PCB - obszary masy na wyjściu przetwornicy z kilkoma

Cześć!

Proste pytanie z projektowania PCB. Jest przetwornica flyback z kilkoma wyjściami, zasilająca czułe układy analogowe. Jak najlepiej połączyć obszar masy (ground plane) przy uzwojeniach wtórnych?

Opcja 1 - zrobić niezależne pętle dla każdego wyjścia, a wspólny obszar masy wstawić (i połączyć) dopiero za kondensatorami filtrującymi.

Opcja 2 - połączyć wszystko jednym obszarem masy;

Uproszczony rysunek:

formatting link
Dalej są filtry LC. W mojej ocenie lepsze jest rozwiązanie 1 - pętle z trójkątnym prądem uzwojeń wtórnych zamykają się lokalnie i w obszarze wspólnym mamy już czysto. A może nie ma to znaczenia?

Oglądałem kilka "Design Notes" z przetwornicami multioutput, ale zwykle są to zasilacze do ładowarek albo monitorów, gdzie czystość napięcia nie jest bardzo istotna... tam wszystkie uzwojenia trafo łączone są do jednego wspólnego obszaru (opcja 2).

Reply to
Dykus
Loading thread data ...

W dniu środa, 15 lipca 2020 22:30:17 UTC+2 użytkownik Dykus napisał:

Zasilanie czułej analogówki z przetwornicy to nie najlepszy pomysł. Radzę zrobić przetwornicę na odpowiednio wyższe napięcie i wstawić dalej LDO.

Reply to
stchebel

W dniu 15.07.2020 o 23:39, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Spokojnie, w założeniu, za filtrami LC będą stabilizatory liniowe. :) Co nie zmienia wpływu obszaru masy na poziom zakłóceń.

Reply to
Dykus

W dniu 2020-07-15 o 22:30, Dykus pisze:

pojemnościowy między uzwojeniami,w 2 zamykasz go od razu i masę masz czystą.

Reply to
Janusz

W dniu 2020-07-15 o 22:30, Dykus pisze:

Nie dopuszczenie prądów z poszczególnych prostowników do wywoływania fluktuacji w masie sugeruje wybranie Opcji 0, której nie pokazałeś - połączenia mas dopiero za filtrami LC.

Ale są też prądy wynikające z pojemności między uzwojeniami. Im dalej od trafa połączymy masy ze sobą tym większe są obwody w których te prądy się zamykają a więc więcej emitują w kierunku tej czułej analogówki. To by sugerowało Opcję 2.

Ogólnie jak się kiedyś wczytywałem w EMC to zaakceptowałem twierdzenie, że w większości przypadków jedna pełna powierzchnia masy jest lepsza, a obwody wrażliwe powinny być oddzielone od innych co najmniej 2cm 'ziemi niczyjej', bo poza te 2cm to dociera już tylko jakaś śladowa część prądów masy. Tylko, czy to nie jest akurat przypadek nie mieszczący się w tej 'większości' ....

Wiem, niewiele pomogłem :) P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Zdecydowanie. I koniecznie na wyjściach CLC a nie tylko C.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Rzekłbym, że skoro tam są czułe układy analogowe, to po włożeniu hard switching flybacka będzie pozamiatane. Rozważ to:

formatting link
Jeśli koniecznie musi być flyback, to go chociaż z czymś analogowo istotnym zsynchronizuj.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Są różne przetwornice. Izolowane wersje topologii prof. Ćuka oraz Zeta mają prąd wyjściowy gładki jak pupcia niemowlęcia. Slew-rate limited push-pull też jest niczego sobie. Szkoda tylko, że nie wiadomo, jaką to ma mieć moc.

Przy częstotliwościach typowych dla zasilaczy impulsowych tłumienie LDO jest stosunokwo niewielkie. Pasywny filtr pi będzie miał podobne. A najlepiej niczego nie musieć tłumić poprzez niegenerowanie zakłóceń, tj. właściwie dobrać topologię przetwornicy. Niestety, Kolega akurat wybrał chyba najgorszą z możliwych, nie tylko pod względem EMI.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Tak tylko dla formalności: zdajesz sobie sprawę, że bohatersko zwalczasz problemy, które sam stworzyłeś? :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Opcja -1: skoro tam jest wspólny obszar masy, to napięcia wyjściowe nie są izolowane. A skoro nie są izolowane, to nie ma potrzeby posiadania wspólnej masy: robi się stacked output flyback i w bonusie znacznie zyskuje na regulacji wzajemnej.

Tylko dlaczego w ogóle flyback? :-(

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.