Pralka po podłączeniu wtyczki do gniazdka szumi

Pralka równo po dwóch latach zaczęła cichutko szumieć/popiskiwać gdy jest po prostu podłączona do prądu, nie musi być włączona konsola - mnie to przypomina szumy i piski które wydają czasami niektóre zasilacze, szczególnie kiedy nie są obciążone.

  1. Przejmować się tym? Bo zaczęliśmy z żoną wyjmować wtyczkę z gniazdka po praniu.

  1. Skąd się to bierze, analogicznie dlaczego niektóre zasilacze tak mają?

Reply to
Mateusz Bogusz
Loading thread data ...

W dniu 2020-10-03 o 10:43, Mateusz Bogusz pisze:

Przetwornica szaleje bo jej kondensatory straciły pojemność, dlatego 'próbkuje' co słychać, najlepiej rozebrać i wymienić kondesatory na płycie głównej.

Tak, i wyjmować.

Padają kondensatory bo są znacznie bardziej obciążone i się przegrzewają co powoduje wysychanie i utratę pojemności, ponadto duże prądy które przez nie płyną powodują uszkodzenia napylonych okładek na izolatorze, kiedyś były folie i były bardziej odporne ale i droższe, teraz okładki są napylane, jest tanio ale i ch..wo :(

Reply to
Janusz

W dniu 03.10.2020 o 12:00, Janusz pisze:

Nie do końca jest to prawdą, u mnie też piszczała a gdy podpiąłem oscyloskop na wejście okazało się że zakłócenia miałem do około 100Vpp i 2-10 kHz.

Po zgłoszeniu do zakładu energetycznego przyjechali, posprawdzali i się okazało że przewód neutralny przy transformatorze iskrzył. Po jego dokręceniu brzęczenie ustało. RTV, oświetlenie LED itp działało bez zastrzeżeń także częściowo na tej fazie częściowo na innych. Więc poza radami o odłączaniu pasowało by sprawdzić czy nic faktycznie strasznie nie zakłóca. Czy nie jest to na przykład tylko w słoneczne dni gdy fotovoltaika gdzieś w okolicy działa...

Bez oscyloskopu czy analizatora sieci nie da się wiele zmierzyć chociaż można przez małe trafo i dzielnik napięcia podłączyć się pod audio in PC i w rejestratorze windowsowym czy jakim sofice audio podejrzeć co się dzieje.

Reply to
Jacek R.

Problemy ze stabilnością przy pracy bez obciążenia. Normalna. Narastają przy utracie pojemności kondensatorów elektrolitycznych po stronie wtórnej. Ale nie olewałbym kondensatora po stronie pierwotnej.

Zalecam ostrożność - często w sprzęcie AGD zasilacze mają słabą izolację albo wręcz nie mają jej w ogóle.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Mateusz Bogusz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:rl9dja$hce$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

A instalacje masz 2-przewodową czy 3-przewodową z roznicowką ? Moze gdzies tam woda sie nalala i skwierczy.

A pralki ... maja teraz cos ala falownik czy regulator silnika, moze to on szumi ... ale przy wylaczeniu nie powinien ...

J.

Reply to
J.F.

Jak ich nakłoniłeś do sprawdzenia? Domyślam się, że odczyt z oscyloskopu nie był żadnym argumentem...

Reply to
Arnold Ziffel

Pisemna reklamacja w biurze obsługi poparta wcześniejszą rozmową telefoniczną. Powiedziałem że znam się na oscyloskopie i że niech nie p......ą bzdur jak nie sprawdzą. No to pani w biurze obsługi klienta się zbulwersowała wezwała mistrza od przyłączy a ten stwierdził że mają taki fajny analizator co na pewno wszystko będzie dobrze jak on pokaże dobrze. Po podpięciu harmoniczne 8 i 10 bodajże około 50% im wyskoczyły no to się zrobił ruch na radiu i dostali od dyspozytora info że mają wszystko podokręcać bo to może być od tego. Jak sprawdzili przy liczniku zabezpieczenia i pion do słupa to pojechali na drugi koniec i tam już znaleźli. Jak im kazałem na czas dokręcania zdjąć napięcie z trafo to się patrzyli jak na idiotę bo mają rękawice dielektryczne. Dopiero jak powiedziałem że jak odepną N przy załączonych fazach to mogą uwalić całe RTV w okolicy to postanowili na chwilę zrzucić napięcie.

Ich mina gdy rozkręcili upalony zacisk i mój triumf że coś znalazłem była wprost nie do opisania. Goście około 50-tki a zachowywali się jak by pierwszy raz uwalony N widzieli...

Reply to
Jacek R.

Tak.

Kontakt jest wyżej niż pralka.

Czy kondensator czy falownik czy regulator...nic to nie zmienia. Pralka działa, chodzi codziennie to odpada wyłączanie jej z użytku w sposób "sztuczny". Co z tego że piszczy a łożysko zaczyna walić, jak w oczach żony to wyłączę ją z eksploatacji a nie awaria ;-) Czasami trzeba odpuścić.

Reply to
Mateusz Bogusz

Ale wtyczka szumi ? Zrozumialem, ze pralka, gdzies w srodku pralki woda moze byc. Tylko pewnie by robila uplyw do masy, roznicowka powinna to wykryc ... chyba ze ... koledzy sugerowali, ze roznicowki lubia sie psuc :-)

Ale falownik moze tak szumiec i piszczec. Tylko ... przy nie dzialajacej pralce powinien byc odlaczony ...

A wlasnie - jaki programator ? Bo on chyba zasilany po wlaczeniu wtyczki, moze w nim cos piszczy ..

J.

Reply to
J.F.

W sobota, 3.10.2020 o 10:43, Mateusz Bogusz napisał:

"Jak jest woda, to musi szumieć. Takie jest odwieczne prawo natury."

formatting link

Reply to
collie

W dniu 2020-10-06 o 13:00, Jacek R. pisze:

[...]

U mnie rozwiązanie problemu z zerem wyglądało tak, że przyszedł konserwator zatrudniony w spółdzielni, zadzwonił do ZE, że zdejmuje plomby z licznika i tam odkryliśmy kabel zerowy z w znacznym stopniu spłyniętą izolacją. Po naprawieniu tego dalej już mnie temat nie interesował - nie wiem czy i kiedy przyszli założyć plombę. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Magicy... szkoda słów :/

Reply to
Arnold Ziffel

"Zawsze my tak robili i nigdy nie bylo uszkodzen" :-)

J.

Reply to
J.F.

To w końcu hałasuje cały czas czy tylko podczas pracy? Bo już się pogubiłem. Jeśli cały czas to polecam wezwać elektryka analizatorem sieci lub pomiarowca z oscyloskopem jeśli sam nie potrafisz tego ogarnąć...

Reply to
Jacek R.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.