Miernik częstotliwości na płycie głownej? Z

Witam

Jest sobie plyta glowna np. asus (akurat taka mam) jest tez program CPU-Z (zle tez sa setki innych oz ta funkcja) Pytanie: w jaki sposob program mierzy, odczytuje czy cokolwiek robi zeby wskazac tzw. bus speed? Reszte czestotliwosci podaje z matematycznego preliczenia bus speed-a ale skad bierze nformacje o bus speed. Na plycie jako zegar jest jaeden zogolnodostepnych scalakow ktory przez PLL generuje co trzeba ale skad taki program wie co jest generowane. Moze jest ktos obeznany mocno w tym temacie?

Reply to
Gomez
Loading thread data ...

Gomez pisze tak:

może on tylko zbiera takie dane i ładnie wyświetla??

formatting link

Reply to
PiteR

Użytkownik "PiteR" snipped-for-privacy@fauszywy.pl napisał w wiadomości grup dyskusyjnych: snipped-for-privacy@localhost.net...

Dobrze, moze niejasno sie wyrazilem. Skad jakikolwiek program (w tym windows, a sa tez przeciez pod linuxa czy nawet starego DOS-a) wie jaka jest czestotliwosc zegara FSB generowanego przeznp w moin przypadku uklad generatora PLL.

Reply to
Gomez

W dniu 2012-10-20 19:49, Gomez pisze:

Odczytuje to z rejestrow, rejestry sa ustawiane przez boot loader lub BIOS w sumie to to samo.

Reply to
ZeNek

W dniu 20.10.2012 19:49, Gomez pisze:

To chyba BIOS podczas startu ustawia dzielnik tej PLL-ki więc chyba wie co ustawił.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

\>

To w jaki sposob zmienia ta czestotliwos oprogramowanie spod Windows?

Reply to
Gomez

Grzegorz Kurczyk snipped-for-privacy@control.slupsk.pl> napisał(a):

Pragnę zauważyć, że te częstotliwości ciągle się zmieniają, to nie jest jakaś jedna stała wartość od momentu resetu.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Tez tak myslalem. Tylko w tej chwili programy ktore to pokazuja w tym CPU-zZ co sekunde pokazuje inna wartosc. z niewiadomego powodu czestotliwosc jes wyzsza niz ustawilem i co pewien czas jak skoczy za wysoko to komp sie wiesza. Wiec dalej nie wiadomo co odczytuja te programy a wyglada ze prawdziwa czestotliwoc FSB sadzac po zwisach kompa.

Reply to
Gomez

W dniu 2012-10-20 20:49, Gomez pisze:

Ja pamiętam 12 lat temu jak miałem Celerona 333. Ustawiony fabrycznie na

66*5 trzymał równo 330.5 Natomiast po przestawieniu na 70*5 (miałem Abita, ustawianie zegara co 1MHz), powinien mieć 350MHz ale lubił sobie latać +-3MHz, co prawda się nie wieszał.
Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2012-10-20 20:49, Gomez pisze:

Bo jakbys uwazal na lekcjach fizyki wiedzial bys ze pewne elementy maja pewne stale ktore sa zalezne od np temperatury lub napiecia a te tez sie zmieniaja. Jakbys mial sprzet warty wiele tysiecy pewnie ta czestotliwosc by tak nie plywal;a a masz bele gowno z metra ciete i wylewasz swoje żale.

Reply to
ZeNek

ZeNek snipped-for-privacy@pot.pl napisał(a):

Ale to jest wiadome i nie o to jest pytanie.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 2012-10-21 00:14, Grzegorz Niemirowski pisze:

Czestotliwosc jest jedna stała z zegara reszta jest dzielona lub mnozona i stad program wie.

Reply to
ZeNek

ZeNek snipped-for-privacy@pot.pl napisał(a):

Przed chwilą mówiłeś, że nie jest stała. Z resztą nieważne. Włącz ten program, bo chyba nie wiesz o czym jest mowa.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Gomez snipped-for-privacy@hot1.pl napisał(a):

Podejrzewam, że częstotliwość procka jest wyliczana z licznika wydajności (QueryPerformanceFrequency/QueryPerformanceCounter) a potem FSB na podstawie dzielnika.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Wlasnie tez tak zaczynam podejrzewac. Ze to jest wlasnie liczone bo miernika czestotliwosci na pewno na plycie nie ma wiec realizacja jest programowa. Coz poki plyta chodzi to poczekam i jesli nie bedzie zwisow to zostawie na obnizonym zegarze w BIOS-ie przy ktory CPU-Z pokazuje ze FSB chodzi tam gdzie powinien. Podepne jak sie uda wyjcie generatora do analizatora widma i zobaczymy co tak naprawde z niego wychodzi.

Reply to
Gomez

To zobacz sobie durniun jaka stabilnosc ma byle gowniane radio za 30PLN ze zwyklym kwarcem to po pierwsze. Tu sa skoki +- 5Mhz Po drugie bylo dobrze a sie spsulo wiec szukam przyczyny. Po trzecie jak nie masz o niczym pojecia to sie nie udzielaj tempaku bo wiedzy to nie masz jak widac za grosz debilu z zadnej dziedziny. Przeczytaj sobie cokolwiek o elementach, geberatorach , PLL itd i potem sie udzielj kretynie. Nie masz nic do powiedzenia to spadaj stad a nie zasmiecasz grupy swoimi gowno wartymi wypowiedziami. Zwroc pieniadze za nauke no chyba ze chodziles do szkol za ktore trzeba placic tysiace i za to sie dostaje dyplom bo takich debili w tym kraju jest na peczki a ty widac kolejny z nich tuman pieprzony. Poza tym pytanie bylo o co innego o czym tez zreszta nie masz pojecia.

Reply to
Gomez

W dniu 2012-10-21 02:07, Grzegorz Niemirowski pisze:

CZestotliwosc z zegara jest "stała" reszta jest zalezna od ustawienia dzielnikow.

A to ze stała pływa to tak jak napisałem wczesniej tanie chinskie gowno to pływa. pierwszy lepszy pdf ze strony intela i wszystko jasne

Reply to
ZeNek

W dniu 2012-10-21 08:48, Gomez pisze:

Dziecioku to ty sie troche doucz bo narazie to w dupie byles i gowno widziales. W gownianym radio nie ma GHZ a kilkadziesiat MHz.

Reply to
ZeNek

W dniu 2012-10-21 03:31 Grzegorz Niemirowski napisał(a):

Poczytaj sobie o instrukcji RDTSC. Jest używana w takich celach od kiedy się pojawiła w procesorach x86, w połączeniu z powyższymi funkcjami (do wyznaczania stałego odcinka czasu).

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski <a1d2y3b4k5o6w7s8@g1m2a3i4l5.6c7o8m> napisał(a):

Dzięki. Natknąłem się na nią wczoraj na stackoverflow w poniższym kodzie, ale myślałem, że to coś specyficznego dla GCC.

#ifdef __GNUC__ #include "x86intrin.h" #define __rdtsc() __builtin_ia32_rdtsc() #endif

Reply to
Grzegorz Niemirowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.