Diody zabezpieczające elementy sterujące

Czy do zabezpieczenia tranzystora sterującego przekaźnikiem elektromagnetycznym zasilanym 24 VDC wystarczy dioda 1N4148? A gdyby przekaźnik był na wyższe napięcie (48V)?. Czy można zamiast 1N4148 założyć np. 1N4002?

Czym zabezpieczyć elementy sterujące silnikiem DC 24V dość dużej mocy (sterowanie PWM)?

Reply to
Daniel Jaworski
Loading thread data ...

Daniel Jaworski przemówił ludzkim głosem:

To zależy jaki prąd płynie przez przekaźnik gdy jest włączony. 1N4148 wytrzymuje prąd ciągly do 200mA.

j.w. (btw. w tej chwili łatwiej kupić 1n4007)

Niestety wróżka pracuje tylko do 15. Spróbuj napisać jutro z rana :-)

Reply to
Zbych

Jakie napiecie wytrzymuje 1n4148? imo 100V warto dac diode na wyzsze napiecie - najlepiej 1n4007

Najlepiej wlasciwym (dostosowanym do mocy i sposobu sterowania) elementem zabezpieczajacym.

Reply to
PAndy

Miałem na myśli oczywiście cewkę przekaźnika.

Reply to
Zbych

PAndy napisał(a):

Tylko po co na wyższe? Napięcie wsteczne jakie musi wytrzymać dioda to tylko nominalne napięcie pracy przekaźnika, dla przepięcia jest przecież spolaryzowana w kierunku przewodzenia.

pozdrawiam Piotr

Reply to
Piotr

Chyba rozmijasz się dość mocno z tematem :)))

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Masz racje ale tak jakos sie przyjelo - moze to dostepnosc 1n4007 albo nadmierna zapobiegliwosc... tak czy siak w praktycznych ukladach sa bardzo czesto spotykane.

Reply to
PAndy
[...]

OK. Chodzi o to, czy diody prostownicze nadają się do zabezpieczania półprzewodników przed skutkami napięcia indukującego się w elementach indukcyjnych (kwestia szybkości działania)? Wszędzie widzę 1N4148 lub podobne.

Pozdrawiam!

Reply to
Daniel Jaworski

Tak. Masz jeszcze do dyspozycji szybkie diody Schotkiego oraz specjalne diody zabezpieczające tzw. transile, ale w wielu zastosowaniach w zupełności wystarczy byle jaka dioda prostownicza, ponieważ zgromadzona energia w elemencie indukcyjnym nie jest duża i ponad to działa impulsowo. Każda dioda potrafi przyjąć udar impulsowy prądu kilkanście czy kilkadziesiąt razy większy od nominalnego prądu przewodzenia. Co do szybkości to także nie ma tu jakichś szczególnych wymogów - w zupełności radzą sobie z tym wszystkie produkowane obecnie diody :)

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Jacek "Plumpi" przemówił ludzkim głosem:

A dokładniej ?

Reply to
Zbych

Nie tylko od tego. Nie zapominaj, że przy załączonym przekaźniku na diodzie występuje napięcie wsteczne i dioda też musi je wytrzymać - a więc prąd płynący przez nie może przekraczać prądu dopuszczalnego dla diody, a napięcie występujące na diodzie w najbardziej pesymistycznym przypadku nie może przekroczyć napięcia wstecznego diody :D... . Wprawdzie dla 24V i

1N4148 nie ma się czym martwić, dla diod 1N400x tym bardziej, ale już wspomiane gdzieś diody Schotkye'go mają często niższe dopuszczalne napięcia wsteczne.
Reply to
Konop

Często o wyborze decyduje dostępność i cena. W tym przypadku 1N4007 to chyba najbardziej popularna dioda.

Reply to
Plumpi

"To zależy jaki prąd płynie przez przekaźnik gdy jest włączony. 1N4148 wytrzymuje prąd ciągly do 200mA."

To są Twoje słowa, które świadczą o tym, że chcesz wpinać diodę szeregowo z przekaźnikiem. Niestety ale tak wpięta dioda nie zabezpieczy elementu sterującego, jakim jest tranzystor.

Reply to
Plumpi

Użytkownik "Plumpi" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:dhfrkr$ftp$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

Nie wiem, kto to napisał (nie śledziłem dyskusji), ale z tego zdania wcale nie wynika próba włączenia diody w szereg. Wynika jedynie, że jeśli przez cewkę przekaźnika płynie prąd max 200mA to

1N4148 na pewno sobie poradzi (skoro wytrzyma DC to wytrzyma też impulsy). P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik Plumpi napisał:

Twoje, dla odmiany, słowa świadczą o tym, że nie wiesz jak działa fizycznie element indukcyjny. Ale się nie przejmuj - to powszechna niewiedza :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik Jacek "Plumpi" napisał:

Tu dla odmiany pokazujesz, że nie wiesz zbyt wiele o właściwościach czasowych półprzewodników. Poprawna odpowiedź brzmi NIE. Wyjątek stanową sytuacje, gdy układ indukuje zakłócenia wolnozmienne. Ponadto nie wiesz do czego służą transile (w jakich konfiguracjach się je stosuje).

Niech ta podwójna, czy raczej potrójna klęska natchnie Cię do nauki. ;)

Reply to
A.Grodecki

Oświeć nas wszystkich, albo chociaż daj dowód swoich słów - póki co, rzucanych na wiatr :))))

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Pokaż co potrafisz. Popisz się swoją wiedzą zamiast "rzucać słowa na wiatr". Nie sztuka jest krytykować i oceniać innych - sztuką jest to udowodnić, a Ty tego nie potrafisz, ponieważ żeby móc to udowodnić musiałbyś samemu mieć wiedzę. Rozumiem zatem dlaczego każda Twoja wypowiedź kończy się osobistymi przejażdżkami, które po piersze rozmijają się z prawdą, a po drugie nic nigdy nie wnoszą do tematu rozmowy :)))))

Jacek "Plumpi"

Reply to
Jacek "Plumpi

Użytkownik Jacek "Plumpi" napisał:

Ktoś zapytał. Ty odpowiedziałeś ŹLE, ja sprostowałem. Po informacje jak następuje przemiana pola magnetycznego w cewce na prąd przez nią płynący i jakie to wywołuje zmiany napięcia na zaciskach i w jakich warunkach, odsyłam do dowlonej książki o podstawach elektroniki. Tu nie jest miejsce na to, żeby pisać kilkustronnicowe epistoły z załączonymi wzorami i przebiegami, tylko żeby prosto odpowiadać na proste pytania. A Ty po prostu nie występuj w roli doradzającego, jeśli masz taki braki, jakie właśnie ujawniłeś. I najpierw weź książkę zanim zaczniesz się spierać. Moja wypowiedź wnosi tyle, że Twoja jest niepoprawna. Nie zamierzam nikomu pokazywać ani udawadniać, bo mi to nie jest do niczego potrzebne.

Reply to
A.Grodecki

A jednak jesteś TROLL :)))))))

Reply to
Plumpi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.