Zepsuta termopara-piec CO

Swieca w piecyku podgrzewa termopare ktora daje (a wlasciwie dawala) 28mV 0,7A (okolo) zasilajac elektromagnes (20zw 1mm)ktory otwieral gaz do "plomyka dyzornego" Ale cos sie stalo z termopara ktora dostarcza tylko 8 mV napiecia ,co oczywiscie nie przytrzymuje elektromagnesu (luzem daje te 28mV a po podlaczeniu spada do 8mV)no i piec sie nie uruchamia. Potrzebuje jakis prosty schemacik (najlepiej na tranzystorach) ktory po doprowadzeniu na wejscie te 20-28mV uruchomil by zwykly przekaznik (na 12V) a z niego to bym zasterowal ten elektromagnes (nawet przewijajac go, bo obecnie ma 20zw) jest to piec starego typu i nie ma mozliwosci kupic takiej termopary.(zakladu tez dawno juz nie ma a jest w tym miejscu jakas hurtownia rybna...) W przyszlym roku czeka mnie zakup nowgo pieca ale w tym roku musze sobie radzic aby nie zmarznac. (przytrzymuje elektromagnes ale nie moge odejsc bo swieca gasnie) Rylen

Reply to
Rylen
Loading thread data ...

PiotrVW napisał(a):

Tak ! na 100%!Poniewaz jak podam z zasilacza 25-30mV

0,6 -0,8A to elektromagnes trzyma i otwiera "przepust" natomiast jak podlaczam napiecie z termopary,to jest te 28mV ale LUZEM. Jak podlacze to spada do okolo 8mV (no i oczywiscie nie trzyma) Wczesniej tez czasami tak bywalo (cos tak jak zly kontakt)ale odpuszczalo.Wyglada to tak jakby opor jej sie zwiekszyl.

Ten "termowylacznik" jest ale dalej

Tam nic wiecej nie ma.Jest temopara i rurka (taka jak do ukladu hamulcowego) z niej wychodzi drut 1,5mm i bezposrednio do elektromagnesu. Napiecie mierzylem bezposrednio na cewce elektromagnesu i wynosi ono 8 mV ato za malo na podtrzymanie.

Nowy Junkers to 1100zl a dla mie to wydatek powyzej 3000zl! Rylen

Reply to
Rylen

pod żadnym pozorem, bo jak sam piszesz:

Zapomnieć! Już! Mało ludzi szlag trafił przez wybuchy gazu?

Taki głupie pytanie: wymontował ktoś już tę termoparę? Bo może da się dostać? Albo zamiast tej zamontować inny zespół zabezpieczenia - w końcu nie chodzi o TEN zawór, tylko o bezpieczny zawór...

Reply to
Marek Lewandowski
Reply to
Krzysztof Nowak

Rylen pisze tak:

Robiłem komparator na próg 20mV (z 35mV w stanie ok) na operacyjnym ale tylko do celu zalarmowania że zgasło. Przez duże rezystancje 4.7M termopara a na drugą nogę komparatora napięcie z dzielnika przez wieloobrotowy potencjometr.

Myślę że jest duża szansa że zrobisz sobie potrzymanie na amen które nie zareaguje w porę. Tak jakby tam był zasilacz non stop.

Termopary można kupić od serwisanta pieców za ok 40zł a ile radości ;) Napięcie 40mV (pod obciążeniem i ciepełko.

Reply to
PiotrekR

PiotrVW napisał(a):

nachodzilem sie sporo i nie znalazlem, w zakladach mi doradzano zakup nowego pieca.

I to mnie wlasnie interesuje. Chodzi o sprawdzony uklad na ktory podam

20mV a na wyjsciu a na wyjsciu obojetny przekaznik.(Zasilaczy 12V stabilizowanych z zabezpieczeniem to ja mam.Zreszta mozna dac 7812.

Jezeli ten uklad zrobiony wysiadzie to tylko zgasnie swieca dyzorna i plomien sie nie zapali.Mam i drugie zabezpieczenie ktore zrobilem: Przy termoparze umiescilem czujnik bimetaliczny temperatury(od pralki).Jest on w szereg z termopara i elektromagnesem, i jak temperatura spadnie(bo swieca zgasnie) to zamknie zawor do palnikow.Poza tym pomieszczenie (kotlownia) jest dobrze wentylowana. Zwykle swieca dyzorna pali sie caly czas a termostat wlacza i wylacza ogrzewanie w zaleznosci od ustawienia temperatury.

bo byly nowego typu, a moj jest stary i stad problemy. Ale zima na ukonczeniu. Rylen

Reply to
Rylen

PiotrekR napisał(a):

Zdecydowalem : Kupie nowa termopare Tak ze dzieki za porady Rylen

>
Reply to
Rylen

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.