Simulacija jednostavnih el shema?

Trebam simulaciju (gdje struja "tece") jednostavnih el shema?

Recimo, par otpornika, dioda, trosila, mag sklopki, i slicno.

Koje programe preporucate?

Reply to
mario
Loading thread data ...

Vrlo jednostavan, ali opet dovoljno dobar je EWB 5.12 (Electronics Workbench). Program je malo stariji, ali jednostavan za primjenu, pogotovo u analognom (pasivnim) sklopovima.

Za naprednije simulacije, osobno koristim Multisim 10 (ima i noviji).

Reply to
-Rio-

Apsolutno sam protiv ovakih poluprograma, a ima ih po netu na tonu, a svi su vise manje jadni. Iz iskustva preporu=E8am LTspice. Program je potpuno besplatan.

Mario tu imas par video tutoriala nakon kojih ce ti sve sto trebas biti jasno.

formatting link

Reply to
Mad I.D.

Kao i "-Rio-" , od komercijalnih preporucam Multisim, ali obrati paznju na open-source, popis na

formatting link
Od boljih, odobno koristim gEDA
formatting link
i QUCS
formatting link

-- StoneThrower

formatting link

Reply to
StoneThrower

Ja sam recimo protiv zastarjelih programa koji vi¹e slièe na DOS i beskonaèno una¹anje linija teksta.

LTspice ili SwitcherCAD ili kako li veæ, je po dana¹njim standardima "User UNfriendly", a simulacija je niz brojeva dobivenih kao tekstualna datoteka. Prava simulacija ili ono ¹to se pod time danas podrazumjeva je virtualno kori¹tenje elektronièkih komponenata i ureðaja po istim principima kako se oni koristile i u stvarnosti. Spomenuti Multisim 10 ima simulaciju potpuno funkcionalnog Tetkronix TDS

2024 osciloskopa, Aligent osciloskopa, multimetra i sl, a uz to ima i standardne virtualne mjerne instrumente koji su potpuno prilagoðeni realnim instrumentima. Simulacije su "opipljive", mogu se mijenjati prilikom samog izvoðenja, prikaziju se u nizu grafièkih interpretacija koje nisu statièke. A za modele koji nisu u bazi postoji moguænost uno¹enja Spice podataka.

Pozz!

Reply to
-Rio-

o

kako

a

To nije to=E8no. SPICE sam po sebi je jezgra, no danas svi SPICE programi, pa tako i LTSpice rade grafi=E8ki. LTspice grafi=E8ki prikazuje sve valne oblike unutar programa. Mi u akademiji (bez obzira jel RH ili vani) korisimo iskljucivo SPICE.

Reply to
Mad I.D.

Sve je to ok. Koristio sam i ja na faksu (FER) SwitcherCAD (ako se dobro sjeæam, pro¹lo je veæ 6-7 godina), ali je uglavnom slu¾io kao pokazna vje¾ba jer se je forsiralo da se izraèunavanje parametara strujnog kruga vr¹i ruèno i s razumjevanjem, a ne gotovinski simulacijom. Krugove smo kasnije simulirali u Matlabu, odnosno Simulinku preko Laplaceovih transformacija. Inaèe nisam elektronièar po zanimanju, nego elektostrojar, tako da nisam konkretno u tome. Sama elektronika mi je kao hobi, zanimacija.

Sada kad imam potrebu za simulacijom, posegnem za Multisimom jer je do sad svaku simulaciju uredno i toèno odradio, a pri tome desktop slièi na radni stol i imam u¾itak, dodu¹e virtualni, da kod kuæe na "stolu" imam Tektronix èetverokanalni osciloskop. :)

Svatko ima svoje veselje. :) Pozz!

Reply to
-Rio-

Da, stvarno bezveze... niz brojeva. Program za simulaciju, a izlaz je niz brojeva... Uzas.

Molim??? Uz program dobis i *besplatni* virtualni osciloskop???

Opipljive? Mislis nesto ko pornjava??? Tu nema nizova brojeva?

Ah tu smo dakle... Ono gdje su svi programi za simulaciju najranjiviji jest nedostatak odgovarajucih modela. Tu ima sasvim dovoljno posla za sve, a ne smisljati virtualne osciloskope, 'dinamicke graficke interpretacije' i sl.

djuka

Reply to
djuka

On 30.7.2010. 21:06, djuka wrote: /cut/

Ne znam dal je ovo trebalo ispasti smije¹no ili tu¾no, no ispalo je sasvim nezrelo. Korisnik s poèetka je tra¾io jednostavan simulacijski program za krugove sastavljenih od otpornika, dioda i sl., na temelju èega sam zakljuèio da je poèetnik u elektronici i preporuèio sam mu user friendly programe koje je jednostavno koristiti i koji su najbli¾i realnom stanju stvari. NHF! Pozz!

Reply to
-Rio-

User friendly znaci da softver ima dokumentaciju, da je stabilan, da ima dobar obilan izbor resursa (modela, footprinta...), da izlazne podatke mozes koristiti u drugim programima (excel i sl.), da korisniku pruza punu kontrolu prilikom izvodjenja i sl.

Ja sam uistinu protiv nekakvih teskih ucenja i prilagodjavanja programu, ali za sve programe je potrebno procitati nekakav tutorial, howto i sl. To je minimum.

Dakle preporucam:

formatting link
Ovaj besplatni opensource platit cete kopajuci po cuspajz dokumentaciji, uceci tipkovnicke kratice, nauciti utipkati gsch2pcb, gnetlist, gschem (fantasticne tipkovnicke kratice) i sl. u djelicu sekunde :-)

Pozdrav,

djuka

Reply to
djuka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.