zmiana neonki 230v w pralce na LED Y/G

hi, taka mnie naszła fantazja, co by przy okazji innej dłubaniny (mechanicznej) przy pralce, wymienić też lampkę neonową na dwukolorową diodę LED, tak żeby przełączała się na zielono po odblokowaniu zatrzasku pokrywy pralki. Zastanawiam się jak to najlepiej zasilić i rozważam takie warianty:

  1. bawić się w miniaturyzację i spróbować upchnąć najprostszy zestaw elementów RC w kawałku koszulki termokurczliwej razem z LED (uda się? będzie to bezpieczne?)

  1. kupić 2 najtańsze ładowarki do komórek i wykorzystać je do zmniejszenia napięcia, przymocować gdzieś bezpiecznie w środku pralki i wtedy do LED wystarczy tylko rezystorek

  2. olać LED i spróbować zmieścić 2 neonki różnych kolorów w dziurkę przeznaczoną dla jednej neonki :)

  1. w ogóle olać temat bo żona i tak nie doceni wysiłków :D

co Wy na to?

PZDR Shaman

Reply to
shaman
Loading thread data ...

Dus pisze:

no a przedkładając satysfakcję własną nad uznanie rodzinki?

pojedynczych LEDów 230v o małych gabarytach nie znalazłem więc podejrzewam, że nie da się tego prosto zmieścić w 2cm rureczce o przekroju 5mm :(

PZDR Shaman

Reply to
shaman

... i korozyjne środowisko - proszek dod prania.

termokurcz się rozmiękczy

a jaki ten klej był?

Moje czujniki widocznie tego nie wiedzą, że można tak, bo 5 rok działają. Zalane epoksydem.

Reply to
DJ
[...]

Mylisz się. Jesli wykorzystujesz szeregowy kondensator to płacisz jedynie za energię zasilania samej diody oraz za energię zmarnowaną w rezystorze szeregowym. Dla typowej białej diody 3V*10mA=30 mW a dla rezystora nawet 1 kom 10V*10mA=100mW. Reszta jest mocą bierną a liczniki mocy biernej nie liczą.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Czasem one same potrafią być korozyjne, zwłaszcza względem miedzi - utwardzacz jest poliaminowy, a i amoniak też umie wydzielać.

Ja zwykle zalewam cały, plus jeśli ma być odporne mechanicznie to w rurkę, Al, Cu, czy nierdzewka. Czasem w rurkę szklaną. Oczywiście jeśli bezwładność termiczna nie jest problemem krytycznym, a liczy się zabezpieczenie czujnika.

Reply to
DJ

shaman pisze:

[ciach]

haha.. jesteście zgodni - chociaż liczyłem na bardziej optymistyczne scenariusze :)

ale rzeczywiście zarówno zdrowy rozsądek jak i zaimplementowane we mnie przez Stwórcę lenistwo zaczynają przeważać nad chwilowym zapłonem fantazji..

ale przyznacie, że miło by było gdyby nie trzeba się szarpać z pokrywą pralki tylko można sprawdzić kolor światełka :) (btw. nowe pralki mają beepera na tą okoliczność)

PZDR Shaman

Reply to
shaman

Owszem, jak najbardziej. Jednakże trzeba byłoby to przemyśleć pod wieloma względami, i zrobić konstrukcję odporną na wszystkie czynniki jakie w pralce występują. "Pająk" może się rozsypać i narobić jakiegoś nieszczęścia.

Reply to
DJ

Natomiast jeśli to pralka ładowana od góry - może się niefajnie skończyć przedwczesne otwarcie klapy. W najlepszym razie ochlapaniem, w najgorszym uszkodzeniem paluszków.

Najfajniej byłoby zrobić wykrywanie zatrzymania bębna, i zwalnianie blokady.

Reply to
DJ

DJ pisze:

Pralka ładowana od góry, ale o żadnym usuwaniu blokady nawet nie chcę słyszeć. Chciałem się podpiąć pod przewód biegnący do elektromagnesu blokady. Ale im dłużej o tym myślę tym bardziej rozbudowane rozwiązania przychodzą mi do głowy i tym mniej mi się chce - dzisiaj rano pomyślałem np. o kontaktronach :) A zaczęło się od R, C, 1N4007 i LED :)

PZDR Shaman

Reply to
shaman

shaman pisze:

teraz dopiero to do mnie dotarło... rzeczywiście może tam być bimetal.. bo nawet gdy się pralkę odłączy od sieci to pokrywa jest zablokowana jeszcze czas jakiś. W takim razie qpa.

PZDR Shaman

Reply to
shaman

William pisze:

Nie słyszałeś parę miesięcy temu o dziecku, któremu rękę urwało (a raczej ukręciło!!)??!! Dzieciak otworzył drzwi od pralki, bo te nie były zablokowane no i pralka się nie zatrzymała, tylko dalej prała lub wirowała, no to chłopczyk wsadził rączkę no i mu ją odkręciło :/... tacy jak Ty tylko by wywalali to, przez co muszą czekać 3 minuty dłużej, bo tak im wygodniej, a płacą za to Ci niewinni :/... Pewnie tamtą pralkę naprawiał jakiś "fachowiec" o podobnym do Twojego podejściu do życia... Jak nie chce ktoś czekać, to niech sobie kupi nową pralkę, taką możesz w dowolnym momencie zatrzymać i otworzyć natychmiast po zatrzymaniu ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

William pisze:

Aha, czyli Ty jesteś jednyą upośledzoną osobą w rodzinie?? Bo sorry, ale trzeba być upośledzonym, żeby takie rady dawać i w ten chamski sposób nabijać się z chorych ludzi na publicznym forum!! Ciekawe, co będzie, jak przyjdzie do Was sąsiadka z dzieckiem, przyjaciółka, kuzynka, czy coś... fakt, pralka ładowana od góry, to trochę lepiej, bo dzieci które są w stanie tam dosięgnąć z reguły wiedzą, że nie należy tego otwierać, ale różne rzeczy się mogą zdarzyć!! No ale nic, życzę powodzenia, ciekawe co zrobisz, jak Ci się podczas prania drzwiczki otworzą i woda wychlapie ;P... jeśli nie wiesz, o czym mówię, to dodam - o sile odśrodkowej ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Ja wiem czy aż nową... już staruteńki Polar PS683 miał w drzwiczkach wyłącznik całości (a nie miał blokady), po otwarciu drzwi wyłączało się wszystko, silnik, programator, chyba odcinał też grzałkę przekażnikiem. Ładowana była od przodu.

Reply to
DJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.