pan od ZX Spectrum nie żyje

Sir Clive Sinclair: Computing pioneer dies aged 81

formatting link

1940 - 2021
Reply to
PiteR
Loading thread data ...

Dnia Thu, 16 Sep 2021 22:00:07 +0100, PiteR napisał(a):

skomputeryzowal kawalek swiata.

dzieki Niemu komputery trafily pod strzechy ... czy to jednak Atari i Commodore byly pierwsze?

J.

Reply to
J.F.

A ten od Amstrada jak się nazywał? Wymyślali inne rzeczy, jak minisamochodzik (spalinowy czy elektryczny?) - ponoć sie nie przyjął, bo w brytyjskim intensywnym ruchu taki niziutki samochodzik byłby niewidoczny dla np. kierowców autobusów.

-----

Reply to
ąćęłńóśźż

To właśnie Clive Sinclair wymyślal te wszystkie gadzety - włącznie z samochodzikiem elektrycznym Sinclair C5

formatting link
Kolega ma C5 - jak tylko bede miał okazje to sie przejade ...

Ten od Amstrada to Alan Michael Sugar ( stąd nazwa AMS - trading, skrócona późnniej do Amstrad)

c.

Reply to
Cezar

W dniu 2021-09-17 o 09:43, J.F. pisze:

Nie tylko, zrobił z zespołem genialny kalkulator inżynierski za ułamek cenywtedy kosztujących. Czytałęm artykuł jak był zrobiony i jakie problemy musieli pokonać twórcy to naprawdę cud inżynieri.

Tak, cytat "Clive Sinclair doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że jego debiut jest mocno opóźniony w stosunku do firm komputerowych z za oceanu, jednak dzięki temu miał możliwość przeanalizowania zalet i wad komputerów Commodore, Apple, Tandy i wielu innych producentów, by znaleźć jego zdaniem właściwą drogę do osiągnięcia sukcesu. "

Reply to
Janusz

Atari to '79, Commodore 64 chyba '82 - '83

Niedawno pojawił sie też ciekawy filmik o Ferranti, producencie sławnego ULA do spektruma, dzięki któremu cene udało się zbić do minimum (no i użyciu w połowie uszkodzonych kości RAM)

formatting link

same ULA to na prawde ciekawy kawałek historii:

formatting link
c.

Reply to
Cezar

Czy taki genialny ... wykorzystali gotowy chip kalkulatorowy, okrajajac funkcjonalnosc do minimum, bo im pamieci brakowalo. Taki bieda-kalkulator naukowy dla studentow wyszedl.

Atari mialo kilka modeli, Commodore tez - przed C64. Nie wiem - za kiepskie, czy za drogie - bo chyba slabo rozpowszechnione. A Sinclair zaczal z ZX80.

J.

Reply to
J.F

formatting link

Reply to
heby

Nie sam, pracowal z

formatting link
Mialem okazje poznac kilka lat temu.

Reply to
K

No raczej odwrotnie, czip był 4 działaniowym kalkulatorem a on zrobił na nim jeszcze 4 funkcje trygonometryczne i 2 logarytmiczne.

Dla nich był w sam raz, i ceną i możliwościami i dokładnością.

Reply to
Janusz

c64 - doskonały dziwięk, po przemyśleniu sinclair w zxsach nie zastosował żadnego c64 + atari sprity - sinclair nie zastosował żadnego C64+atari - porty joysticka, sinclair zrezygnował

jakieś plusy? Aaaa tak, sinclair zastosował bardziej kumaty basic niż u konkurencji ale.... z gównianym jednowyrazowym wpisywaniem poleceń. Takie tam spostrzeżenia starego spectrumowca

Czy możesz dać linka do tekstu z którego pochodzi cytat?

