Żywotność wyświetlaczy LCD używanych w

Witam Wpadł mi w ręce kalkulator naukowy Sharp-a, całkiem fajny jeśli chodzi o możliwości, tyle że ma już około 10 lat (może nawet więcej). Pomimo nowych baterii i raczej nieuszkodzonego mechanicznie wyświetlacza cyfry jakie wyświetla są bardzo mało kontrastowe i na dobitkę ich kontrast zależy mocno od kąta patrzenia a najlepszy jest przy dosyć dziwnym kącie :). W sumie nie nadaje sie to do używania. Ale żal śwignąć do kosza :) Ciekawe by było wiedzieć co jest przyczyną. Czy jest możliwe że nastąpiło jakieś zestarzenie ciekłego kryształu w wyniku czego nie ma on należytej "skrętności" albo np. gęstości składnika czynnego? Może nastapiły jakieś zmiany natury chemicznej, rozkład czegoś albo utlenienie? (Wyświetlacz należy do takich które mają zewnętrzny filtr polaryzacyjny w postaci plastykowej folii nałożonej na szybkę. Obrót tej folii o 90st powoduje zmianę bieli na wyświetlaczu na czerń i odwrotnie.)

Reply to
Jacek Maciejewski
Loading thread data ...

predzej nie kontaktuje tasiemka lub gumka doprowadzajaca napiecia

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Dnia Thu, 10 Apr 2008 14:19:22 +0200, Greg(G.Kasprowicz) napisał(a):

Pomyśl trochę. jak brak kontaktu to dany segment nie działa w ogóle. A tu mamy działanie wszystkich segmentów tylko bardzo słabą ich widzialność (brak czerni). Jest tam tasiemka i nic jej nie można zarzucić.

Reply to
Jacek Maciejewski

Mógł być wystawiony na silne słońce ale wtedy raczej będą tęczowe przebarwienia. Zobacz też, czy nie ma pęknięć na kondensatorkach SMD. Może być pękniety sam kondensator lub lutowane połączenie z płytką. Maciek

Reply to
Maciek

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:13opmzlaqt3jd$.jjom8wbx0yki$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Czy przypadkiem kalkulator nie ma regulacji kontrastu wyświetlacza? W moim TI robi się to za pomocą kombinacji klawiszy...

HB

Reply to
HB

Dnia Thu, 10 Apr 2008 21:18:32 +0200, Maciek napisał(a):

Raczej nie był, a przebarwień nie ma.

Na płytce są 3 elementy: Kondensator SMD blokujący styki resetu, jakiś opornik SMD 560om, sprawny i elektrolit 10uF/6,3V. Uszkodzenie kondensatora IMO nie powinno mieć żadnego wpływu na jakość wyświetlania. Elektrolit jakąś pojemność ma i brak oznak uszkodzenia.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Fri, 11 Apr 2008 08:11:13 +0200, HB napisał(a):

Hmmm, tego nie wiem :) Używał go syn, nie ja. Instrukcję dawno szlag trafił i jak ktoś nie podpowie to obawiam się że tego już nie dojdę. W każdym razie, żaden z opisów klawiszy na froncie obudowy ani na "szufladce" gdzie są podane przykłady używania nie daje się powiązać z kontrastem.

Reply to
Jacek Maciejewski

Raczej nie o elektrolit mi chodziło. Parę razy mi się trafiło w zegarkach elektronicznych, że ledwie było widać ale zegarek nie przerywał pracy. Poprawienie nadmiernej oszczędności Chińczyków (dodanie lutu lub kleju przewodzącego na kondensatorkach SMD) całkowicie eliminowało problem. Albo znajdź instrukcję kalkulatora i regulację kontrastu, albo jednak zbadaj ten elektrolit. Brak innych pomysłów. Maciek

Reply to
Maciek

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@40tude.net...

Mój TI-85 ma LCD graficzny, ale w LCD segmentowych też kiedyś spotkałem regulację kontrastu. W TI-85 robi się to przez klawisz [2nd] i strzałki w górę / w dół (info o tym tylko w manualu). A ten Sharp to jaki to dokładnie model?

Reply to
HB

Dnia Mon, 14 Apr 2008 13:27:04 +0200, HB napisał(a):

EL-531LH

Reply to
Jacek Maciejewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.