Video igra iz 1958. godine

Trazim detalje o prvom Pong-u koji se je igrao na osciloskopu ali sam naso samo:

formatting link

Tu ima video gdje se vidi kako je stvar funkcionirala (1958. godina), meni izgleda prilicno igrivo a i zvukovi relay-a se dobro uklapaju :-) Na stranici se spominje blueprint by Alexander Elia, to bi volio vidjeti ali ga ne mogu naci.

Isto tako me zanimju detalji o izvedbi prvog pravog Pong-a (neki link ako postoji), na screenshot-u (iz prve epizode Rise of the Videogame - vise na hr.comp.retro) je i slika uz koju se objasnjava da je tek kasnije uvedeno da kut odbijanja loptice ovisi o mjestu udara u 'reket'.

formatting link

Pocetkom osamdesetih su i kod nas bili popularni Pong kit-ovi ali to je vec bila naprednija verzija koja je imala par igri i koristila vec standardizirane chip-ove. Mene zanima kako je funkcionirala ova prva verzija koju je Al Alcorn slozio u roku 3 dana (podatak iz Rise of the Videogame).

--
Chupo
Reply to
Chupo
Loading thread data ...

Ima i tu jos po nesto:

formatting link

Reply to
Ðuro

Kre¹o

Reply to
Kre¹o Bukviæ

Pogledacu detaljnije ali cini mi se da su tu samo sheme s AY chipom koji je radio sav posao a podrzavao je par igri, mene zanima bas ova verzija skrpana od postojecih el. komponenti dok jos nije postojao specijalizirani Pong chip.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Znam za te projekte - mene zanima bas ona prva izvorna verzija sklepana od diskretnih komponenti i u ono vrijeme dostupnih chipova.

A za osciloskop verziju bi htio vidjeti bar neku block-shemu.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Koliko me pamet slu¾i, tamo davnih kasnih 60-tih, u èasopisu Radiamater iza¹la je ¹ema za PONG, koja je sadr¾avala cca 30 TTL kola (a mo¾da i vi¹e). Bila je jako komplicirana zbog izrade PCB-a, pa sam odustao od gradnje. Kada je objavljena shema u SAM-u "SamSvojMajstor" sa AY3-8500, skoknuo sam kupiti u Trst taj chip (a i druge komponente, sve je falilo), tako da je stvar relativno lako proradila.

Reply to
piksel

E to mene zanima - iz te sheme bi se valjda moglo vidjeti kako je rijeseno iscrtavanje brojki, loptice, detekcija sudara s reketom, smjer odbijanja, ...

Po toj shemi je prijateljev tata napravio 'nogomet', to je bilo u vrijeme dosta prije Spectruma, jos se sjecam drvene kutije s salterima od lustera (brzina loptice, velicina reketa, 1/2 igraca), saltera za biranje igre (tenis, nogomet, squash) i potenciometara za kontroliranje reketa. Bas cu ga pitati da li zna gdje mu je.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Ovdje je puno veca rezolucija:

formatting link

--
Chupo
Reply to
Chupo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.