monitorowanie temperatury - jak najtaniej

Witam, Potrzebuję monitorować temperaturę w chłodniach - w zakresie powiedzmy

-20 do +20 C. Jak to najprościej i najtaniej zrealizować, przyjmując, że chcę to podłączyć do centrali alarmowej - czyli po wzroście temperatury do zadanego poziomu ma zewrzeć/rozewrzeć styk. Miejsc pomiaru jest 4 - każde z inną zadaną temperaturą. Myślałem o czujnikach Satel TD-1 z czujnikiem zewnętrznym (do chłodni mogę wcisnąć czujnik, ale większego urządzenia nie) - ale musiałbym kupić 4sztuki (katalogowo ok. 180zł netto/szt.) - może jest coś co pozwoli podłączyć 4 czujniki do jednego urządzenia (odległość między czujnikami do 30m)? W centrali nie potrzebuję rozróżnienia która chłodnia generuje alarm (wystarczy jedno wyjście w urządzeniu), ale na miejscu powinienem mieć informację w którym czujniku leży problem. Chodzi mi o w miarę gotowe rozwiązania (nie "zrób to sam") Dokładność znikoma (jeżeli w chłodni mam +5st.C to mogę na czujniku zadać przekroczenie o 5K - chcę tylko wiedzieć czy urządzenie całkiem nie padło i towar się nie zepsuje.

Reply to
dddddddd
Loading thread data ...

Skoro 180/szt za drogo, to tylko "zrób to sam" pozostaje...

Reply to
Marek

W dniu 2014-08-23 11:20, dddddddd pisze:

Jak ma być tanio: to szukaj termostatów do lodówki. Zwykły taki mechaniczny, cudów nie oczekuj, ale kosztuje w serwisach agd kilkanaście zł:

formatting link
tego puszka "elektryczna" jako obudowa i gotowe. Podłączasz do systemu alarmowego jak każdą zwykłą czujkę alarmową NO/NC (ewentualnie parametryzacja) i gotowe

Jak to wydaje ci się zbyt duże, albo zbyt dużo roboty własnej by wsadzić do pudełka - to są gotowe eleganckie:

formatting link
lub inne modele = inne zakresy temperatur, Czerwone=grzewcze (NO powyżej ustalonej temperatury) niebieskie - chłodnicze (NO poniżej ustalonej temperatury) ale cena też już wyższa (ale nadal poniżej 50zł)

To zwykły taki termostat j.w. spokojnie ci wystarczy, zwłaszcza że temperaturę załączenia ma ustawianą w miarę dokładnie, potem "powrót" po powrocie temperatury poniżej progu (z okazji histerezy) jest mniej precyzyjny.

Reply to
BartekK

W dniu 2014-08-23 11:30, BartekK pisze:

180zł to nie jest dla mnie za dużo, ale pytam bo może jest coś czego nie znam lub nie przychodzi mi do głowy - nie chcę bezsensownie pakować się w koszty.

trochę za duże - do lady mięsnej tego nie wcisnę żeby się w oczy nie rzucało, do komory chłodniczej jak najbardziej ok.

chyba właśnie coś takiego wstawię do komór chłodniczych - czyli dwie sztuki mam załatwione. Pozostałe dwie to: lada mięsna (tutaj jest ok

1,5m do przejścia kanałem kablowym na końcu którego mogę dać czujnik, większa wersja odpada, oraz lada nabiałowa - tu też trzeba wejść od góry za ściankę, dość wąskim wlotem - więc tu raczej pozostaje mi TD-1

No i dzięki tobie zaoszczędze jakieś 250zł :)

Reply to
dddddddd

Użytkownik "dddddddd" snipped-for-privacy@email.com napisał w wiadomości news:lt9mdk$9ji$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

raspberry pi 150zł zasilacz 25zł moduł 1wire na usb

formatting link
cos kolo 70zł czujnik temp ds18b20 5zł/szt moduł przekźników 40zł np jakis taki
formatting link
raspberry to pełny komputer, oprócz głupiego sygnalizowania moze jakies wykresy generowac albo podgladac kto włazi do chłodni, itp :)

b.

