Zmarł Jacek Karpiński

formatting link
[']

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk
Loading thread data ...

W dniu 2010-02-26 20:21, Włodzimierz Wojtiuk napisał/a:

A tu trochę do poczytania o tym wspaniałym człowieku:

formatting link

Reply to
Czarek

wybral swoj sposob na zycie i sadze, ze bylo to jego prawo i tak kazdy z nas umrze i robaki nas zjedza

ale jakos, ani bratkowski, ani "wolna europa", ani inne pismaki, nie chcieli mu na to pozwolalic

na tej grupie - pl.misc.elektronika, oceniono cala sprawe, jakis czas temu, bardzo rzeczowo - chwala dyskutantom

matomiast wiekszych bzdur niz na pl.regionalne.warszawa:

formatting link
to jeszcze w zyciu nie widzialem

jp

Reply to
Jerzy Pastusiak

Jest dość obszerny temat na pl.sci.fizyka. Z tego co piszą starsi koledzy, to było zupełnie inne programowanie. Tu na elektronice, może jest ku temu troszkę bliżej, zwłaszcza w programowaniu mikroprocesorów. Ostała się mocna optymalizacja. Natomiast jeśli chodzi o tzw. "inne czasy" ustrojowo i jeśli chodzi o dostęp do sprzętu, to nie mogę się wypowiedzieć.

I napiszę jeszcze raz, interdyscyplinarny umysł. Szkoda, że tak wspaniały człowiek nie był odpowiednio wynagradzany i nie mógł w pełni rozwinąć skrzydeł.

Reply to
Jan Górski

Temat tematem - ale schemat K202 ktos ma ? Albo np fotki z wnetrza ?

J.

Reply to
J.F.

ale to było tydzień temu, masz ewidentnie spóźniony zapłon

Reply to
VSS

W dniu 2010-02-26 20:47, Jerzy Pastusiak pisze:

Niestety. Szukając w związku ze śmiercią Pana Karpińskiego jakichś informacji biograficznych na jego temat trafiłem na pewien wpis na blogu. Obecnie nie mogę go znaleźć. Być może autor uszanował pamięć zmarłego i zdecydował się na autocenzurę. Być może zrobił to za niego ktoś inny, a być może wpis utonął w morzu nowych tekstów, związanych ze śmiercią konstruktora. Autor próbował wykręcić kota ogonem. Stwierdzał, iż to najwyraźniej nieporadność była przyczyną klęski i z tego powodu powinno się skończyć z "hagiografią". Zapomniał tylko o jednym - genialny konstruktor nie musi być genialnym biznesmenem. Czasem się taki trafi, ale nie jest to regułą. Czasem dwie takie osoby współpracują na zasadzie symbiozy (Steve Wozniak i Steve Jobs; Alexander Graham Bell i jego [przyszły] teść). Czy jednak brak rynkowego sukcesu ma świadczyć przeciwko technicznej innowacyjności? Przecież już nie jedne fenomenalna konstrukcja poległa, bo pojawiła się za wcześnie (nie było na nią zapotrzebowania, koszta wprowadzenia do użytku były zbyt duże) i dopiero po jakimś czasie ktoś inny "zbił na niej kokosy".

Ja widzę w Jacku Karpińskim przede wszystkim tragiczną postać. Pomimo talentu nie udało mu się odnaleźć w komunizmie, sukcesu nie odniósł również w realiach wolnorynkowych. Co wcale nie deprymuje go jako inżyniera.

Reply to
Atlantis
[...]

A Ty co tak po nazwisku o człowieku, który od lat go na grupach nie używa? Może sobie nie życzy?

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

A ... tak, tak pamiętam :-) Przepraszam. No, ale jak widać dzisiaj to już nie ma tego zagrożenia (?). No to jeszcze gdzieś z 13 się nie ujawniło. S.

Reply to
invalid unparseable
[...]

Przyjrzyj się SeeCheckowi (Mera 9150) - procesor na TTL, w tym 4 sztuki 74181, pierwotnie pamięć ferrytowa, później półprzewodnikowa 64 ksłów 16 bitowych. Zegar pracujący z jakąś zupełnie absurdalnie niską częstotliwością i potrafiło to obsłużyć bodaj 36 terminali na raz. I dziewczyny trzaskały po 10000 znaków na godzinę na każdym terminalu. Nie dość, że dawało radę z obsługą terminali, to jeszcze każdemu userowi liczyło ilość klupnięć w klawiaturę.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz przemówił ludzkim głosem:

10000zn/h to jakieś 3 znaki na sekundę, razy 36 stanowisk, to około 100zn/s. Oszałamiające ilości danych to to nie są.
Reply to
Zbych

Ale pytanie brzmi ile kosci kosci wchodzilo do procesora i jakie mial wymiary :-)

No coz, ja ominalem Mery to sie nie znam, ale pamietam podobny problem

- porty szeregowe na smiesznej predkosci 9600. Ale kazdy generuje przerwanie co 1ms.

16 takich strumieni i trzeba sie sprezac zeby napisac obsluge przerwania odpowiednio efektywnie na 8080 .. 10k/h to jednak znacznie mniej niz 1k/s

A tak w ogole to uzylem googla i co znalazlem

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Płyta procesora miała jakieś 50x60 cm i wchodziło tam trochę więcej niż setka układów.

Transmisja do/z terminali była transmisją szeregową właśnie 9600bps (o ile mnie skleroza nie myli). 10k/h to ilość uderzeń w klawisze na jednym terminalu. A terminali możesz mieć 36. A z danymi wprowadzanymi trzeba coś robić - obsłużyć formatkę, policzyć sumy kontrolne. Każdy użytkownik może robić cos całkiem innego. Ot, język maszyny był specjalizowanym językiem obsługi formatek i danych.

Staare. Choć wielkością właśnie jednostkę centralną Mery 9150 przypomina.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.