Zdalny pomiar temperatury

Witam

Chcę zrobić cyfrowy termometr. Chodzi o pomiar temperatury wody i powietrza. Rzecz niby banalna, a jednak:

- jestem amatorem (ale lutuję nieźle, trochę już mam na koncie)

- czujki mają być dwie

- jedna czujka ma być 20 m od wyświetlacza w wodzie

- druga około 3m, w ostateczności może być w układzie - pomiar T powietrza

- rozdzielczość 1C, a najlepiej 0.5C.

- cieńko z kablem - najlepiej transmisja radiowa.

- wyświetlacze też mają być dwa

- wyświetlacze muszą być wielgahne (cyfry ~100 mm, absolutne minimum 60 mm)

Ostatni problem trzeba będzie rozwiązać lutując wyświetlacz z pojedyńczych LEDów (w nikompie pojedyńczy wyświetlacz 7 seg 127mm kosztuje 85 zł!) Myślę sklecić coś takiego z kwadratowych diod 5x5 mm. Jedną cyfrę po przecinku mniejszą, myślę że 3/4 wysokości dużych. Jak myślicie jak to będzie wyglądać? Uda mi się ładnie polutować żeby krzywo nie było? Jakieś wskazówki?

Znalazłem coś takiego:

formatting link
Wszsytko ładnie pięknie, tylko w życiu nie miałem w ręce niezaprogramowenego mikrokontrolera :/ No i jeszcze transmisja radiowa...

Zestawy do samodzielnego montażu mnie zmartwiły - najtańsze są po 80 zł, i jeszcze musiałbym sporo w nie włożyć żeby spełniały moje wymagania. No i ta odległość od czujek...

Myślę też na rozbebeszeniem jakiegoś gotowego termometra bezprzewodowego, ale tu będzie duży problem z podpięciem wyświetlacza. No i cena.

A na koniec dobiję Was, drodzy grupowicze, i powiem że chciałbym zamknąć się w 50 zł (coś czuję że to całkowicie nierealne). Chociaż jeśli wezmę to:

formatting link
puszczę sygnał kablem 2 przewodowym i tanio uda się wyczaić wyświetlacz to może się udać. Jak myślicie?

Reply to
scx
Loading thread data ...

Wysyłając taki oto zestaw znaków dnia 04-08-09 23:44 scx nakarmił(a) stado głodnych newsserwerów:

Poszukaj na

formatting link
projektu PCB do kitu AVT2631. Znajdziesz w nim gotową płytkę pod wyświetlacze o rozmiarach od 5 do 27 cm. Co do lutowania czegoś takiego - polecam przygotowanie szablonu z otworami pod diody lub też rozbicie lutowania na dwa etapy: wkładasz wszystkie diody tak by były w mniej-więcej jednakowej odległości od płytki, odwracasz całość diodami w dół i lutujesz po jednej nóźce każdej diody. Następnie wyrównujesz diody i lutujesz pozostałe wyprowadzenia.

Reply to
badworm

badworm się wziął i wyklepał:

O ile wolę płytkę zrobić sam, to pomysł z użyciem tylko pasków laminatu zamiast jednolitej płytki jest świetny. Dzięki za podpowiedź!!!

Reply to
scx

scx snipped-for-privacy@wp.pl napisał:

Małe ostrzeżenie - diody świecące (tanie w szczególności) różnią się "od sztuki do sztuki" parametrami - może się okazać żę niektóre będą świecić jaśniej, inne ciemniej - wyobraź sobie jak to wygląda :(. Jeśli kupisz wszystkie naraz teoretycznie pownny być z jednej serii i mieć takie same paramtery, ale gwarancji niema :( GRG

Reply to
Grzegorz Domagala

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.