyć...

Reply to
Adam Dybkowski

Mój system zrobił tak:

[468360.068640] Clock: inserting leap second 23:59:60 UTC

I żaden program się nie wykrzaczył.

System Ubuntu 8.04 bwa@bwa-desktop:~$ uname -a Linux bwa-desktop 2.6.24-22-generic #1 SMP Mon Nov 24 18:32:42 UTC 2008 i686 GNU/Linux

pozdrawiam Bwa

Reply to
Bwa

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.