Żyroskop, magnetometr

Witam wszystkich,

Zajmuję się modelarstwem RC i od pewnego czasu dumam nad systemem autosterowania modelem opartym na mikrokontrolerze Atmel AVR.

Moje pytanie jest następujące: Gdzie można znaleźć żyroskop, który na wyjściu podawałby odchyłkę od położenia zero w trzech osiach X, Y, Z. Na wyjściu sygnał. który można zintegrować z mikrokontrolerem (RS-232, analogowe, PS-2, I2C itp.).

W grę wchodzi również jego zbudowanie. W układach autopilotów stosuje się "magnetometry"

formatting link
pod ta nazwą w necie nie znalazłem żadnego rozsądnego elementu elekronicznego gotowego do zabudowy. No. może pomijając te dedykowane do prawdziwych samolotów.

Na razie jedyne, co wymyśliłem, to możliwość wykorzystania elementów z myszki optycznej i na tej bazie zbudowania czujnika żyroskopowego dla dwóch osi. Ale to złe rozwiązanie (narastające błędy kalibracji).

Wykluczam rozwiązanie oparte na optycznym "czytniku horyzontu".

Dziękuję i pozdrawiam, Lukasz N 50 05' 04" E 19 53' 43"

Reply to
Lukasz
Loading thread data ...

Lukasz schrieb:

nabyć drogą zakupu akcelerometry i prędkości kątowej. Jest tego mnóstwo. Między innymi Analog Devices je produkuje. Ceny rzędu 20EUR za 3 osie.

wybebeszyć z kompasu elektronicznego.

kalibracji nie, ale integracji. Nie wiem jednak, jak ty chcesz z optycznej myszy żyroskop zrobić. Coś mi to wygląda na współpracę McGyvera ze Słodowym.

Możesz kupić gotowe układy nawigacji. Mają wbudowany akcelerometr (3 osiowy), 3 osie prędkości kątowej i kompas. Też kupa firm takowe rzeczy produkuje i wcale nie tylko "do prawdziwych samolotów". Np. firma XSens z Holandii robi coś takiego za stosunkowo normalne pieniądze (coś koło

1.5kEUR). Wyjście jest USB lub RS232, analogowo jest opcjonalnie. Możesz coś podobnego, ale mniej dokładnego wynaleźć, ale niżej +-300EUR chyba nie zejdziesz.

Waldek

Reply to
Waldemar

Chyba ten zestaw elektroniki na niemieckie autostrady ma zestaw nawigacyjny. Taki mini, zeby zadzialalo przy zaniku sygnalu z GPS.

Ale ja bym przemyslal koncepcje - porzadny zestaw na zyroskopach laserowych duzy jest i drogi, na mechanicznych chyba jeszcze gorszy, a na tanich zabawkach .. nawigacja to chyba z tego nie wyjdzie, przynajmniej taka ktora by dzialala dluzej niz pare minut. Moze jakies tanie czujniki wspomaganie GPS ?

ciekawe efekty mozna uzyskac analizujac obraz z kamer[y] Wymaga to szybkiego procka .. ale procki coraz tansze, a kamery coraz mniejsze ..

Na poczatek

formatting link

J.

Reply to
J.F.

Stosuja stosuja, ale do czego - do sprzezenia zwrotnego zeby helikopter krecil sie jakos przewidywalnie, a nie jak fryga.

Te AD to juz chyba druga generacja, moze troche lepsze.

J.

Reply to
J.F.

jesteś parę lat za mieszkańcami Afryki. Żyroskopy wibracyjne są już bardzo dobre i są używane do różnych celów, także niezbożnych (jak np. w głowicach samonaprowadzających pocisków). Rozjeżdżają się temperaturowo, ale da się to skompensować, a po drugie, po to jest m.in. ten magnetometr, by mieć redundancję. Używam czujników AD, używałem Muraty, teraz mamy jeszcze parę innych firm na oku. Coponiektóre są naprawdę fajne. Wielkości małej kostki do gry mierzą i 3d acc i 3d rot speed. kosztują jakieś 300EUR. Coponiektóre mają też magnetometry na pokładzie. Albo i trochę kompa. Ten XSens ma DSP na burcie i może wypluwać dane w różnych formatach. Choćby i w kwaternionach lub macierzowo. Bardzo mi się on podoba, tylko dla nas jest nieco za duży i za ciężki. Jest wielkości karty kredytowej tylko tak z 15mm gruby. No i waży z 50G jak nie więcej.

Waldek

Reply to
Waldemar

Mozliwe.

Ale czy do celow nawigacyjnych [ustalania pozycji, trzymania kierunku] czy pomocniczych [np wykrycie podmuchu wiatru i skorygowanie odchylki ?]

I powiedzmy swiezo skalibrowane to po 5 minutach jaka maja odchylke ? Rakieta krotkiego zasiegu leci krocej, ale 1 stopien odchylki to sie potem przeklada na 17m bledu po przemieszczeniu o kilometr ..

A blad pomiaru przyspieszenia o 1mm/s^2 [w pionie to 0.01% zakresu] po

20 minutach to blad o 500 metrow.

Co prawda cos mi sie wydaje ze dzieki kulistosci i obrotowi Ziemii to sie jakos kompensuje.

J.

Reply to
J.F.

do nawigacji używają na ogół GPS + sensory.

Ja kalibruję raz na rok. Ale nie używam tego do obliczania pozycji przez dłuższy czas. Powiedzmy tak: pomiar trwa u nas ok. 15-20 minut. Przez ten czas błąd pozycjonowania jest rzędu 1cm i 1 stopnia kąta. Temperatury nie uwzględniam, ale przed pomiarem mam ustrojstwo przez 10 sekund nieruchomo. Sensory z magnetometrem jako kompensator są oczywiście lepsze, ale nie wszędzie dobrze się sprawiają. Np. na ISS niespecjalnie ;-)

Waldek, chwilowo w Houston, TX (te F16 co mi akurat nad głową latają wkur... conieco)

Reply to
Waldemar

Ja tam nie wiem, ale wydaje mi sie do kontroli przechylow to ci takie wystarcza. Trzeba tylko odpowiednio oprogramowac zeby skorzystac z samostatecznosci ..

J.

Reply to
J.F.

to ci żyroskopy prawdopodobnie wystarczą. Czujniki przyspieszenia można dodać do tego, ale tu masz trochę problem z pozycją, bo samolot przyspiesza w różnych kierunkach i masz błędy. Ale jak chcesz, możesz dać jedno i drugie. Tu masz linkę do analog devices:

formatting link
Waldek

Reply to
Waldemar

Dnia Wed, 3 Jan 2007 17:00:57 +0100, Lukasz napisał(a):

Analog Devices robi gotowe scalaki żyroskopu z wyjściem prędkościowym, np. ADXRS150.

Reply to
badworm

badworm schrieb:

no właśnie do tych podałem sznurek 3 dni temu. Znaczy do całej rodziny ADXRS.

Waldek

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.