Zdalne sterowanie na duże odległości

Witam, Potrzebuję zbudować sieć urządzeń, które będzie można zdalnie załączyć lub wyłączyć. Odległości między urządzeniami wahają się od 200m do 5km. Częstotliwość wykorzystania: raz na jakiś czas ;) może to być raz na tydzień albo i raz na miesiąc. Ilość danych przesyłanych z uwagi na specyfikę problemu będzie bardzo mała. Z reguły między urządzeniami, które mają być sterowane jest widoczność (radiowa) oczywiście z punktu do punktu a nie miedzy jednym centralnym punktem i wszystkimi urządzeniami odbiorczymi. Powiedzcie w którą stronę uderzyć Pierwsze co mi przyszło na myśl to moduły na pasma 433 lub 868 Mhz. Jednak tu jest taka szeroka gama modeli do wyboru że nie umiem się zdecydować.

Druga myśl podsunięta przez kumpla to wykorzystać APRS i fakt że posiadam licencję i możliwość nadawania z mocą większą niż mają w. w. moduły. Jednak zastanawiam się jak jest z legalnością wykorzystania APRS do takiej komunikacji. Mógłbym zaszyć kilka dodatkowych bajtów danych w ramce i normalnie wysyłać to spod swojego znaku ale czy tak można ? Dlatego obstaje przy paśmie zwolnionym od licencji. Może z tego da się jednak wycisnąć takie odległości robiąc nawet retransmisje między węzłami ?

Ma ktoś doświadczenia w tej kwestii ?

Reply to
Gejzero SQ3OGX
Loading thread data ...

Am 18.01.2011 16:48, schrieb Gejzero SQ3OGX:

Pomijam na razie APRS. Tym się da, kwestia zdefiniowania poszczególnych stacji jako radioamatorskich. Powiedzmy przy takiej częstotliwości nadawania ramek szkodliwość publiczna jest raczej mała ;-). Bottom line: jak chcesz, to rób. Nikt nie będzie ci bicza z tego kręcił, jak się nie będziesz tym swoim wrogom chwalić.

Co do modułów: odległości są, jak na takowe moduły, dość znaczne. Jeżeli możesz znaleźć ścieżkę pomiędzy twoimi stacjami, to możesz wysyłać datagramy po ścieżce. Każdy moduł słucha, jak dla niego to bierze i wysyła dalej potwierdzenie, jak nie, to wysyła odebraną ramkę do następnego sąsiada. Zaletą tego jest, że masz potwierdzenie wykonania, wadą, że musisz mieć w każdym miejscu nadajnik i odbiornik i najlepiej 2 anteny kierunkowe do sąsiadów. Coś w rodzaju linków sieci PR. Moduły ZigBee mają coś takiego wszyte, możesz się tym zainteresować. Ja robiłem coś w tym rodzaju na modułach TI (EZ430-RF2500), ale to na małych odległościach (10m).

Waldek, aka DL7ANQ/SO6ANQ

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Waldemar Krzok" snipped-for-privacy@zedat.fu-berlin.de> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.uni-berlin.de...

Co do potwierdzenia transmisji to nie jest mi ona potrzebna ta samą drogą, można zrobić nadmiarowo nadawania az do skutku. A potwierdzenie i tak dostanę inną drogą. Mają być to urządzenia do zdalnego "resetowania" zawieszonych urządzeń Wifi. Bywa że i najlepsze urządzenia potrafią sie powiesić wbrew naszej woli ;) A nie zawsze jest możliwość "pogonienia" kogoś żeby salianie rozłączył. Chyba trzeba będzie kupić jakieś moduły i potestowac na jakiś wyrzeźbionych antenkach. Tylko ktore nabyć żeby nie wyladowały w szufladzie jako nieużytek. Napewno nie będę brnął w 2,4Ghz bo w tym paśmie jest taki śmetnik że szkoda gadać, choć tutaj najłatwiej by było o anteny. Poczekam jeszcze może ktoś podsunie jakieś rozwiązania.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

Też kiedyś miałem podobny problem z zawieszonym odległym serwerem. Pomysł był taki, aby na chwilę prąd we wsi wyłączyć i poczekać aż się UPS wyładuje.

A na poważnie. Rozumiem, że nie da się normalnie postawić kawałka stycznika po IP ? Jest dużo różnych kitów, a i listwę zasilającą sterowaną po IP da się kupić.

Reply to
kk

W wiadomości:ih4d4f$t75$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl, Gejzero SQ3OGX <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nastukał:

sterownik GSM, jak chcesz tylko odbierac dane to karta orange zyje rok bez doładowania. zaletą jest globalny zasięg i mała szansa na nieautoryzowany dostęp.

