BASCOM vs AVRGCC - objętość kodu

Zaczyna mnie wkurzać BASCOM trochę i słyszałem, że kompilacje otrzymane z C wychodzą mniejsze. Czy ktoś mógłby potwierdzić? Jak to jest naprawdę? Czy objętość kodu nie zależy jedynie od umiejętności programisty? Czy rzeczywiście wsady otrzymywane z C są zwykle mniejsze?

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Michał T snipped-for-privacy@NOSPAMepf.pl napisał

Bywaja. Bierz poprawke na to, ze Bascom standardowo kompiluje do kodu wynikowego wiele funkcji, z ktorych czasami nie korzystasz ;) Ale za to jak wygodnie obsluguje sie stringi, port szeregowy i LCD :) W C masz nad tym panowanie. Ale jak uzyjesz chocby tylko przyslowiowego standardowego printf to mina ci sie wyciagnie.

Ale jak zalezy ci na malej objetosci kodu to w kolejnosci: asembler, c plus wstawki asemblerowe, samo c, bascom.

JJJk

Reply to
JJJK

Wydaje mi się że BASCOM jest prosty i przyspiesza tworzenie programu,ale czasem zauważam rzeczy, które mnie szokują i nie wiem czy w C miałbym te same sytuacje. (Nie chce mi się uczyć obsługi C jeśli to zmieni tylko nieznacznie). Np wczoraj zauważyłem że wywołanie funkcji z przekazaniem 5 parametrów(po 1 bajcie) czyli jedna linijka zabrało mi chyba ze 200bajtów flasha.Jeśli mam kilka takich linijek to już jest źle... Używanie DATA fajnie ogranicza objętość kodu ale wydłuża działanie programu, bo trzeba przelecieć wszystkie dane zanim dojdzie się do tych odpowiednich.(Chyba?)

Reply to
invalid unparseable

Michał T snipped-for-privacy@NOSPAMepf.pl napisał

To nie tak, jak piszesz zawansowany program to w C, w brew pozorom, jest latwiej. Nie bede sie rozpisywal nad niuansami, a jest ich sporo.

Trwa to niezuwazalnie szybko. Wiele funckji bascoma jest naprawde szybkich. Zreszta, tam gdzie jest to konieczne mozesz sobie wstawic kod asmblera.

JJJK

Reply to
JJJK

Michał T napisał(a):

Tak. Program robiący to samo ale napisany w C jest mniejszy i szybszy niż z BASCOMa. A jak już opanujesz w miarę dobrze C to nie straszne będzie przejście z AVRów na inne procesory gdzie BASCOM nie dotarł (np. ARM).

Reply to
Adam Dybkowski

A o czyms takim jak IRONIA kolega słyszał? Polecam czasem jakas ksiazke HUMANISTYCZNA, teratr, film, a nie tylko bity i bajty ;)

Wiem, zwykle sam pisze gety, puty, printy itp. Ale bibliotek tez nie wymyslono po to, zeby ich nie uzywac. Trzeba z rozwaga i swiadomoscia.

Reply to
arkadiusz.antoniak

A o czyms takim jak IRONIA kolega słyszał? Polecam czasem jakas ksiazke HUMANISTYCZNA, teratr, film, a nie tylko bity i bajty ;).

A wygodniej wcale nie jest. Moze jest, przy prostych przykladzikach, ale przy probie tworzenia bardziej skomplikowanych aplikacji te bascomowe wewnetrzne cuda-niewidy tylko przeszkadzaja. Wole wiedziec, co sie dzieje, a co robi Bascom - who knows. I potem czyta sie takie posty: "jak uzyje instrukcji Debounce (tylko przyklad), to mi timer przestaje dzialac".

Wiem, zwykle sam pisze get-y, put-y, print-y itp. Ale bibliotek tez nie

wymyslono po to, zeby ich nie uzywac. Trzeba z rozwaga i swiadomoscia.

Reply to
arkadiusz.antoniak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.