zużyty akumulator od UPS-a?

Witam! Akumulator ołowiowo-kwasowy 12V/2,3Ah (Europower EP 2.3-12). Uległ rozładowaniu przy obciążeniu żarówką, czas jakiś przeleżał w takim stanie i ostatnio zechciałem go naładować. Tymczasem prąd ładowania przy 14,5V wynosi jedynie ok. 20mA, po 14 godzinnym ładowaniu napięcie wynosi ok. 13V, jednak przy obciążeniu prądem rzędu 50mA spada poniżej 2V (na cały akumulator oczywiście). Czy oznacza to ostateczny koniec tego akumulatora? Czyżby uległ zasiarczeniu i nic już z niego nie będzie? Z góry THX!

Reply to
krychu (musk
Loading thread data ...

Pamiętaj - nie zanieczyszczaj środowiska i nie wyrzucaj do kosza, a oddaj na złom. BG

Reply to
Bogdan Gutknecht

akurat to wiem, pytałem o coś zupełnie innego.

Reply to
krychu (musk

potrzymaj go troche pod napieciem 15v ale z ograniczeniem do 500mA przez kilkanascie godzin, powinien ruszyc

ale nie spodziewaj sie wiecej niz 10% pojemnosci

Reply to
MuNiO

tekst Bogdana byl jednoczesnie odpowiedzia :)

Tomek

Reply to
tomm

hmm, w takim razie dlaczego akumulator samochodowy po rozładowaniu np. przez włączone światła mijania po naładowaniu potrafi dalej normalnie fukncjonować, tymczasem tutaj nastąpiło nieodwracalne uszkodzenie? Teoretycznie oczywiste: SEM ogniwa spadła poniżej wartości, przy której następuje zasiarczenie i game over. Ale dlaczego w przypadku w/w samochodowych akumulatorów ołowiowo-kwasowych ten proces nie przebiega tak szybko? A może przebiega, a ponowne naładowanie i możliwość dalszego korzystania z aku jest tylko kwestią szczęścia;)?

Reply to
krychu (musk

Akumulatorom kwasowym szkodzą przede wszystkim dwie rzeczy: długotrwałe, głębokie rozładowanie i przeładowanie. Jeśli rozładowanie jest krótkotrwałe, to nie ma niszczącego charakteru - następuje tylko jakiś nieznaczny spadek pojemności. W przypadku akumulatorów samochodowych właściciel szybko się orientuje, że ma rozładowany akumulator i zaraz go doprowadza do ładu. Gdyby zostawił w takim stanie na miesiąc to niewiele by z niego zostało.

Reply to
Bogdan Gutknecht

aha, czyli już wszystko jasne - ten leżał długo ponad miesiąc :( THX.

Reply to
krychu (musk

Akumulatorom kwasowym ołowiowym z ciekłym elektrolitem przeładowanie akurat szkodzi nieznacznie - co najwyżej wodę wygazują... Przeładowanie szkodzi akumulatorom kwasowym ołowiowym żelowym - bo jak wodę wygazują to nie można tak jak do zwykłego cieczowego dolać...

Reply to
Dariusz K. Ladziak

mozna sprobowac regenerowac, szuaklem troche informacji ale wszystko jakies niejasne - prawdopodobnie dlatego ze z dosiarczaniem olowiowych jest jak z homeopatia. Podobno czestoliwosc rezonansu krzystalow PbSO4 to jakies

3,4MHz - mozna sprobowac zbudowac ladowarke ktora bedzie probowala tak dzialac ale... chyba szybciej i taniej isc i kupic nowy akku.
Reply to
PAndy

A jednak 2-tygodniowe ładowanie zaszkodziło - akumulator po uzupełnieniu wody nie odzyskał nawet 10% pojemności :-(

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Hm .. w zasadzie mozna.

Gorzej ze nie ma jak wygazowac.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.