Reply to
Budyń

Użytkownik "dddddddd" snipped-for-privacy@email.com napisał w wiadomości news:lt9mdk$9ji$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

Polecam mały ale wysoce wydajny i ciekawy gadzet : Lan kontroler

formatting link
niedostępny w tym akurat sklepie, ale może są i inne źródła. Do monitoringu temperatury idealny trzeba tylko mu zasilanie czujniki i sygnalizator zapewnić.

Reply to
paskuda03

W dniu 2014-08-23 19:43, paskuda03 pisze:

ale ja monitorowania przez lan nie potrzebuję - jak będzie alarm to przyjdzie sms, centralka alarmowa i tak będzie miała nadajnik gsm, ma też niewykorzystywane wejścia więc warto z nich skorzystać.

Reply to
dddddddd

W dniu 2014-08-23 15:53, Budyń pisze:

pomysł fajny, szczególnie że rpi leży gdzieś i się kurzy... tylko że na tą chwilę nie mam czasu na hobby, a pomiar temperatury uruchomić muszę - a to nie jest gotowiec... Docelowo - fajnie byłoby monitorować na bieżąco temperaturę w chłodniach, ale nie jest to dla mnie tak ważne jak monitorowanie samej pracy urządzenia

Reply to
dddddddd

Użytkownik "dddddddd" snipped-for-privacy@email.com napisał w wiadomości news:ltapgr$v49$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

aaa no to jeszcze kase na kogos kto ci to uruchomi :-) No, ok - wtedy wyjdzie znacznie drozej.

b.

Reply to
Budyń

W dniu 2014-08-23 21:19, dddddddd pisze:

no to skoro taki pomysł fajny to jeszcze taniej prościej: arduino ~ 40pln + 4 x ds18b20 - 20pln i przekaźnik kilka pln. jakiś wtyczkowy zasilacz "napisanie" softu do tego to godzina, biblioteki gotowe są, dołożyć wiersz co przekaźnik kliknie

Reply to
Jawi

W dniu sobota, 23 sierpnia 2014 22:04:59 UTC+2 użytkownik Jawi napisał:

Nie masz taniej i prościej niż 4 mechaniczne regulatory od lodówki podłączone do centralki alarmowej.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

W dniu 23.08.2014 o 11:20, dddddddd pisze:

Wstrętna prywata:

formatting link
Będzie się nadawało. Zakres -50...+99. Ma wyjście OC wskazujące przekroczenie, dodatkowo jeszcze sygnalizacja audio. Tylko czujnik trzeba kupić z tych wodoszczelnych (informacja w rozdziale Opcje). Przy 4 szt. jakiś rabacik też mogę dać.

Pozdrawiam,

Reply to
Michał Smolnik

-50 w kotle robiłoby wrażenie :), btw jak wyświetlany jest minus bo to chyba tylko dwu cyfrowy wyświetlacz?

Reply to
Marek

W dniu 25.08.2014 o 09:11, Marek pisze:

Może to kocioł chłodniczy ;-) Biorą to też klienci od chłodni - dlatego nie ograniczałem zakresu.

Dodatkowy znak "-"

BTW wyrób mamy gotowy, z magazynu.

Pozdrawiam,

Reply to
Michał Smolnik

W dniu 23.08.2014 o 21:12, dddddddd pisze:

Proszę o kontakt na priv i podanie adresu email. Nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Pozdrawiam,

Reply to
Michał Smolnik

W dniu 2014-08-23 o 12:29, dddddddd pisze:

A czy przypadkiem to nie sama końcówka musi być w ladzie, nie całe urządzenie?

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2014-08-27 09:00, Andrzej W. pisze:

zgadza się, ale końcówkę muszę przepchać przejściem kablowym od podłogi do ok 140cm, sam kanał jest zagięty w jednym miejscu i tej długości sonda raczej by nie wyrobiła (szczególnie że w środku kanału już leci przewód)

Reply to
dddddddd

W dniu 2014-08-27 09:13, dddddddd pisze:

przypomniało mi się - są dwa zagięcia - przy samej górze prawie 90 stopni, więc przepychać mogę jedynie przewód

Reply to
dddddddd

W dniu 27.08.2014 o 00:04, Michał Smolnik pisze:

Nadal nie potrafię odpowiedzieć na Twojego maila na priv, bo piszesz do mnie z adresu snipped-for-privacy@email.com. Kiedy próbuję Ci odpowiedzieć - dostaję zwrotkę.

Pozdrawiam,

Reply to
Michał Smolnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.