samochodowy zasilacz do laptopa (19V 3,6A)

Reply to
Mariusz" <mariusz_ciszewski[bez
Loading thread data ...

A teraz wszyscy chórem: Przetwornica step-up na MC34063 i tranzystorze mocy NPN.

Schemat znajdziesz w PDFie. Gorzej z dławikiem ale da się kupić albo samemu nawinąć.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ja prawde mowiac to gdybym robil to chyba bym myslal o flybacku, a nie step-up. Po pierwsze mozna by wtedy pomyslec o pracy zaraowno przy 12V jak i 24V, po drugie skutki ewentualnego zwarcia wyjscia bylyby mniej widowiskowe niz w takiej zwyklej step-up..

Reply to
Michal Baszynski .

Wiesz... Jak zamówisz rdzeń do dławika/trafa w Elfie a kontroler w TME, to faktycznie - może to być kosztowne. Jeśli natomiast masz dostęp do części po normalnych cenach - nie powinno być kłopotu. Pozostaje tylko kwestia, za którym podejściem urządzenie wyjdzie poprawnie...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Mowa o step-up a nie step-down... Przy tak małej różnicy napięć pomiędzy wejściem a wyjściem można sobie pozwolić na bipolarne.

Oczywiście MOSFET też może być, ale wtedy na UC3843 a nie MC34063.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

dolicz do tego jeszcze koszty zniszczonych elementow i czas poswiecony na zrobienie tego. A czy policzyles ile kosztuje wiedza, ktora mozesz zdobyc tylko robiac cos praktycznie? ;-) A serio - jezeli sie robi cos hobbystycznie, to IMHO warto. W innych przypadkach trzeba zobaczyc ile kosztuje takie cos gotowe, policzyc koszt czesci, czas niezbedny na zrobienie tego oraz ile w ciagu tego "zmarnowanego" czasu mozesz zarobic, robiac cos innego. I wtedy odpowiedz bedzie prosta, czy sie oplaca robic czy nie.

Reply to
Michal Baszynski .

Zreszta IMHO UC384x w takiej przetwornicy nie jest najlepszy, z uwagi na wysoki spadek napiecia na oporniku probkujacym prad (1V). Biorac bez przesady...to jest max spadek, przy korym uklad wylaczy na pewno podczas normalnej pracy mozesz dzialac ze 100mV

Reply to
greg

ale po takim przypadku trzeba wymienic bezpiecznik. A jak potrzeba zapasowego, to go zwykle najtrudniej znalezc ;-)

ETD44 mam, stare polferrowskie E-42 tez, E-32 i E-25 z ferroxcube tez po sztuce, ETD-29 nie, a krzych_wro chyba zaprzestal dzialalnosci :-(

faktycznie, zapomnialem o tym, dawno do jego karty katalogowej nie zagladalem

ze starych projektow zostaly mi MAX771/MAX1771 i to o nim wlasnie myslalem Na razie niestety sa pilniejsze sprawy :-(

Reply to
Michal Baszynski .

oj, zanim sie za to wezme to troche wody w rzece uplynie :-(

Reply to
Michal Baszynski .

Do 2A mam polimerowe. Gorzej powyżej. Ale na to jest proste rozwiązanie - nie robić zwarć ;-P

Krzysiek zaprzestał ale ja nie - niedawno pisałem, że uzupełniłem zapasy i ETD29 i 34 już mam... Detaliczne ilości rdzeni zawsze u mnie. Hurtowe w Contrans TI :-)

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

jezeli to ma byc tylko z 24V, to moze jakis simple-switcher stepdown z nationala dostepny allegro by sie nadal? Mozna by tez zobaczyc czy wyrobi sie MAX724 Maxima, LT1074 Lineara, L296 lub L4970.

Reply to
Michal Baszynski .

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.