Jak sygnal analog. zmienic na cyfr. i przeslac na PC?

Witam,

w dziedzinie elektroniki znam raczej tylko podstawy a musze wykonac ambitny jak dla mnei projekt. Mam pytanie: jak najprosciej zaminic sygnal analogowy przedstawiony na rys. ponizej (oznaczony strzalka) i wyswietlic na kompie np w postaci wartosci liczbowych (to juz mniejsze piwo) przez RS232. Wysokosci slupkow oznaczonych pixel1,pixel2.... zaleza od natezenia swiatla jakim zostal oswietlony rzeczony pixel (zawierac sie maja w granicach 0...1V). Jest to wyjscie analogowe z liniowej matrycy CMOS.

formatting link
Sygnal CLK musi byc conajmniej 5kHz. Wiem, ze przetwornik A/C jest odpowiedzia oczywista. Ale moze ktos podpowie mi wiecej? Ale czy dowolny? Czy 5kHz to duzo jak na przetwornik? Czy lepszy bylby szeregowy czy rownolegly? Mam zamysl wykorzystc np 8bitADC podpiac np do AT90S2313. Ale jak mowilem znam tylko podstawy i moze moj pomysl to brednie?

Bardzo bede wdzieczny Mesayah

Reply to
Mes
Loading thread data ...

On Sat, 22 Jan 2005 14:22:27 +0100, "Mes"

Generalnie bardzo malo - tylko jakies nieliczne sa wolniejsze.

Pomysl jest bardzo dobry.

A teraz drobne niuanse: przetwornik zasadniczo moglbys uzyc dowolny, ale:

- do peceta mozesz go podlaczyc przez wlasna karte, port drukarki, port RS232, USB, a nawet IRDA, ethernet

- karty PCI niestety nie zrobisz :-(

- karta ISA prostsza, ale do nowego komputera nie wsadzisz :-(

- bezposrednie sterowanie liniami portu drukarki lub COM .. z roku na rok coraz trudniej. Windows XP/NT/2k to utrudnia bardzo, zaleznosci czasowych dotrzymac trudno.

- skoro do kamery wystarcza ci 8 bit, a portem szeregowym mozna przeslac do 10KB/s ... to twoj pomysl jest idealny.

- Irda/ethernet/bluetooth - tez wymagaja procesorka, tylko niepotrzebna komplikacja.

- USB .. kierunek dobry i porty rs232 zanikaja, ale przejsciowke mozna tanio kupic.

Mozna tylko sie zastanowic czy dobrego procka wybrales z calej rodziny...

J.

Reply to
J.F.

Nie, wrecz przeciwnie.

8bit@5kHz -- zaden z nich, najlepszy bedzie wbudowany w procesor. :-)

Zamysl jest o tyle zly, ze sa inne tanie procesory z serii AT90S z wbudowanym przetwornikiem ADC, zazwyczaj 10-bitowym. Ich czestotliwosc probkowania z wielkim zapasem spelni Twoje wymagania.

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Dzieki Panowie za odpowiedzi, troche mnie uspokoiliscie. Jak mozecie to uspokojcie mnie jeszcze bardziej i powiedzcie szczerze ze ten problem nie jest trudny nawet dla poczatkujacego. Moze jakies rady na co powinienem zwrocic uwage? Jakies problemy ktore moga wyjsc "w praniu" a niewidoczne teraz?

Dziekuje z gory Mesayah

Reply to
Mes

sciagnij sobie bascoma, a program napiszesz w kilkunastu linijkach...zajmie ci to 1 wieczor obczajenie bascoma, a drugi - napisanei probramu...lub ciutke wiecej... dla Twoich potrzeb, mysle ze wystarczy:)

Reply to
greg

Mes napisał(a):

Naiwnie zapytam. A karta muzyczna? Moja na asrocku "wyciaga" 96khz. Nie wiem jak tam ze znieksztalceniami ale moze chociaz sprobowac? Na stronce

formatting link
lezy moj stary program napisany dla testow. mozna sie pobawic i przynajmniej zobaczyc jak sygnal sie zachowuje na danej plycie i jej czesci audio. Jak bedzie dobrze to napisac programik i nie babrac sie w elektronike skoro takowa juz lezy na stole:)

Reply to
lukasz sczygiel

problem polega na tym, ze dane z linijki CMOS trzeba odbierac synchronicznie, w takt sygnalu zegarowego, wiec karta muzyczna sie srednio do tego nadaje. Ale mam prosbe/pytanie: czy moglbym poprosic na priv informacje (albo jesli to mozliwe fragment kodu zrodlowego) jak odczytywac probki z karty audio?

Reply to
Michal Baszynski .

Michal Baszynski napisał(a):

No to gdzie widzisz problem? jeden kanal to probkowanie taktowania drugi samej linijki. tryb capturowania to stereo. Reszta to wrecz prymityw. Chyba ze o czyms nie wiem.

Reply to
lukasz sczygiel

W swoim poscie lukasz sczygiel pado:

Jako ze sprawa wyszla odemnie pozwole sobie wyjasnic:) Ta linijka CMOS bedzie uzyta do pomiaru kata zalamania swiatla. Dlatego musze znac wartosci amplitud tych slupkow by okreslic w ktory dokladnie pixel (no mozen ie konkretnie w jeden) trafila wiazka lasera. Wynik bede musial wyswietlic w przystepnej dla uzytkownika postaci dlatego tez problem jest bardziej zlozony. Ale bardzo dziekuje za pomoc. Mesayah

Reply to
Mes

Nie jest tak zle. Zegar mozna doprowadzic do drugiego kanalu, a potem obrobic programowo i wyciagnac potrzebne probki.

karta muzyczna ma tez wyjscie .. ale nie mam pojecia jak we wspolczesnym pececie wyglada sprawa synchronizacji danych in/out

J.

Reply to
J.F.

nie mowie ze sie nie da, ale czy to ma sens? Podejrzewam, ze sygnal zegarowy musisz jakos wygenerowac, ten dodatkowy sygnal sterujacy pewnie tez. Owszem, mozesz uzyc przetwornika D/A karty dzwiekowej, ale wtedy musisz dolozyc jakis uklad formujacy te sygnaly, albo jakies dodatkowe uklady typu 555 i troche pokombinowac. Tymczasem byle ATmega 8 za 12zl z wbudowanym przetwornikiem nie dosc ze te wszystkie sygnaly wygeneruje, to jeszcze bez zbednej zabawy dostarczy dalej nie probki, a gotowy wynik w postaci odpowiedzi, ktora to komorka linijki ma najwyzsza wartosc. Czyli dokladnie to co chce zrobic pytajacy. Do tego moze jeszcze podpiac maly alfanumeryczny LCD i PCet niepotrzebny. Robota w sumie na jakas godzinke-dwie. Krotko mowiac mi by sie nie chcialo bawic w PC-ta i karte dzwiekowa w tym przypadku:-)

Reply to
Michal Baszynski .

Michal Baszynski napisał(a):

A to rozumiem:) bo ja myslalem ze on juz wszystko ma tylko trzeba mu czytac sygnaly i pokazywac wyniki:) W takim razie mikrokontroler jak najbardziej.

Reply to
lukasz sczygiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.