Nadajnik FM z PLL na 433MHz

Witam.

Najpierw przedstawię cel zadania. Jestem modelarzem elektronikiem. Posiadam model samolotu zdalnie sterowanego. Chcę na jego pokładzie zainstalować urządzenie do pomiarów parametru lotu. Te informacje mają być przekazywane na ziemię za pomocą komunikatów słownych. Urządzenie jest prawie gotowe brak tylko przekazu. Potrzebny jest nadajnik FM z PLL na 433MHz z odstępem kanałowym 12,5kHz i mocy

10mW. Daje to 139 kanałów w tym paśmie. Odbiornikiem jest typowy radiotelefon PLD do kupienia w sklepie. Zmiana pasma nie wchodzi w rachubę. W środowisku modelarzy jest to typowe pasmo do tych celów. Czy jesteście w stanie mi pomóc w budowie i doborze elementów.

Marek

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Niemcy i Francuzi mają gotowe takie systemy. Koszt takiego systemu przekracza

400Euro. Ja zrobiłem takie system i kosztuje mnie na razie 300 zł do tego odbiornik LPD 100zł. Koszt takiego nadajnika szacuje na 150-200 zł. Tak że jest to znacznie mniej niż 200Euro. Myślałem wypatroszyć takiego LPD. Niestety to co tam jest i sposób zmontowania jest nie przydatny. Chyba że same elementy.

Marek

Reply to
Marek

Jesli autor sie sam nie odezwie

formatting link

Hm .. Czy mi sie wydaje czy bardziej wlasciwy bylby jednak PMR [446MHz o ile nie myle z amerykanskim FRS]

Tak czy inaczej - od strony prawnej to ci nie wolno w zadnym pasmie publicznym samorobki uzywac ..

J.

Reply to
J.F.

Autora znam razem współpracujemy. Ja wybrałem trochę inną metodę. Koncepcję PitLab-a już przećwiczyłem z lepszym skutkiem ale nie dopuszczalne są parametry.

Pytanko. Czym różni się nadajnik piracki od legalnego? Odp. Na pewno nie tym kto go sprzedał i kto go zrobił !

Marek

Reply to
Marek

I tu jest problem bo całej przestrzeni jest ¾ pudełka zapałek z czego już zająłem ½. Mam niemiecki taki nadajnik który jest w takich systemach. Jego wymiary 20/20/6mm. I mieści się idealnie. Problem z nim to 160Euro.

Marek

Reply to
Marek

Dobra. Ok. Radiotelefony LPD mają też PMR. Mogę tu przesyłać komunikaty. Może w danym momencie nie będzie więcej zajętych niż 8 kanałów.

Marek

Reply to
Marek

Skoro nie mogę używać pasma LPD to mogę użyć PMR bez zmiany odbiornika.

Wiem i niema to znaczenia jakie by było pasmo. Dlatego zrezygnowałem z przesyłania komunikatów i transmisji cyfrowej. Chcę przesyłać komunikaty słowne. Ucho ludzkie jest bardziej selektywne na takie zakłócone komunikaty niż procesor.

Marek

Reply to
Marek

Już pisałem że próbowałem to zrobić z radiotelefonem LPD i miał on też pasmo PMR. Pętla PLL jest razem z procesorem i obsługo przycisków i LCD. Ja muszę mieć łatwy dostęp do ustawiania kanału. I tu najlepiej dać procesor z DIP-SWITCH. Poza tym cały ten układ w radiotelefonie jest rozbudowany i zajmuje dużo miejsca.

Marek

Reply to
Marek
Reply to
Piotr Wyderski

A w czym problem z tymi parametrami ?

No nie bardzo. Jak _sobie_ zrobisz nadajnik PMR to uzywac nie mozesz. Jak dokonasz stosownych badan, wystawisz deklaracje CE - to juz mozesz :-) Fabryka jest zobowiazana to zrobic przed sprzedaza, sklep nie powinien sprzedawac bez CE..

J.

Reply to
J.F.

Z parametrami objaw jest następujący. Jak miałem zamontowany kwarc 9MHz z Filtru SBB. Jest kwarc 3nużkowy przestrajalny ( 3 nóżka to nie masa). Układ działał poprawnie. Problem z tym kwarcem taki iż OMIG ich nie produkuje a nie chcą słyszeć poniżej 1000 szt. I jest w obudowie HC49 wysokiej. Zmieniłem go na 9MHz typowy HC49 (jak do procesorów, wysoki) Modulacja spadła o 30-40%, rozjechał się kanał. Przesunięcie było o 10-14kHz. Nośna zaczęła delikatnie pływać po wyjęciu z lodówki ( schłodzenie do 4’C). Zmieniłem później i niestety miałem tylko taki do dyspozycji 12MHz SMD. Na temat kanału niestety nic nie powiem. Nośna pływała 5kHz modulacji nie było. Po schłodzeniu Nośna odjechała o 100kHz.

Odnośnie CE. „CE” to fikcja. Każdy może sobie na dowolnym urządzeniu to napisać. Bez żadnych badań jeśli jest przekonany że jego produkt spełnia określone normy. Problem powstaje wtedy gdy ktoś nagle stanie się dociekliwy. Zgodnie z prawem musi udowodnić nie prawidłowość. Pokaż mi teraz taką osobę która wpadnie na tak genialny pomysł by wyłożyć grubą kasę na przekonanie się czy producent prawidłowo wystawił CE. Najczęściej robi się gdy będą uzasadnione skargi na produkt. Na producenta prawo nie nakłada obowiązku takich badań. To jest jego dobra wola i święty spokój na wypadek różnych zdarzeń.

Marek

Reply to
Marek

No i teraz cos mi do glowy przyszlo apropos nielegalnych transmisji. Produkujemy sobie takie ustrojstwo, drukujemy CE i... i uzywamy legalnie. Producent wyprodukowal i oznaczyl. Sprzedal dla zony/syna/corki/sasiada/taty. ;-) IMHO nie ma tu zadnego haczyka.

Reply to
jerry1111

Haczyk jest taki jak dopadną taki produkt ze znakiem CE a producent niema aktualnego badania to ponosi koszty badania takiego cwaniaczka i pokrywa wszystkie szkody które spowodował tym produktem.

Marek

Reply to
Marek

To nie haczyk - producent nie musi miec badan, jesli wie na 100% ze urzadzenie spelnia normy.

Tylko wtedy jesli _udowodni_sie_ ze nie spelnia badan. I to nie ten jeden egzemplarz (bo moze byc akurat uszkodzony) tylko poprawnie dzialajace urzadzenie.

Reply to
jerry1111

O takich szczegółach nie wspominam ale nie to jest tematem sprawy!

Marek

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.