Willem programator

Pozdrav svima. Napravio sam si willem programator pa mi ne radi bas kak treba. Mogu programirati zasad jedino flash MX 28F1000PPC (4 ih imam i svi uspjesno obrisani i probani programirati i sve radi super). Medjutim imam puno raznih od starih maticnih ploca (naravno programibilnih) ali nece ih brisati. Neke javi da brise, pa javi timeout error i sl. Jedan je bio do polovice prazan pa sam za probu pokusao na te adrese nest bezveze upisati i to je uradio kako treba i naravno na adresi gdje su bili podaci je javio da nemre pisat, to je u redu. Ali zakaj ga nemre obrisat? Molio bih za pomoc nekoga tko je imao takav problem i zna rjesenje problema. Steta mi je programator baciti u zid jer sam se fakat namucio oko izrade.

Sta da radim... bas sam u bedu... bas nemam srece...

Reply to
Fastah
Loading thread data ...

Probaj vise verzija programa (npr. 0.97g), ako koristis Windows XP mozes probati spojiti programator na neki komp sa Windowsima 9x/Me, i zadnja mogucnost je da je neki od IC-ova prespor pa ga treba zamjeniti sa brzim.

--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

A ja ti imam 'profi' programator i sa FLASHovima sa starih maticnih ploca ponekad se slicno cudno ponasa. Trebalo bi probati sa novim i garant ispravnim chipovima istog tipa pa da znam na cemu sam, objasnio sam to neobicno ponasanje tako da su FLASH chipovi neispravni. Ne znam koliko je to realno odnosno koliko su te velike FLASH memorije sklone kvarenju, ako mozda netko zna bolje?

Boris

Reply to
Boris Vuletic

Prema mojim iskustvima jako rijetko se kvare. Od hrpe flash chipova koja mi je prosla kroz ruke, dosad sam naisao na samo jedan sa greskom (recimo da se radi o bad sectoru) koji je javljao gresku i kod flashanja sa Asus-ovim Aflash programom na samoj maticnoj ploci i reprogramiranja sa Willemom. Bilo je nekih chipova koji se nisu mogli obrisati sa najnovijom verzijom programa, ali su se mogli sa starijom, a i cini mi se da XP ima dosta utjecaja -> pod 9x/Me a pogotovo pod DOS-om su puno bolje radili razni programatori

--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

Probacu sa 0.97g verzijom, a i sa Win98se (trenutno imam 0.97ja i WinXP) Inace sto se tice brzine cipova koju spominjes vjerojatno mislis na brzinu cipova na programatoru. Koristim sljedece cipove: Ti SN74HC367N 2kom, Ti SN74HC04N, SGS HCF4015BE

3kom, ST HCF4014BE, ST CHN34063A

Javim dok probam

Reply to
Fastah

Ne moras probavati sa starijim verzijama ili Win98... Evo ja danas pokusao vise verzija na Win98 i XP ali i meni javlja erase chip fail (time out). Imam PCB 4.0... ali onu od proljeca 2005, dakle ne najnoviju verziju...

mi je

radi

Reply to
Zok

hm... ja imam verziju 3B... i javlja npr "erase completed by time out" kad provjeravam dal je prazan veli "Device is Not Empty ($000000)" jedino sam uspio obrisati i isprogramirati MX 28F1000 i Intel P28F001BXT. Ne uspjevam: Winbond W29C020, Winbond W29C011A, SST 39SF020, AMIC A290021T, ASD AE29F1008, SyncMOS F29C51002T, Atmel AT29C010A, Atmel AT49F002NT, EON

29F002NT. Sve ih uspijem procitati ali nista vise od toga. Probao sam mjenjati LPT mod rada, win98se, g verziju softwarea ali nista...

Sta da radim, ima neko ideju?

Reply to
Fastah

Ne

ASD

koji se samo djelomièno reprogramiraju pri Flashu BIOS-a? Provjeriti podatke za te chipove?

Reply to
Vaso

Kaj nitko vise nema neku ideju, pametan (ili manje pametan, ali ucinkovit) prijedlog i sl??? Mozda ima koja fora sa onim jimper-ima ICSP koji su oznaceni crveno kad se u EpromProg odabere AT29C101 i sl...... Moj engleski je koma pa osim onog dijela gdje se u uputstvu govori o jumperima za 24 pin chipove te A18,19 i normal/erase drugo nisam skuzio, ali taj ICSP vjerojatno ima neku funkciju?

Reply to
Zok

Slicne koristim i ja tako da mislim da ipak mozda nije problem u njima :(

Da li si provjerio sve signale sa instrumentom ? Koristeci meni Test H/W u softu od programatora mozes dovesti signal (0 ili Vcc) na pojedini pin i onda izmjeriti s instrumentom da li je napon na tom pinu ispravnog iznosa.

