jak rozladowac akumulatorki NiMH

Witam Wiem ze akumulatorki NiMH powinno sie raz na jakis czas calkowicie rozladowac. czy mam racje? jesli tak to jakim pradem i skad bede wiedzial czy juz sa rozladowane calkiem? Moze macie jakies praktyczne sposoby tz co podlaczyc jako obciazenie? Posiadane akumulatorki to NiMH 1800mAh 1.2V

Reply to
Maciek M
Loading thread data ...

Moze macie jakies praktyczne

obojętnie co, jak mi przestanie działać odtwarzacz mp3 to mysle ze są rozładowane i je ładuje, pozatym Ni-MH i Li-Ion mozna podładowywać, nie można tylko Ni-Cd

Reply to
marcin

marcin napisał(a):

no wlasnie jak to jest z tym efektem pamieciowym w jednych zrodlach pisza ze NiMH nie maja go a w innych ze maja i trzeba je rozladowywac?

Reply to
Maciek M

a prawda jak zwykle po srodku :) Maja efekt pamieciowy ale znikomy, tak samo jak Li-Ion... maja zdaje sie jednak nizszy prad maksymalny jaki mozna z nich ciagnac.. ps. ja uzywam NiMH w cyfrowce i nie rozladowuje ich specjalnie - jak aparat pada to podlaczam do ladowarki - narazie nie zaobserwowalem zeby aku trzymaly krocej a juz kilkadziesiat cyklow akumulatorki przezyly

Pozdrawiam Piotr

Reply to
BYRRT!

Mylisz się. NiMH mają koszmarny efekt pamięciowy i potwierdzi to każdy, kto używał telefonu komórkowego w pełnym zestawie głośnomówiącym - akumulator NiMh po pół roku nadaje się do wyrzucenia. LiIon no-name wytrzymuje 2-3 lata wiecznego doładowywania bez porządnego rozładowania.

W porównaniu z NiCd.

Jak aparat pada, to znaczy, że akumulatory są rozładowane wystarczająco aby uniknąć efektu pamięciowego.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ciekawostka z ogniw NiMH siemensa .. a przynajmniej wsadzanymi przez nich do telefonow. Mialem dwie uzywane przez dwa lata, ktore juz ledwo dawaly rade .. polezaly sobie roczek .. i sie okazaly calkiem dobre..

A ladowarka nie ma rozladowania automatycznego ? :-)

J.

Reply to
J.F.

Tzw. "efekt pamieciowy" w NiMH ujawnia sie pozniej niz w NiCd (mozna je rzadziej rozladowywac). Polega on nie tylko na utracie pojemnosci ale tez na zmniejszeniu wydajnosci pradowej po czesciowym rozladowaniu. W urzadeniach o malym poborze pradu moze byc malo zauwazalne. Ale przy chociaz chwilowo wiekszym obciazeniu (np. komorki) bedzie szczegolnie przykry. Przy Jzozladowywaniu baterii akumulatorkow to pod koniec lepiej zmniejszyc prad. Podobno zapewni rozniejsze rozladowanie.

Reply to
Arek

Hm, nie bardzo potwierdzam obie tezy..

J.

Reply to
J.F.

BYRRT! napisał(a):

wlasnie to wyczytalem w sieci

ja tez uzywam w cyfrowce od 3 lat nie wiem ile juz cykli przezyly ;-) ale wyraznie ich pojemnosc spadla :-( cyfrowka nie rozladowuje ich do konca :-( a ladowarka nie ma takiej opcji :-( z tego co wyczytalem to wynika ze rozladowuje sie prodem nie wiekszym niz 300mA do momentu gdy napiecie osiagnie 0,9V na ogniwo. Nie wolno rozladowac ich ponizej tej wartosci!!!

Reply to
Maciek M

Maciek M napisał(a):

^^^^^^ oczywiscie mialo byc pradem :-) bo zaraz mi ktos to wytknie ;-)

Reply to
Maciek M

krychu (musk) napisał(a):

podstawowe ogniwo NiMH ma napiecie 1,2V za rozladowane zupelnie uwaza sie gdy ma 0,9V. W przypadku aku 3,6V=3*1,2V czyli rozladowany

3*0,9=2,7V o ile dobrze policzylem ;-) tak jak juz napisalem wyczytalem ze prad rozladowania 200mA wydaje mi sie jednak ze zalezy on do pojemnosci aku ale jak tego nie doczytalem :-)
Reply to
Maciek M

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.