Zastapienie rezystancji

Loading thread data ...

Kontrola jakosci ? moze wystarczy sprawdzony potencjometr.

Patrz archiwum - bylo :-)

Symulacja rezystancji .. jest trudna. Jesli uklad jest znany, to byc moze wystarczy wymusic napiecie lub prad, i ewentualnie sprawdzic czy zasilanie od strony ukladu jest ciagle takie samo.

A regulowana rezystancja:

-garsc przekaznikow i rezystorki 1-2-4-8-16-...

-precyzyjny potencjometr i silnik krokowy,

-LED/zarowka i fotorezystor dobrze skalibrowane.

-a moze grzejnik i termistor ?

Formalny elektroniczny nastawialny symulator wymaga dosc skomplikowanego ukladu wzmacniaczy, pomiaru pradu i napiecia, oraz ukladu mnozacego. A i tak bedzie tylko do jednej polaryzacji. Troche sie uprosci jesli rezystancja ma byc podlaczona jednym koncem do masy.

reszta juz bedzie dzialala w ograniczonym zakresie:

-jak wyzej, ale mnozenie cyfrowe,

-przelaczanie rezystorow mosfetami.

-przelaczana pojemnosc [dosc ciekawy pomysl]

-scalony potencjometr cyfrowy .. i klopot z zasilaniem i z "rezystancja suwaka".

-pomysly z PWM,

formatting link
?id=1704&L=4

J.

Reply to
J.F.

KarolW pisze:

Jeżeli napięcie zasilające ten dzielnik jest stałe i niezmienne, wystarczy wygenerować napięcie niższe od niego. Ze współczynnika podziału napięcia wyliczysz, jakie dla pożądanej "udawanej" rezystancji termistora. Napięcie możesz wygenerować np. przetwornikiem C/A.

Reply to
Adam Dybkowski

Przede wszystkim, musisz wiedziec, co to jest termistor. Potem zmierz jego wartosc rezystancji omomierzem, wymuszajac jesli masz te mozliwosc, skrajne temperatury pracy w tym konkretnym ukladzie. Te dwie wartosci okresla, jaka wartosc potencjometru powinienes przyjac symulujac przedmiotowy termistor. Aby zachowac orginana wartosc dzielnika, staraj sie dobrac potencjometr o nieco mniejszej wartosci (nie wiekszej!), niz wynikalo by to z pomiaru termistora, a roznice skoryguj, dodajac w szereg (najlepiej od strony masy)z potencjometrem odpowiedni rezystor o mozliwie najmniejszej rezystancji. Oczywiscie, jesli masz dostep do katalogu termistorow i znany ci jest typ tego termistora (np. oznaczenie na jego obudowie), to sobie mocno ulatwisz korzystajac z jego charakterystyki temperaturowej w funkcji jego rezystancji, gdzie na osi temperatury oznaczysz dwa skrajne punkty pracy tego termistora (w tym konkretnym ukladzie!) i odczytasz na osi rezystancji odpowiadajace temu termistorowi rezystancje. Wartosc zawarta pomiedzy tymi punktami na osi rezystancji, bedzie wartoscia twojego potencjometru symulujacego termistor! I to by bylo... Bardziej lopatologicznie nie potrafie... Kristo

Reply to
HaMMeR

Wracajac do tematu zalaczam link (

formatting link
) do schematu urzadzenia, ktore wspolpracuje z termistorem, ktory to wlasnie chce zastapic. Termistor a raczej rezystancja musi zmieniac sie w zakresie od 1M do 5K. Wszelkie sugestie, pomysly i pomoc mile widziane. Z gory dzieki, Karol

formatting link

Reply to
KarolW

KarolW pisze:

Analog ma jednomegowe:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.