--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

Prvi programtor sam izradio prema shemi sa

formatting link
prije vise od

5 godina, a slijedeca dva sam radio prema modificiranoj shemi od mpu51. Mpu51 je dosao do verzije 3B tako da ne znam kakva je razlika izmedju te i tvoje 4.0 :(
--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

Ajde malo sredi to kvotanje... ->

formatting link
A i mogao bi se rijesiti onih silno zbunjujucih !!??!!?? koje inace stavljas u postove...

Sto se tice programatora ima on podrsku za vecinu tih chipova i trebao bi ih moci kompletne obrisati/repogramirati. Kod flash-a BIOS-a se takodjer cijeli chip obrise i reprogramira.

--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

ICSP konektor je za tzv. "In Circuit Serial Programming". Neki chipovi se mogu reprogramirati bez da se vade iz uredjaja u kojem jesu. To se obavi tako da ICSP konektor od Willem programatora pomocu kabela spojis sa istim takvim konektorom unutar uredjaja i obavis programiranje.

Bez engleskog zaboravi na bilo kakvo ozbiljnije bavljenje elektronikom, vecina datasheetova je na engleskom.

--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

Ovo mi nije jasno......

Kad stavim chip unutra (AT29C010A) i kazem READ on uredno procita kaj je na chip-u.... Ako nakon toga stisnem programming chip (dakle u Buffer-u se trenutno nalaze podaci koje je programator skinuo s chip-a) on uredno prikazuje kako tece proces programiraja i ovjere podataka i kaze da je sve ispravno odradjeno.... Ako napravim clear buffer i opet ucitam iste te podatke sa recimo diskete i kazem programming - programator opet ispravno prikazuje da se (dakle isti podaci koji su i na chip-u) jos jednom uredno upisuju i ovjeravaju... _ dakle nije mu vazno s koje lokacije su podaci uneseni u buffer, on ih uredno upisuje jer su isti onima na chipu..... Ako sad otvorim te podatke u Notepad-u, promjenim jedan simbol i spremim te pokusam to ucitati ne radi, isto kao i sa bilo kojim drugim BIOS-om skinutim sa stranica proizvodjaca jer nije potpuno isti kao orginal u chip-u?????

Zakaj se ovo dogadja???

Reply to
Zok

Na binse sam stavio izgled moje verzije programatora... (board 4.0)

Pogledati pod "Re: Willem programator"

Reply to
Zok

S obzirom na nacin rada to nije nista cudno.

Eprom programatori rade tako da postave adresu na adresnu sabirnicu i podatak na podatkovnu sabirnicu te ga probaju upisati u chip. Nakon sto ga upisu na tu lokaciju odmah ga probaju procitati da bi napravili provjeru, ako je podatak isti smatraju da su ga ispravno zapisali i krecu s iducom adresom/podatkom, a ako se procitani podatak razlikuje od onoga u bufferu jave gresku i prekinu programiranje.

Dakle ako ides programirani chip ponovno programirati sa istim sadrzajem bez prethodnog brisanja ti efektivno radis provjeru, a ne programiranje chipa (s time da obicna provjera ipak radi brze jer ne pokusava zapisati podatak...).

BTW Binarne datoteke se editiraju sa hex editorom, a ne sa notepadom ili nekakvim drugim text editorom.

--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

Da OK..... Ovo je bilo samo da provjerim da li uopce reagira ili ne..........

Reply to
Zok

kad

P28F001BXT.

A290021T,

podatke

Nisi èuo za novije matiène koje imaju osnovni dio BIOS-a s podr¹kom za disketni pogon i koji je rezidentan?

Reply to
Vaso

na

nalaze

i

uredno

te

Ja sam mislio da se mo¾e programirati samo 'obrisani' chip? Tako je barem bilo sa UV tehnologijom....tj. mogla se samo log. 1 prebaciti u log 0.....

Reply to
Vaso

Award Boot Block je bio jos na 486-icama i AFAIK nije rezidentan vec se pokretao samo ako checksum ostatka tj. pravog BIOS-a nije bio ispravan.

Kod "flashanja" ploce sa AWDFLASH programom mozes odabrati opciju "Do not program Boot Block", ali na vecini ploca se po defaultu brise i reprogramira cijeli chip. Chip se ne repogramira u komadu nego se sekvencijalno brise jedan dio chipa i repogramira, nakon toga drugi dio pa se i on reprogramira, ...

--
________
Pozdrav,
Walter
Reply to
Walter Gottwein

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.