Opornik 4ohm 100A - gdzie kupie

Wiem ze to troche NTG, bo to raczej elektrotechnika, ale szukam trzech sztuk opornikow 4ohm na 100A.

Chce zbudowac bocznik rozruchowy dla silnika elektrycznego - chyba bedzie to znacznie tansze od falownika na takie prady.

Chlodzenie powinno wystarczyc pojemnosciowe - uzywane bedzie tylko przez chwile podczas rozruchu silnika - jakas beczka wody powinna wystarczyc :)

Czy ktos cos takiego sprzedaje? Narazie moj pomysl jest taki, zeby zaadaptowac spirale grzejne z jakis duzych przeplywowych ogrzewaczy wody, ale chyba lepsze bedzie cos gotowego.

Wiem ze opornikow na jeszcze wieksze moce uzywa sie na koleji lub w trolejbusach, tylko kto to produkuje?

Reply to
Tomasz Pyra
Loading thread data ...

jak się w te klocki bawiłem, to zrobiłem sobie opornik składający się z

330 oporników 330 omów każdy. po 165 równolegle i te bloki szeregowo. A dlaczego 330 omów? A bo kupiłem w Bomisie oporniki na wagę i tam było tego paręnaście tysięcy sztuk ;-) Oporniki miały 0.25W każdy, więc to wiadro tego miało jakieś 80W.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

SP9LWH napisał(a):

Niestety raczej 60 :) Take 6kW to mozna jeszcze uruchamiac bez takich kombinacji - dostawca energii dopuszcza uruchamianie bez ograniczenia silnikow do 15kW.

Fajne, tylko 10x za male. Moze gdyby taki utopic w oleju transformatorowym to dal by rade? :)

Reply to
Tomasz Pyra

Tomasz Pyra napisał(a):

Czyli rozumiem, że mówimy o silniku klatkowym? Rozruch gwiazda-trójkąt już sprawdzałeś?

Reply to
badworm

badworm napisał(a):

Tak - mam przelacznik na stycznikach gwiazda-trojkat. Gwiazda odpala nieco bardziej miekko, ale nadal na poczatku jest strzal, bo i tak prad przy starcie jest ogromny.

Reply to
Tomasz Pyra

SP9LWH napisał(a):

To jest silnik do napedu pompy - po otwarciu wlotu i wylotu nie ma za duzego oporu.

Pewnie wystarczy nieco mniej niz 4ohm. Zabezpieczenie jest na 100A, bardzo ktorki wiekszy impuls chyba nic nie wysadzi...

Jak to policzyc na jaka moc silnika moge liczyc przy szeregowym oporze?

Reply to
Tomasz Pyra

na suwnicach stosowali opory rozruchowe niestety pradow nie pamietam

Reply to
Zdzislaw

Reply to
Zdzislaw

Zdzislaw napisał(a):

Ciekawe ile taka przyjemnosc bedzie kosztowac? Byle nie tyle co falownik. :)

Juz sie pytam.

Reply to
Tomasz Pyra

SP9LWH napisał(a):

Troche to potrwa bo chca odemnie prędkość obrotowa, prąd stojana, krotność prądu i momentu rozruchowego. No nic... moze gdzies w dokumentacji do tego silnika sie te parametry przewijaja.

A co do ukladu polprzewodnikowego o ktorym mowisz - mozesz cos wiecej napisac na ten temat? Jak to dziala i ile cos takiego moze kosztowac?

Reply to
Tomasz Pyra

Witam. Tak dla przypomnienia - pompy i wentylatory uruchamia się na zamkniętym wylocie.

Reply to
Krenauer

Zalezy jakie. Poza tym w tym przypadku chyba to nie ma wiekszego znaczenia - i tak poki sie sensownie nie rozkreci to pompowac bedzie malo.

J.

Reply to
J.F.

Witam ponownie. Wydaje mi się, że akurat w tym przypadku (pompa poruszana silnikiem 60 kW) ma to znaczenie, gdyż odejście od tej zasady ogromnie wydłuża czas dojścia do obrotów znamionowych, a co za tym idzie, energię traconą w urządzeniu rozruchowym. A tutaj przekłada się ona w bardzo niekorzystny sposób na cenę tego urządzenia. Też czasem chciałbym, żeby było inaczej - niestety limity poboru mocy wymuszają stosowanie blokad rozruchu albo kosztownych przy tych prądach falowników.

Reply to
Krenauer

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.