Digitalni mjerac otpora (PIC, ARM, ...) - trazim slican projekt

Trazim neki projekt u kojem bi bilo bar nesta vec rijeseno od onog sta mi treba. A htio bih napraviti uredjaj koji bi mjerio elektricni otpor u rasponu 1 do cca. 25 MOhm, a onda bi se na osnovu tablice vrijednost otpora prebacila u trocifreni broj koji bi se ispisao na ekranu.

Npr.:

6 MOhm --> 12.7 na ekranu 12.7 MOhm --> 21.8 na ekranu

Ta tablica bi imala oko 10 vrijednosti a s obzirom na realizaciju sklopa bi software-ski rijesio interpolaciju.

Kasnije bi dodao jos neke funkcije tipa izbor tablice za konverziju i slicno.

Treba mi bilo kakvo rjesenje ali da mogu software-ski baratati s izmjerenim podatkom prije nego ga ispisem na LCD-u.

--
Chupo
Reply to
Chupo
Loading thread data ...

Nekad davno sam slagao termometar s PICom. Ako se ne varam shema je bila ova:

formatting link

Koristi termistor i mjeri mu otpor (zapravo periodu RC oscilatora, ako se dobro sje?am). Vjerojatno ?e? morati sam kalibrirati tj. isprobavati.

Zoran

Reply to
Zoran Stojanović

Ako je tablica za konverziju linearna sa ulaznom velicinom onda se stvar moze znatno pojednostavnit.

ICL7106, 7107 su standardni jeftini milivoltmetri, 200mV. izlaz imaju u bcd kodu pa mozes s njim radit sto hoces prije nego ga dovedes na displej, ali u linearnoj konverziji nece biti potrebno.

Otpor se u napon pretvara vrlo jednostavno. Napravis izvor konstantne struje, npr 1mA, i guras je kroz mjereni otpor.

1 ohm ce pokazat 0001 na displeju, 10 oma 0010, 200ohma=200mV itd. otvoreni kontakt ce biti over napon, i stavljs zastitu da ne spali ulaz cipa.

tako izvedes izvor konstantne struje za razna mjerna podrucja, cim je mjerni otpor veci treba biti manja struja. struja 1 mikroamper je idealna za otpornike 1kohm do 199 kiloohm. Da ne bi sada isao na pikoampere, na ulaz ICL-a stavis naponsko djelilo za 1/100 i mjeris do 19,9 megaoma. Izvor konstantne struje moze biti obican otpornik u seriji sa 10v DC, pogreska struje je zanemariva uslijed stavljanja mjernog otpora u seriju i iznosi max 10V/02V to jest 2%. Mjerno podrucje za megaome i desetke megaoma moze napravit problem zbog ulaznog otpora samog ICL7106, pa mu na ulaz treba stavit istosmjerno mosfet operacijsko pojacalo npr TL081.

U tom ansamblu imas puno mogucnosti za preracunavanje ulazne velicine dok stigne na displej, od cisto analogne promjenom konstantne struje, ulazne osjetljivosti ICL-a sa operacijskim pojacalom, do obrade decimalnih vrijednosti BCD koda, neprikazivanja nevazecih nula.

Reply to
Petar Bjelèiæ

To cu sigurno morati jer bi konacna funkcija bila mjerenje vlage u materijalu a bazdario bi ga preko profesionalnog uredjaja.

Hvala na shemi i source-u! Proucicu pa usporediti s (za sad) ostale 2 ideje koje sam dobio.

--
Chupo
Reply to
Chupo

Nazalost nije. Funkcija sklopa bi bila mjerenje vlage u raznim materijalima a vec svako drvo ima osim drugog podrucja vrijednosti i razlicit oblik krivulje tako da cu svakako morati smisliti neku interpolaciju na bazi pozatih tocaka.

Nazalost...

Tu bi se onda podrucja prebacivala sa sklopkom?

Onda bi svakako trebao i OP jer se vecinom dobijaju vrijednosti od oko

6 do 20 MOhm. Mjerenje je (navodno) tocnije ako je razmak izmedju elektroda veci, a to opet nazalost znaci veci otpor kojeg treba izmjeriti.

Puno mi se vise dopada mogucnost SW obrade BCD znamenki, to se moze sasvim solidno rijesiti i bez upotrebe floating point aritmetike. Osim toga, s obzirom da bi ja ugradio mogucnost izbora materijala pa tako i tablice za konverziju (a ako uzmemo u obzir i da ce trebati interpolirati), mislim da mi ne preostaje drugo nego software-ska obrada podataka.

Osim ove dvije ideje, dobio sam i jos jedno rjesenje gdje bi se koristio Atmel-ov microcontroller koji ima 10 bit-ni A/D ulaz a mjerio bi se pa napona na poznatom otporu spojenim u seriju s mjerenom vrijednoscu. Ovisnost je exponencijalna pa je tocnost u visim podrucjima manja.

Za sad mi nekako najvise lezi ova ideja gdje bi dobio BCD znamenke. Treba vidjeti s koji bi to PIC-om bilo najjednostavnije obraditi a da se dobiju zadooljavajuci rezultati.

Hvala na pomoci!

--
Chupo
Reply to
Chupo

Sad bas gledam, pa nemaju izlaz u BCD code-u nego su izlazi direktno za

7 segmentni LED (7 segment decoder), to je druga stvar (mada se opet moze manipulirati s podacima ali ne vise sa specijaliziranim BCD instrukcijama kakve npr. ima Z80).

formatting link

formatting link

--
Chupo
Reply to
Chupo

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.