dokładnie 24V z 2 akumulatorów

witam kolega przyszedł do mnie z takim problemem jest układ pomiarowy zasilany z (2x12V) akumulatorów który musi działać przez dobę albo dłużej. naładowane akumulatory mogą mieć (teoretycznie)

28.8v rozładowane poniżej 24. Prawie 5 voltów różnicy mocno negatywnie wpływa na pomiar. (jakieś tam sondy, czujniki też są zaislane z 24v). jak utrzymać stabilne napięcie? LM7824 byłby najlepszy (czy są wersje na 10A?) ale jak się zachowa gdy napięcie spadnie do 24v? Będzie przewodził jak drut czy dojdzie do jakiegoś pułapu (24,6?) i gdy różnica wejścia wyjścia będzie za mała to przestanie przewodzić (rozwarcie)? druga popozycja to układ "step down". ale pytanie to samo co wyżej. jaka musi być różnica pomiędzy napięciem wejściowym a wyjściowy. Macie jakiejś sugestie?

Dzięki ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

W dniu 2019-06-16 o 23:11, ToMasz pisze:

Ale dlaczego to ma być akurat step-down? Ja bym raczej próbował któryś z nowszych układów step-up/step-down (taki z mostkiem tranzystorowym i jedną indukcyjnością). Z drugiej strony 10A to trochę sporo więc koszt eksperymentów możne być spory. Step-down to raczej wtedy kiedy na pewno masz dość napięcia.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Witam,

Jak czytam o LM7824 i prądzie 10A to mam tylko jedną sugestię. Kupcie sobie :

formatting link
Są też o mniejszej i większej mocy jak 200W nie odpowiada.

pozdrawiam

Adam Górski

Reply to
Adam Górski

ToMasz pisze tak:

Kupic przetwornice na ali

wymaga rożnicy 3v x 10A to będzie grzejnik i sztaba amelinium.

zabierze swoj spadek i przepusci reszte

zabierze swoj spadek

Nie, będzie przewodził to co ma na wejsciu. Nie bedzie stabilizował.

Reply to
PiteR

W dniu 16.06.2019 o 23:51, Dariusz Dorochowicz pisze:

bo w step down, prąd wyjściowy zawsze będzie mniejszy, a sama przetwornica dużo tańsza. okolice 10zł. aby uzyskać podobny prąd wyjściowy, ten na wejściu bedzie miał 10A i koszt 70zł. Alumulator marnej firmy 12v7ah to 45zł. stąd miałem nadzieje że da się to jakoś oblecieć taniej i prościej.

ToMasz

Reply to
ToMasz

Użytkownik "ToMasz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:qe6bb0$eb5$ snipped-for-privacy@dont-email.me...

A ten uklad mial byc zasilany z akumulatorow, czy z 24V ?

Moze jednak jest dostosowany do zmiennego napiecia z akumulatorow

Raczej przepusci, ale ze 2V mniej.

Ogolnie to potrzebujesz przetwornicy podnoszacej lub obnizajacej. Wredne bydle, albo SEPIC, albo moze i tak powinna izolowac od akumulatora, wtedy prosta (tzn normalna).

Pytanie czy nie wystarczy ustabilizowac np 20V, albo czy nie ustabilizowac 20V dla pewnej czesci pomiarowej, z niewielkim pradem, bo reszta i tak ma przetwornice i dziala od 12 do 40V.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2019-06-17 o 14:58, ToMasz pisze:

Ale wymaga wyższego napięcia zasilania, w przypadku akumulatorów - sporo wyższego, żeby przy prawie rozładowanym akumulatorze wciąż działała - w Twoim przypadku zapewne potrzebne byłyby przynajmniej trzy akumulatory. Przy przetwornicy step-up/step-down możesz użyć akumulatorów o napięciu zbliżonym do wymaganego napięcia wyjściowego. Poza tym gdzieś chyba jest jakiś problem z matematyką - żeby akumulator

7Ah działał przez dobę to raczej nie ma mowy o 10A ani nawet zbliżonym prądzie w żadnym razie.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 16.06.2019 o 23:11, ToMasz pisze:

Połączyć dwa akumulatory równolegle i zrobić step-up. Różnica miedzy 12 a 24 będzie wystarczająca :)

Reply to
Mario

OMG, świat się kończy.

Układ pomiarowy, którego dokładność zależy tak silnie od napięcia zasilania? Powiedz koledze, że istnieje coś takiego jak 'żródło napięcia odniesienia' lub ew. dioda zenera w małowymagających pomiarach

No chyba, że jest to sprzęt, który ktoś inny mądry wykonał.

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 2019-06-16 o 23:11, ToMasz pisze:

A możesz napisać coś więcej o tym układzie pomiarowym pobierającym 10 A Może rozwiązujemy nie ten problem co trzeba. Było by o wiele prościej gdyby zapewnić stabilizację dla elementów które faktycznie jej potrzebują a niekoniecznie pobierają cały prąd 10A

Reply to
Roman Rogóż

W dniu 2019-06-18 o 08:29, Roman Rogóż pisze:

Na 10A to można by pewnie zrobić układ pomiarowy dla całej mocy elektrowni atomowej.

Reply to
Adam

Akumulator 7Ah to teoretycznie mniej niż 0,3A przez dobę. Może układ pomiarowy pobiera 10mA a nie 10A.

Reply to
midasc66

W dniu 18.06.2019 o 23:08, Adam pisze:

to nie tak. 10 Amper to duży zapas. I to po stronie akumulatora. bo jak np z 12V step -upem zrobimy 24 to prądu będzie trzeba pobrać dwa i trochę razy więcej. same czujniki i układ (wyświetlający dane i rejestrujący pomiary) zmieszczą sie w 0.5 - 1 A, ale jak będa stabilnie działać i rejestrować sobie przez dobę. ale istnieje możliwość podłączenia tylu pierdół do tego układu że prąd może być dużo większy. Choć z 10 A to ja wyskoczyłem. W zasadzie powieliłem to co mi powiedziano, bez zastanowienia czy taki zapas ma sens czy nie. Jak to z szefami szefów, wszystko zmienia się już w trakcie realizowania projektów. Teraz będzie na 18650, na przetwornicy dc-dc każde na każde napięcie do 30V. (LTC3780) Nic to że podczas prób okazało się że przy zmianie obciążenia napięcie pływa jak jasna cholera. PRzetwornica jest zajebista "bo ma 10A" i basta. Ale żeby to działało bezawaryjnie i stabilnie, prąd na wyjściu został ograniczony do..... 1A. W sensie jak ktoś podłączy za dużo odbiorników to będzie odcięcie zasilania. Tak więc dziękuję za zainteresowanie tematem, ale sprawa została rozwiązana w sposób... daleki od optymalnego, ale jak to mawiają - kto bogatemu zabroni?

Dziękuję ToMasz

Reply to
ToMasz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.