Nokia LCD kolorowy z 3510

Czy ktoś może próbował odpalić graficzny wyświetlacz LCD z Nokii 3510 ?

Reply to
tomi
Loading thread data ...
Reply to
invalid unparseable

tomi napisał(a):

pewnie masz na mysli kolorowy z 3510i - ja probowalem, calkiem dobrze sie udalo. Oto sample:

formatting link
ogolnie dosc niewdzieczny w sterowaniu - w trybie 8bitowym jakby nie kombinowac to kolory wychodza 'kupa', a w trybie 12-to bitowym bardzo niewygodnie sie modyfikuje kawalki pamieci - jeden piksel jest obslugiwany przez 1.5 bajta, wiec zawsze trzeba modyfikowac po 2 piksele sasiadujace w X lub Y, lub trzymac cala bitmape obrazu w swoim kontrolerze i tam modyfikowac pojedyncze piksele. W dodatku obsluga zapisu do miejsca X.Y nie dotyczy punktu ekranu, a miejsca w pamieci, ktore wcale nie musi odwzorowywac tego co chcemy...

No i podswietlanie jest dramatyczne. Trzeba z dokladnoscia do 0.2mm dobrze wszczepic biale superjasne ledy, zeby wogole widac bylo jakikolwiek efekt podswietlania. W dodatku "zastepcze" lcd z allegro itp produkcji chinskiej sa duzo ciemniejsze od orginalnych nokii z telefonow, nawet te sprzedawane jako orginal bywaja duzo ciemniejsze (Tzn to co ma byc biale jest szare) przyklad -

formatting link
Z powodu marnej jasnosci lcd - kolory rowniez sa slabo odwzorowywane.

No i jeszcze taka sprawa ze te nieorginalne lcd sa duzo wolniejsze w dzialaniu. Na lcd z nokii spokojnie (przy 4MHz na pinie CL) da sie zmajstrowac animacje z 50fps, po wsadzeniu takiego podrobkowego lcd - przy 20fps juz straszliwie smuzy i rozmazuje sie wszystko co ruchome.

Reply to
BartekK

BartekK napisał(a): " W dodatku obsluga zapisu do miejsca X.Y nie dotyczy punktu ekranu, a miejsca w pamieci, ktore wcale nie musi odwzorowywac tego co chcemy... "

Mógłbyś dokładniej to wyjaśnić ? Jakim uP sterowałeś ten wyświetlacz ?

Dzięki wszystkim za podpowiedzi, mam taki wyświetlacz z Nokii 3550 to amerykański odpowiednik 3510i, staram się go uruchomić.

Reply to
tomi

tomi napisał(a):

sterowalem roznymi, atmega 16L zasilana z 3v razem z wyswietlaczem, atmega zasilana 5v, interfejs na diodach + pullup do 3v dla lcd, z kompa przez bufor na lpt, a na poczatku z '51 testowo z diodami + opornikami do 3v.

Co zapisu - jest komenda ktora ustala miejsce w ktorym chcesz 'rysowac' a tak w zasadzie to ustalasz od jakiego adresu zacznie liczyc licznik pamieci przy wpisywaniu danych. Po ustawieniu obszaru, dane wysylane do lcd beda trafiac w ten obszar (tylko). Domyslnie po starcie jest to obszar calego lcd, wiec lecac z danymi 'ciurkiem' - zapelnisz caly lcd. W trybie 8bitowym ustalenie adresu jest proste, bo podajesz taki adres jak x+96*y na wyswietlaczu, i dane trafiaja w komorke o adresie x y, a w trybie 12bitowm - juz nie, dlatego ze zapelniajac danymi jeden 'wiersz' lcd - zapelniasz faktycznie tylko pierwsze 8 bitow tego wiersza, a pozostale 4 bity musisz zapelnic zapelniajac kolejny wiersz. Ale zapelniajac kolejny wiersz - zapelnisz rowniez pierwsze 4 bity 3ciego wiersza... W tym momencie jak jeszcze ograniczysz obszar rysowania nie od poczatku wierssza, tylko od miejsca X, to tez od miejsca x+96 w nastepnym wierszu zrobisz sieczke.

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.