Zegarek z sekundami

Loading thread data ...

Użytkownik VSS napisał:

a może mikrokontroler który będzie włączał diody i jakiś PCF8583. Odczytujesz czas i włączasz odpowiednio segmenty. I koniec programu. Do tego możesz dorzucić wiele innych funkcji. Budziki i wszystko co wymyślisz, ponieważ nie jesteś uzależniony bezpośrednio od konstrukcji układu, który proponuje producent.

Reply to
AdelA
Reply to
Piotr Wyderski

VSS napisał(a):

Przecież chyba z rok albo dwa lata temu podesłałem Ci projekt takiego zegarka :-) Fakt, że posiadał sporo innych bajerów ale one były zrealizowane głównie na poziomie programu więc kosztów to nie podniesie.

Reply to
badworm

To jest tylko wskazówka czego szukać AVT2632 UK Gigantyczny zegar

Reply to
Marian Białosiewicz

VSS napisał(a):

To prosty soft do zegarka na jakimś AVR mogę Ci gratisowo napisać (w podzięce za ten MC1206 co kiedyś od Ciebie dostałem - chodzi do dzisiaj ;) ). Ostatnio zrobiłem sobie np. banalnie prosty zegarek na ATmega8, tyle że wyświetlanie BCD na 13 LEDach - ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby dać 7-seg LED + 6 tranzystorków do multipleksowania cyfr.

Reply to
Darek R.

VSS napisał(a):

Bardzo chętnie. Nawiasem mówiąc na MC1201 to bez problemu zrobiłbyś taki zegarek jak Ci trzeba - żeby dołożyć ciągłe wyświetlanie sekund wystarczyłoby kilka TTL-i dodać (licznik zliczający impulsy z wyjścia

2Hz, kilka bramek zerujących licznik w odpowiednim momencie i dekoder z licznika na 7-seg). Ale jak Ci układzik niepotrzebny to ja bardzo chętnie - mam jakiś taki dziwny sentyment do układów firmy CEMI ;)

Jak ma być prosto to po co RTC - procek wystarczy. Teraz akurat nie mam pod ręką żadnego programu do rysowania schematów, ale moja propozycja jest na tyle prosta że ją opiszę słownie (może komuś będzie się chciało przerysować):

- serce - ATmega8 (może być np. nowszy ATmega48),

- do nóżek TOSC1, TOSC2 kwarc zegarkowy 32 kHz (mogą być dodatkowo kondensatorki + trymerek do masy do precyzyjnego dostrojenia kwarcu, albo można zrobić korekcję programową),

- nóżki SCK, MISO, MOSI, RESET no i masę trzeba wyprowadzić na goldpinach do podłączenia programatora (programator = wtyczka do lpt),

- RESET proponuję dodatkowo przez 10 kOm do Vcc podciągnąć,

- odpowiednie segmenty wyświetlaczy łączysz ze sobą i przez rezystorki podłączasz do pinów portu D (bo tylko na tym porcie mamy tyle wolnych pinów) - który segment na którym pinie nie ma żadnego znaczenia (tylko mi musisz podać żebym odpowiednio dał w programie ;) ),

- anody poszczególnych wyświetlaczy przez tranzystorki pnp do Vcc (anoda do kolektora, emiter do Vcc),

- bazy tych tranzystorków przez rezystorki do pinów PC0-PC5 - też może być dowolna baza na dowolnym pinie, tak aby płytkę było łatwiej zaprojektować,

- do wolnych pinów na porcie B przyciski do masy (pullupów do Vcc nie trzeba, wykorzysta się te w procku) - zostały nam trzy piny, trzeba co najmniej dwa przyciski, ew. mogą być trzy - no chyba że chcesz jeszcze dołożyć np. migające z sekundami diodki - to już tylko dwa piny zostaną ;)

- zasilacz na 7805, jak chcesz podtrzymywanie bateryjne to trzeba jeszcze dołożyć bateryjkę i dwie diodki w typowy sposób - ale wtedy dobrze by było mieć procka ATmega8L bo zwykła ATmega8 teoretycznie od

4,5V pracuje (choć zazwyczaj też niżej, ale producent tego nie gwarantuje) no i dobrze byłoby zasilanie do anod wyświetlaczy pociągnąć bezpośrednio z 7805, przed diodką, tak żeby podczas pracy na bateryjce LED-y cennego prądu nie kradły, Jak widać układ jest banalny, program postaram się wydłubać w wolnej chwili i wrzucić na grupę ;)
Reply to
Darek R.

VSS napisał(a):

E tan ;-) W kwestii sprzętowej to obcinasz dwa przyciski, fragmenty z przekaźnikami i inne zbędne pierdółki(np. złącze do komunikacji z PC czy też z DCF). W kwestii programowej niczego nie ruszasz bo pozbawiając się przycisku MENU automatycznie nie masz możliwości ingerencji w głębsze części programu, związane z wszystkim niepotrzebnymi Tobie funkcjami.

PS. Zegarek w wersji roboczej do tej pory działa u mnie niezawodnie - czasami jedynie zdarza się mu zgłupieć po powrocie zasilania sieciowego i trzeba na nowo ustawiać godzinę i datę(ale bardzo rzadko).

Reply to
badworm

VSS napisał(a):

Big thx.

Ok. Ja postaram sie gdzieś jutro znaleźć chwilkę żeby program wydłubać.

Autentycznie nie trzeba - na samym procku spokojnie też możesz zrobić podtrzymywanie. Jak będzie kłopot z kupieniem ATmega8L to możesz dać ATmega48 lub ATmega88 - one też od 2,7V chodzą (a wersje V podobno od

1,8V). Procek przez większość czasu będzie w trybie Power Save gdzie zużycie energii jest naprawdę znikome. PCF8583 trochę by skomplikował sprawę, bo on jest na I2C - więc wypadałoby go podłączyć pod SCL i SDA procka - i już nie mamy całego portu C wolnego :( - wtedy albo trzeba by sterowanie baz tranzystorków porozrzucać po pinach z różnych portów, albo wziąć procek o większej liczbie łapek. Zresztą po co dodatkowy scalak w dodatku sporo droższy od procka? Procek i tak się będzie nudził :)
Reply to
Darek R.

Darek R. napisał(a):

Odpowiadam sam sobie bo wydłubałem program - na pewno będzie wymagał jeszcze drobnych przeróbek (choćby dlatego że trzeba mu podać jak są podłączone wyświetlacze - który segment do którego pinu i która baza na którym pinie) - ale cała reszta już jest. Jak ktoś chce to pisać - wyślę na priv.

Reply to
Darek R.

VSS napisał(a):

Parę drobiazgów:

- AVCC procka też musisz podpiąć do Vcc nawet jak nie korzystasz z przetwornika ADC

- rezystor podciągający reset do zasilania dałbym do Vcc a nie Vdd

- rezystor 1 kOm przy bateryjkach - rozumiem że chcesz tam dać akumulatorki? Może obie diodki dać Schotky'ego?

- rezystorki przy tranzystorach i segmentach wyświetlaczy - może trochę zwiększyć ich wartości? Ale tak ogólnie to wszystko jest ok.

Ok. To ja to wprowadzę w program i wyślę.

Reply to
Darek R.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.