znaczenie odlaczonej anteny

Witam Wiem ze moze nie do konca ta grupa - jednak tutaj pewnie otrzymam bardziej rzeczowa i fachowa odpowiedz... wiec do rzeczy...

Pamietam (jeszcze z pierwszych czasow swietnosci CB-radio) wazna zasade, ktora mowila zeby nie nie nadawac na nie podlaczonej do nadajnika radiowego antenie - bo moglo to doprowadzic do uszkodzenia urzadzenia nadajacego. I w zwiazku z tym dwa pytanka:

  1. czy ta sama zasada ma zastosowanie do obecnych urzadzen WiFi (AP, karty PCI) - innymi slowy: czy wlaczenie urzadzenia bez przykreconej anteny moze doprowadzic do uszkodzenia? Czy w takim wypadku lepiej przykrecac te male standardowe antenki zamiast zostawiac lacze nie przykrecone?

  1. Jesli odpowiedz na poprzednie pytanie jest twierdzaca - co w wypadku urzadzen typu sparklan wx-7800a ktore posiada dwa moduly radiowe? Czy wystarczy wylaczenie modulu radiowego - np. ustawienie modulu 2.4GHz na disabled podczas gdy antena od 5GHz jest podlaczona?

pytam poniewaz wielokrotnie spotkalem sie z praktyka nie podlaczania nie wykorzystanych gniazd antenowych - i tak z ciekawosci pytam czy na dluzsza mete cos sie moze uszkodzic...

pozdrawiam, manio

Reply to
manio
Loading thread data ...

Dnia Sun, 08 Jun 2008 11:57:54 +0200, manio napisał(a):

Generalnie zasada jest słuszna. Nadawanie bez należytego obciążenia stopnia koncowego prowadzi do wzrostu mocy strat w nim, do przegrzania i zniszczenia. Rzecz w tym jednak że stopnie końcowe nadajników CB kilkuwatowe zazwyczaj mają mniejszy współczynnik bezpieczeństwa niż parodziesięciomiliwatowe stopnie wifi, więc szanse na uszkodzenie są mniejsze. W drogim sprzęcie typu AP bym nie zaryzykował a karty PCI wifi muszą być durakoprocznoje (userproof) więc można je włączać bez anteny :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski pisze:

Zgadza się.

Nie zgadza się.

Nadawanie bez odpowiedniego obciążenia nadajnika (impedancją na której moc będzie się wydzielać) nie grozi (przeważnie*) niczym takim. W zasadzie chyba żaden stopień końcowy w.cz. nie jest konstruowany jako źródło prądowe, tylko napięciowe i nic mu nie szkodzi praca bez obciążenia. Nie płynie prąd, nie wydziela się moc na obciążeniu, i nie ma (są mniejsze) straty na wzmacniaczu.

  • Przeważnie niczym nie grozi, poza przypadkami np sprzętu CB lub innego dużej mocy. Problem nie polega na przegrzaniu sprzętu, problem polega na tym, iż końcówka mocy wydaje z siebie pewne napięcie sinusoidalne, posiadając równocześnie wenwętrzną impedancję jakąś (np 50ohm), która po obciążeniu prawidłowym (np też 50ohm) daje dopasowanie falowe i prawidłowe napięcie i prąd obciążenia. Tranzystor wzmacniacza końcowego chodzi w układzie "wspólnego emitera" (praktycznie zwierając zasilanie do masy, przez indukcyjność) więc jakiekolwiek przeciążanie prądowe wyjścia - nic mu nie szkodzi, bo nie powoduje znaczącego wzrostu jego prądu, tylko najwyżej spadek napięcia jego pracy i wzrost prądu z pobieranego z zasilacza. Gorzej właśnie w przypadku nieobciążenia wyjścia - z powodu niedopasowania odbijana fala w.cz. od miejsca o innej impedancji wraca do końcówki mocy, gdy akurat długości falowe od przeszkody i niedopasowanie źle się trafią - może być tak że na tranzystorze napięcie w szczytach się będzie sumowało do 2x większego niż normalnie. I to zabija końcówki mocy w CB - zbyt duże napięcie przebijające tranzystorki 2sc2078 a nie prąd czy moc w ciepło... Przy sprzęcie wlan również bardziej szkodliwe są zbyt wysokie napięcia niż zbyt wysokie obciążenia, ale tutaj ze względu na miniaturową moc - naturalne napięcia też są miniaturowe i nie są w stanie niczego uszkodzić. Najwrażliwsze są klucze rx/tx na wyjściu na antenę a nie sama końcówka mocy.
Reply to
BartekK

Dnia Sun, 08 Jun 2008 13:11:04 +0200, BartekK napisał(a):

[-] Ech, obliczyłeś ty choć jeden wzmacniacz mocy?
Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski pisze:

Wyobraź sobie, że tak. I na 27MHz, i na 2.4GHz. I jakoś nigdy termika nie była problemem, tylko dopuszczalne napięcia.

Reply to
BartekK

Dnia Sun, 08 Jun 2008 18:30:15 +0200, BartekK napisał(a):

Widocznie eksploatowałeś tranziaki zbyt blisko dopuszczalnej granicy. No i cekkawe jak ustalałeś że przyczyną było przebicie a nie przegrzanie? :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Jacek Maciejewski pisze:

Pomijając obliczenia/symulacje teoretyczne układu (z których całkiem jasno wynikały szczytowe napięcia w.cz. w punkach, przekraczające Uce-max), to choćby prosta obserwacja oscyloskopem podczas testowania w różnych warunkach obciążenia i zasilania. No i sposób uszkodzenia - tranzystory krzemowe podczas przebicia napięciowego 'przeważnie' lecą na zwarcie (a przynajmniej chwilowe, bo wywołuje wzrost prądu i wydzielanej mocy i doprowadzające po sekundzie do uszkodzenia termicznego, więc czasem ciężko to zauważyć nie monitorując pracy na bieżąco), w przeciwieństwie do uszkodzeń termicznych - które kończą się przerwą w układzie kolektor-reszta (sądzę że przez uszkodzenie struktury w miejscu bondowania, bo układ baza-emiter przeważnie zostaje nienaruszony)

Niestety, tranzystory w.cz. sensownej mocy i ceny, tak z 10-15lat temu - miały znacznie ograniczone parametry Uce, trzeba było tak projektować by działało dobrze w normalnych warunkach +/- jakieś niedostrojenia, bo robienie sprzętu wszystkoodpornego byłoby zbyt kosztowne i skomplikowane i nikt by za to nie zapłacił... Zresztą tak samo zbudowane końcówki mocy stosowane są do dzisiaj w 99% sprzętu CB, choć "można by to zrobić lepiej", tylko po co. Teraz to można nawet na mosfetach myśleć o wzmacniaczu na pasma MHz, ale scalone układy do GHz są nadal bardzo napięcio-wrażliwe

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.