Generator pętli prądowej dla dalekopisu - wsp

Parę lat temu eksperymentowałem z podpinaniem współczesnych komputerów/mikrokontrolerów do zabytkowego dalekopisu. Chyba jednym z najbardziej problematycznych elementów takiej instalacji była pętla prądowa - urządzenie wymagało 40 mA, ale ze względu na sporą indukcyjność elektromagnesu w selektorze odbiornika, konieczne było stosowanie dość wysokiego napięci. Z tego co czytałem w książkach z epoki, w telekomunikacji stosowano nawet ponad 100V. Ja osobiście używałem około 60V.

Stosowałem takie samo rozwiązanie jak kilkadziesiąt lat temu - zasilacz transformatorowy i połączone w szereg rezystory ograniczające prąd. Wadą takiego rozwiązania jest niestety marnowanie prądu i spora emisja ciepła.

Czy dzisiaj dałoby się to zrobić lepiej? Jakiś układ z przetwornicą impulsową, który dawałby możliwość wygenerowania ściśle ustalonego prądu, dysponował zapasem napięcia i był w stanie szybko reagować na zmiany obciążenia? Coś, co pozwoliłoby na zredukowanie emisji ciepła, zmniejszyło gabaryty i pozwoliło na zasilenie generatora pętli prądowej z zasilacza impulsowego, zamiast transformatora.

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Ale tylko impulsowo? W sensie - do załączenia przekaźnika?

Nie dało by się "przelać prądu z jednej cewki (twojej) do drugiej (w urządzeniu)"?

Wyobrażam sobie to tak, że cewka w nadajniku jest "naładowana" prądem i następuje jej podłączenie równoległe do lini i jednoczesne odpięcie od zasilania. Powoduje skok napięcia szybko wzbudzając prąd po drugiej stronie, całośc spada do "podtrzymania" realizowanego w obowodzie równolegle wpiętym za jakąs diodą, generującego te 40mA.

Mniej więcej taki sposób widziałem przy sterowaniu elektromagnesem w jakimś enedrowskim megnetofonie szpulowym, ale to było 30 lat temu wiec mogłem coś pokręcić...

Reply to
heby

Wyobrażałem to sobie w następujący sposób:

1) Mamy regulowaną przetwornicę impulsową, pracującą w zakresie np. 0-100V i zasilaną np. z 5V albo 12V na wejściu. 2) Na wyjściu przetwornicy mamy układ odpowiedzialny za utrzymywanie ustalonej wartości prądu wyjściowego (w tym wypadku 40 mA) poprzez odpowiednie manipulowanie napięciem na wyjściu przetwornicy.

Czyli innymi słowy, w stanie bezczynności na linii układ ustawia minimalne napięcie potrzebne do utrzymania prądu 40 mA. W momencie wystąpienia przerwy mógłby też po prostu wyłączać napięcie na wyjściu. Po ponownym przywróceniu przepływu cewka elektromagnesu selektora jest widziana jako duży opór, trzeba więc podnieść napięcie, aby przezwyciężyć jej indukcyjność, ale po chwili można je znów obniżyć do wartości potrzebnej do uzyskania 40 mA.

Reply to
Atlantis

Nie wiem czy to nie strzelanie z armaty, przetwornica na tak wysokie napięcie będzie kłopotliwa.

Pi x drzwi powinno się to dać osiągnąć jakims prostym układem w stylu lat 60 ;)

Reply to
heby

Dać to się da, czemu nie. Tylko 40mA nawet na 100V to zaledwie 4W. Nawet schodząc z poborem energii do zera i płacąc za nią rządowe stawki zostaje Ci w kieszeni 0.22 grosza na godzinę pracy dalekopisu. Co właściwie chciałbyś oszczędzić?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Lat temu 35 zrobiłem interfejs do dalekopisu dla Spectrum w oparciu o zasilacz 24V i wzmacniacz sygnału na tranzystorze polowym 2SK41E i BF257. Tranzystor polowy (jFET) był konieczny ze względu na pojemnościowe sprzężenie wyjścia Spectrum. Oczywiście szeregowo rezystor drutowy z obejmą do regulacji prądu.

Dość karkołomne zadanie. Choć można spróbować w oparciu o np. UC3843. Indukcyjność odbiornika wystarczyłaby jako robocza. Jednak obawiam się o problemy z wyłączanie - trzeba sprawdzić, czy nie następuje nadmierne wydłużenie impulsów.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jak juz bedziesz robil przetwornice, to i wbudowac ogranicznik do 40mA latwo :-)

A co miales wczesniej? Bo jedno dodatkowe uzwojenie na trafo nie jest znow takie duze i ciezkie :-)

J.

Reply to
J.F

Ok, wróciłem do eksperymentów. Na razie z wykorzystaniem przetwornicy, którą zbudowałem jakiś czasy temu do eksperymentów z lampami Nixie. Układ z wykorzystanie UC3845A. Podobny do tego schematu:

formatting link
ale z prom różnicami: tranzystor IRFR220N, dość spory dławik 330uH na bodajże 2A, na wyjściu kondensator 12uF, wejście przetwornicy zasilane z 9V. Zmodyfikowałem dzielnik pomiędzy wyjściem przetwornicy i pinem 2 w taki sposób, aby uzyskać jakieś 75V na wyjściu, przy nieobciążonej przetwornicy.

Niestety, gdy testowo podpinam rezystor (oczywiście o odpowiednio dużej mocy) 2,2k napięcie na wyjściu spada do niecałych 30V, a prąd w obwodzie wyjściowym wynosi zaledwie trochę ponad 12 mA.

Mogę zrobić coś w celu podniesienia wydajności prądowej posiadanej przetwornicy (przez wymianę którychś elementów) czy pozostaje mi zbudowanie nowej, wedle innego układu?

Reply to
Atlantis

W dniu 2021-06-28 o 23:14, Atlantis pisze:

Za mało energii magazynujesz w dławiku, może Ci się nasyca? jeżeli nie to podnieś częstotliwość.

Reply to
Janusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.