Atmega 16 - kilka pytań do pierwszego pro

Witam!

Jestem w trakcie wykonywanie mojego pierwszego projektu - prostej płytki testowej dla Atmegi 16. Pierwsze pytanie dotyczy podłączania zasilnia do w/w mikrokontrolera. Z tego co zrozumiałem z lektury datasheeta i elektroda.pl to obie nóżki GND są ze sobą połączone wewnątrz mikrokontrolera, ale i tak zaleca się by podłączać obie. Co do VCC, AVCC i AREF znalazłem sprzeczne opinie - jedni twierdzą, że wszystkie 3 należy podłączyć do + 5V i że jest to pomocne w przypadku dużego obciążenia prądowego mikrokontrolera, inni piszą, że AVCC i AREF są wykorzystywane tylko gdy używa się wbudowanego przetwornika napięcia... i do programowania nie jest konieczne ich podłączanie. Jak jest na prawdę?

Druga kwiestia - czy posiada ktoś gotowy do druku schemat płytki (najlepiej jednostronnej lub z małą ilością połączeń na warstwie top) programatora stk200 w postaci plików programu Eagle (chodzi mi o płytkę

- plik *.brd)? Znalazłem na elektrodzie zipa z gotowymi plikami lecz Eagle krzyczy, że pliki są niekompatybilne z moją wersją (posiadam 4.16). Jest to mój pierwszy raz ;) i wolałbym opierać się na pewnym i sprawdzonym projekcie. Tak, wiem, że to zaledwie kilka połączeń ale ... ;)

I ostatnia rzecz - obsługa przycisków i diód - jeśli dobrze rozumiem, to diody podłącza się przez rezystor (~500) do VCC i aktywuje logicznym zero na porcie a przyciski podłącza się z jednej strony do VCC a z drugiej do portu uC. Czy w przypadku przycisków też powinienem wstawić po drodze rezystory (jeśli tak to jakiej wartości)?

Pozdrawiam! R.

Reply to
R.R.R.
Loading thread data ...

Nie musisz podłączać jeśli nie korzystasz z rpzetwornika. Jeśli korzystasz to AVCC dajesz dodatkowo przez dławik i dołączasz kondensator. Do AREF dołączasz to co potrzebujesz. Wszsytkie informacje w datasheecie.

Albo odwrotnie.

Przyciski to lepiej do minusa i wtedy możesz wykorzystać wewnętrzne rezystory podciągające.

Reply to
Bogdan G

AVCC zasilam przez filtr LC jak w nocie aplikacyjnej tym samym napieciem co do VCC. Dobrze to filtruje zasilanie toru analogowego i daje stabilne odczyty napiecia w przetworniku AC, na AREF podpinam 100nF do stabilizacji wewnętrznego refa. ( wszytsko wg zaleceń ATMELA)

GND i AGND łączysz dopiero na procku - do tego momentu tor analogowy ma odseparowene masy -co korzystnie wpływa na stabilność pomiaru analogowego.

nie zaszkodzi podłączyć - bo pewnie zaczniesz niebawem używac tor analogowy. ...

około 500R jeżeli VCC=5V - załóż 10mA na LEDa wtedy R=(VCC-Vd)/0,01 gdzie Vd to napięcie na LED w zależnosci od koloru około 2V - dla niebieskiego 3,5V.

W AVR wydajnośc L i H logicznego jest posobna ( o ile sie nie mylę) więc może być dowolnie. Ale warto przyjąć zasadę jak piszesz czyli anoda do VCC katoda przez rezystor do wyjścia AVRa.

Z jednej strony przycisk do masy a z drugiej do procka i wlaczasz na wejsciu AVRa podciaganie do VCC w ten sposób masz bez dodatkowych elementów. Jak puszczony czytasz jak H a jak naciśniesz czytasz L.

Pzdr AKel

Reply to
AK

Użytkownik "R.R.R." snipped-for-privacy@ubuntu.ubuntu napisał w wiadomości news:faha66$erf$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Nawet jeśli w układach są wewnętrzne połączenia to robimy je też na płytkach, te wewnętrzne w przypadku jakiejś małej kolizji :) mogłyby odparować.

AVCC przez dławik i kondensator do masy, AREF zależy od zastosowania, jeśli uzyjesz wewnętrzne źródło odniesienia to tylko kondensator do masy, jeśli zewnętrzne to podpinasz go właśnie pod AREF.

Mam propozycję, napisz na priv

Reply to
Piotr Pitucha

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.