Źródło kilkaset amper przy kilku

Czołem.

Szukam prostego sposobu, żeby jednorazowo, kontrolowanym prądem podgrzać w ciągu kilku minut pewien przedmiot o rezystancji rzędu 0.1 oma. Czyli potrzebowałbym kilkaset amperów przy niewielkim napięciu AC lub DC. Nie dało by się do tego użyć jakiejś spawarki ?

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

Możesz wziąć spawarkę, albo po prostu większe trafo toroidalne i nawinąć mu kilka zwojów wtórnego solidną linką. Toroidalne, bo na takie najprościej dołożyć wtórne bez rozbierania całości.

Marek

Reply to
Marek Lewandowski

Może akumulator? gdybyś znalazł taki na 6 V to jeszcze lepiej...

Reply to
Robert_J

Robert_J pisze:

Przydała by się jakaś regulacja.

Reply to
PeJot

Chociaż przy obc. 0,1 ohm to może niezbyt ciekawie mogłoby być ;-))

Reply to
Robert_J

Chyba taką oldskulową, bez elektroniki ?

Reply to
PeJot

A istotny jest czas tego grzania czy osiągnięta temperatura? Bo jeśli temperatura to możesz przecież regulować czasem grzania. Pytanie tylko jak aku to zniesie...

Reply to
Robert_J

Robert_J pisze:

Rząd czasu jest istotny ( kilka minut a nie sekund ), temperatura to skutek który chcę osiągnąć.

Reply to
PeJot

Użytkownik "PeJot" snipped-for-privacy@02.pl napisał w wiadomości news:hbp82p$sc3$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Lutownica transformatorowa da pewnie za małe napięcie?

Michał

Reply to
invalid unparseable

Też myślę, że toroid byłby odpowiedni. Regulację można zrobić po stronie pierwotnej, chociaż to też nie takie proste, bo takie trafo potrafi "szarpnąć" nie co prądu, jak sie je w zerze napiecia włączy. Od biedy można też autotransformator na pierwotnej dołożyć, ale to raczej tylko jak się go już ma. Jeżeli natomiast regulacja miała by być "ręczna", raz na jakiś czas (dobrać moc i tak zostawić), to można zrobić na tym toroidzie na wtórnej - uzwojenie nawinąć rurką i odczep przez jakąś klamrę. Ewentualnie MOSFET-y na wtórnej, raczej kilka równolegle, w sumie i tak by taniej wyszło niż autotransformator, takie IRF3710 na przykład (tak tylko strzelam z typem, może są lepsze i tańsze).

Reply to
shg

shg pisze:

Jest pod ręką. Ten toroid to będzie musiał mieć kilkaset watów, żeby na kilku zwojach linki dać parę V.

Reply to
PeJot

Użytkownik "PeJot" snipped-for-privacy@02.pl napisał w wiadomości news:hbp82p$sc3$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Coś nie gra. Kilka V, np. 9V da raptem 90A (810W) Kilkaset A (np. 500A ) da 50V Rozmawiamy o jakich mocach? (90V*900A= 81kW) Spawarka czy transformator z hipermarketu za słabe. Akumulatory owszem, ale zasilający auto elektryczne.:-)

Reply to
u

Faktycznie coś tu nie gra, jak mały przedmiot to przy takich mocach odparuje. Jak ma się rozgrzać do np. 500°C to jego rezystancja znacznie wzrośnie, a moc zmaleje. K.

Reply to
John Smith

John Smith pisze:

No niezupełnie mały, masa coś koło pół kilograma żywego metalu, do tego drugie tyle gumy. Temperatury jakie chciałbym osiągnąć to od 130 stopni w górę. Dokładnej wartości rezystancji jeszcze nie znam.

Reply to
PeJot

Czy nie lepiej rozgrzać go indukcyjnie?

Reply to
Yozwig

Yozwig pisze:

Może i lepiej, ale szukam rozwiązań co znajdują się w zasięgu ręki.

>
Reply to
PeJot

Użytkownik "PeJot" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:hbpu55$mk6$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Na to 1kW "z palcem w d*" wystarczy :-) Zrób sobie piecyk z wkładu z hipermarketu albo kup gotowy grill elektryczny na bazarze.

Reply to
beznick

Otóż to, styk elektrod i przedmiotu będzie (chyba) iskrzył, regulacja temperatury też jest dość trudna. Patrząc na poziom temperatury, czy to nie wulkanizacja gumy? K.

Reply to
John Smith

PeJot pisze:

No to daj MOSFETA z małym Rdson i steruj PWMem.

Reply to
Filip Ozimek

12V/0.1 ohm = 120A, w sam raz na akumulator.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.