?adowarka telefoniczna - czy to mo?liwe?...

witam najpierw chciałem przeprowadzić eksperyment, ale pomyślalem sobie, że lepiej będzie, gdy teoretycznie porozważam na grupie... :-) otóż... jeden z domowników... nie zdradzę który :-)... notorycznie zostawia ładowarkę komórki wpiętą do kontaktu w kuchni, mam obawy czy to nie stwarza jakiegoś niebezpieczeństwa... jak myślicie, co się może stać, gdy w ten sposób zostawimy włączoną ładowarkę i przypadkowo zewrzemy styki we wtyczce tej od strony telefonu, czyli niskonapięciowej (jak?...będą stykać się z metalowym zlewem, frontem kuchenki, wpadną do wody...), ładowarka zwykła, w plastikowej obudowie, beztransformatorowa... i teraz: czy nic się nie stanie? czy od razu wywali bezpiecznik lub różnicówkę w skrzynce? czy się przepali elektronika, pośmierdzi i tyle? no i najistotniejsze, czy istnieje możliwość zapalenia się urządzenia??? i w ogóle, czy to jest niebezpieczna sprawa zapraszam teoretyków i praktyków do wypowiedzi...:-)

pozdrawiam s_13

Reply to
s_13
Loading thread data ...

formatting link

Zasadniczo nic. Ale ...

Miliardy tych urzadzen na swiecie .. wiec na pewno sie ktores zapalilo.

Przy porazeniu powinna roznicowka zadzialac - o ile jest. Zaplon niekonieniecznie musi wyzwolic bezpiecznik - niewielkiej mocy trzeba.

formatting link
Ta pani tez uzywala ladowarki w kuchni .. no przy zlewozmywaku.

J.

Reply to
J.F.

Teoretycznie i praktycznie różnie może być w zależności od rodzaju instalcji elektrycznej, wodnej, gazowej i od ładowarki. Przewód doktorski można pisać nie mając bliższych danych. Na przykład teraz sam praktycznie włączyłem ładowarkę do sieci raz tak, drugi raz inaczej czyli dając fazę na inny bolec wtyczki ładowarki i w żadnym położeniu na wtórnym we wtyczce na żadnym styku, wewnątrz i z zewnątrz nie pojawił się potencjał świecący neonówkę (wskaźnik), nawet woltomierz nie pokazał pomiędzy tymi stykami a kranem z wodą żadnego potencjału - zwątpiłem i sprawdziłem miernik - niestety jest dobry... W związku z tym myślałem, że gniazdko mam zepsute, ale nie, po włożeniu do gniazdka ładowarki nawet na biegu jałowym licznik energii rusza - więc jest to jedyny wskaźnik tego, że warto wszystko z gniazdek wyjmować jak chcemy oszczedzać na energii... :) Zwarłem też styki wtórne ładowarki i oprócz iskier nic się nie stało - ładowarka dalej jest sprawna... jucha jakaś.. :)

Reply to
cepilek

Co oznacza beztransformatorowa? To wszystko są przetwornice z transformatorem, tyle, że małym. Co prawda jakoś i bezpieczeństwo obecnych tanich ładowarek pozostawia wiele do życzenia, ale tam musi być izolacja galwaniczna.

BTW - co można zrobić z większą ilością nieużywanych starszych ładowarek z klasycznym transformatorem i stabilizatorem 6V/150mA (Siemens) oraz

7,5V 400mA (Motorola)?
Reply to
EM

Dołożę jeszcze swoje doświadczenie. Ładowarka wyprodukowana w Europie (chyba motorola). Z czasów kiedy telefon kosztował majątek (taki walizkowy). Więc generalnie porządny sprzęt. Jako że dawała mnóstwo mocy zastosowałem ją jako zasilacz pracujący

24godz/dobę. Po około dwóch latach odmówiła posłuszeństwa. Czarny laminat i kupa węgla wewnątrz. Jeżeli w ładowarce jest klasyczny transformator to nieobciążony może pracować długo. Odwrotnie jest w ładowarkach z przetwornicą. Zwarcie raczej na nich nie robi wrażenia, ale praca bez obciążenia dla przetwornicy to wyzwanie. Ci co naprawiali TV coś o tym wiedzą. Dokładając jakość wykonania chińszczyzny osobiście bałbym się pozostawiać ją na stałe pod napięciem.
Reply to
Desoft

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.