Pozdrawiam ToMasz

Reply to
ToMasz
W

Mam coś ciekawszego, ZX-81 lata w kosmosie :) "Do dziś komputer ten znajduje sie w ofercie amerykańskiej firmy Zebra Systems, która ciagle posiada spore zapasy tego komputera pochodzące jeszcze z czasów produkcji dla Sinclaira. Zebra oferowała komputery ZX-81 firmom zajmującym się projektowaniem własnych sterowników dla konkretnych maszyn, a w 2006 roku dostarczyła amerykańskiej agencji kosmicznej NASA kilkanaście sztuk ZX-81, które zostały wykorzystane jako sterowniki do urządzen znajdujących się na międzynarodowej stacji kosmicznej. Tak naprawdę pojawienie się właśnie wspomnianego Rasberry Pi i podobnych mu platform zakończyły życie ZX-81, a firma Zebra System sprzedaje posiadane, fabrycznie nowe zestawy do samodzielnego montażu ZX-81 już jako komputery kolekcjonerskie w cenie 499 USD, a komputery są zapakowane w fabryczne pudełka."

formatting link

Reply to
Janusz

Jest Sat, 18 Sep 2021 22:46:05 +0200, Janusz pisze:

[ … ]

Szczerze mówiąc to nie brzmi wiarygodnie. Ani Zebra Systems, ani NASA się do tego nie przyznaje. A w artykule brak źródeł. Pachnie legendą Urbana na odległość jak stąd do ISS.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

W dniu 2021-09-18 o 21:02, ToMasz pisze:

Nie wiem, jak w przypadku innych, ale do ZX Spectrum był dostępny schemat. W tym dokładny opis "Edge connector". Kupowało się układ AY

3-8910 i były 3 kanały generatora modulowane jak się chce. Przetwornik DA też by się dało popędzić bez problemu (aczkolwiek trzeba pamiętać, że w owym czasie były drogie i w $). Do edge connectora można było dorobić klawiaturę, to i pewnie joystick też. Ogólnie można było grzebać, jak w pececie - tylko fantazja, $ i czas ograniczały, nie sprzęt. Były np. stacje dyskietek 3" (nie 3,5"), bez problemy się przerabiało na popularne wówczas 5,25", albo na 3,5, które dopiero wchodziły na rynek.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Brak układu dzwiękowego w standardzie niestety skutkowało brakiem jego obsługi w 90% gier i programów. Dopiero w Spectrum 128 dodali go na płycie ale to już był schyłek 8-bitowców w europie zachodniej.

AY spoko ale dalej gorszy od Comodorowego SIDa.

Port Joysticka tez problem bo dlatego że nie było go na płycie to ludzie dodawali osobne moduły w ten sposób powstało kilka standardów przez co programiści musieli implementować obsługę klawiatury i minimum 2 typy joysticków

Grafika bardzo ograniczona poprzez brak spritów i tzw colour clash le o dziwo dawała niezłe resultaty i paleta kolorów dość ciekawa.

Nie zmienia to faktu że Spectrum troche namieszał w europie (i w amerykach poprzez Timex)

c.

Reply to
Cezar

Krzysztof Gajdemski napisał(a):

Stan na 2021r. Wszystko wyprzedane. Leżało to to w magazynach 30 lat aż nabrało "kultowości".

formatting link

Reply to
Astralny Rębajło

W dniu 2021-09-19 o 11:50, Krzysztof Gajdemski pisze:

A muszą?

A w artykule brak źródeł. Pachnie legendą

Jasne ... Jakbyś przeczytał cały blog to byś zobaczył że autor dość dobrze grzebał w źródłach, a to że google tego nie wie to nic nie oznacza.

Reply to
Janusz

Jest Sun, 19 Sep 2021 19:54:58 +0200, Janusz pisze:

Na najtajniejszy projekt dekady to nie wygląda.

W takim razie uprzejmie proszę o sięgnięcie do tego przebogatego księgozbioru i wskazanie źródła. Gdyby się jednak okazało, że go nie ma, uznajmy, że miejsce dla tej dyskusji jest na innej grupie – prf.sf-f – i nie kontynuujmy jej tutaj.

k.

Reply to
Krzysztof Gajdemski

W dniu 2021-09-19 o 21:18, Krzysztof Gajdemski pisze:

A może byś tak autora bloga zapytał? co?

Reply to
Janusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.