Reply to
VSS

np to :

formatting link

Reply to
kk

Użytkownik "kk" snipped-for-privacy@a.pl napisał w wiadomości news:ih4j60$lkl$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Sterowanie po IP odpada bo co mi odbierze tą transmisje po IP ? To ma być najprostsze bez zbednych wymagań z obróbką pakietów, poprostu odbiera ciąg pasujący do wzorca to wyłacza zasilanie na określony czas i po robocie. Z reguły sa to stacje przekaźnikowe wifi.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

Użytkownik "VSS" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:ih4j4b$s38$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Wiem, to najbardziej profesjonalne podejście ale chyba ostatnie na mojej liście. Chciał bym potestować jednak jakieś moduły ale najlepiej żeby były sprawdzone i o maksymalnym zasięgu jaki można uzyskac w tych technologiach. Szybkość oczywiście nie ma dla mnie znaczenia.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

To można i to wykorzystać na zasadzie braku impulsu (transmisji, połaczenia) Coś jak przerzutnik monostabilny. Brak pobudzenia przez powiedzmy przez 30 minut powoduje procedurę restartu.

Reply to
kk

W takim przypadku oczywiście watchdogi resetowane przez IP. Można co 5 minut posłać pakiet resetujący watchdoga, a jak nic nie dostanie, to resetuje WiFi.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W wiadomości:ih4kbs$rpc$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl, Gejzero SQ3OGX <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nastukał:

próbowac możesz oczywiście ile dusza zapragnie :) ja podałem najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie. APRS nie jest dobrym rozwiązaniem. na nodułach na

433 lub 868M to nie poleci. musiałbyć uzyć normalnych TRXów, czyli mieć włączone urządznei 24h na dobę. je to duzo prądu i nie pewności czy nadal działa.
Reply to
VSS

[..]

Ja tak z przymrużeniem oka podlinkuję takie rozwiązanie:

formatting link
Ale w paśmie CB to nie wiem czy to legalne.

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
Piotrek_P

W dniu 2011-01-18 18:49, Gejzero SQ3OGX pisze:

Moze wystarczy to:

formatting link
Stosowalem tego typu urzadzenia i sprawdzaja sie. Nie pamietam czy dokladnie tego producenta. Pinguje urzadzenie, jak zadeklarowana ilosc pingow zniknie to reboot :)

Reply to
Andrzej Augustynowicz

Użytkownik "Andrzej Augustynowicz" snipped-for-privacy@csk.pl napisał w wiadomości news:ih4qne$rs4$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Niby też tak można ale często bywa tak że zawiesi sie jedna z 3 kart np. pingi i tak będą szły na reseter a urządzenie nie będzie poprawnie pracować. Druga sprawa w tym przypadku szkoda portów eth, bo ich tam poprostu nie zbywa a wstawiac switcha to kolejne ogniwo do padnięcia. Także będę drążył temat od strony bezprzewodowej. Nic chyba muszę przekopać się przez opisy modułów i wybrać coś co moim skromnym zdaniem będzie najlepsze, a jak nie podpasuje to następne.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

W wiadomości:ih4v6o$n8k$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl, Gejzero SQ3OGX <gejzer snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> nastukał:

jakbys miał zasięg pagerów metrobipu to kiedyś zmajstrowałem takie coś:

formatting link
i działało ekstra, koszt pager, drobiazgi za kilka złotych + godzina dłubania

Reply to
VSS

Ja nie wiem dokładnie, jak to działa, ale czy taka liczba reseterow jak liczba kart, nie załatwi sprawy? Ogólnie temat wszelkich reseterów sieci jest często poruszany i znany, więc pewnie są dobre rozwiązania. Inna kwestia, to twierdzenie niektórych, że dobry sprzęt się nie zawiesza nigdy...

Reply to
EM

W dniu 19.01.2011 12:13, EM pisze:

Kwestia podejścia. sieciowanie okolicy sprzętem z poziomu cenowego TPLink czy inny D-Link ciągnie za sobą takie a nie inne przyjemności :)

Reply to
TomaszB

Użytkownik "TomaszB" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:ih9in8$5al$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Tu akurat się mylisz to nie te sprzęty.

Reply to
Gejzero SQ3OGX

zauwaz jedna ciekawa rzecz, jesli zresetujesz router od tak np. raz w tygodniu, w losowym momencie, to zwyczajnie nikt tego nie zauwazy (o ile nie robi on rowniez za NAT ) .

oczywiscie dla 'bardziej wymagajacych' linkow lepiej uzywac dedykowanego restartera (ot chocby zeby sprzet nie wisial caly tydzien ;) , ale dla wielu polaczen taka 'brute force' metoda jest po prostu ok, i wymaga raptem przekazniczka z mikrokontrolerkiem ;) a oszczedza duzo pieniedzy i siwych wlosow...

druga metoda - jesli jest widocznosc 'optyczna' to po prostu czujniczek podczerwieni TSOP z mikrokontrolerkiem, czuwajacy na jakas prosta sekwencje, ew fotodioda i wskaznik laserowy... elektronika moze byc mega prymitywna, np. po prostu filtr gornoprzepustowy na 1khz i tyle.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

Może coś takiego?

formatting link

Reply to
Bienvenue

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.