Zastąpienie dławika w przetwornicy ?

No nie będę ukrywał, że właściwie do RoMana to jest pytanie, bo w tej materii to główny autorytet :)

Mam dwie przetwornice połączone szeregowo ;

LM2676S-12 (robi 12V z 24-40V), z dławikiem DE1207-120 (tme) a za nią LM2675M-5.0 (robi 5V z tych 12V), z dławikiem DE1207-68 (tme)

No i oczywiście - akurat nie ma tych dławików w TME kuśwa !

Czy mogę zastąpić 120uH => 150, i 68uH => 82 ??

Na wszelki wypadek schemat :

formatting link

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

W dniu 2013-07-09 02:42, sundayman pisze:

Obawiam sie ze ani jednen ani drugi nie bedzie pasował do LM2675M-5.0 sprawdz w notce katalogowej jaki powinien sie tam znalezc bo jak wstawisz te ktore podałes to poza cwierkaniem i osiaganiem temperatury słonca przez dławik i LM'a przetwornica nie bedzie miała paramertrów jakie powinna mieć.

Ten DE1207-120 to jest tylko 1.6A przy wiekszym pradzie zacznie cwierkac a Lm' mocno sie grzac.

Reply to
LeonKame

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:krfmlm$iuv$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

Może Ci się przyda. Kiedyś pomierzyłem zakłócenia na wejściu (220uF + 100n) LM2674 (12V na 3V3) przy obciążeniu wyjścia 200mA rezystorami. Zakłócenia sięgają 65dBuV. Limit zakłóceń na zasilaniu dla urządzeń informatycznych klasy B to 46dBuV. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Każdy step-down od strony wejścia jest kłopotliwy i należy stosować na wejściu filtr PI z małą indukcyjnością. Ale żaden filtr nie pomoże na błędy prowadzenia ścieżki masy :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A jest gdzieś płytka, że tak piszesz?

Mnie zastanawia inna rzecz, dlaczego szeregowo? Może lepiej było by, gdyby obie "ciągnęły" z wejścia? Pewnie jest jakiś powód.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.

Piszę ogólnie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Też mnie to zastanawia - miało to duży sens przy regulatorach liniowych, ale przy impulsowych nie powinno mieć znaczenia, i rozwiązanie równoległe oznacza że pierwsza z przetwornic może mieć mniejszą moc nominalną niż w rozwiązaniu szeregowym, gdzie się ją obciąża drugą przetwornicą...

Reply to
Pszemol

Podstawowy powód to bezpieczeństwo - rzecz w tym, żeby zminimalizować ryzyko przedostania się na układy zasilane z końcowego 5V ew. przepięcia na wejściu zasilania.

Jak na wejście dostanie się za duże napięcie, i szlag trafi LM2676 to liczę , że ten drugi ma większe szanse na nie puszczenie tego na obwody

5V niż gdyby były połączone równolegle. No i to tyle.

Ale koledzy - pytanie było czy mogę zastąpić dławiki nieco większymi ? :)

Reply to
sundayman

A nawet nie wiem, jakie to ma zakłócenia na wejściu, bo nie mierzyłem. To jest urządzenie "przemysłowe", i akurat co robi na wejściu nie ma znaczenia (zwłaszcza, że jest zasilane z akumulatora).

Natomiast bardzo ważne, co ma na wyjściu - no i niestety okazało się, że ten LM2676 nieco za bardzo sieje, co spowodowało, że dalej , przed częścią analogową zawierającą wzmacniacze słabych sygnałów dałem dodatkowy stabilizator LM2931... No ale to dygresja.

Ludzie, co z tymi dławikami ? Oczywiście mogę zrobić próbę na próbę, ale

- teoretycznie - to jak ?

Reply to
sundayman

Użytkownik "Irek N." snipped-for-privacy@taki.tajny.jest> napisał w wiadomości news:krglnl$h11$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Powodem może być max napięcie jakie musi wytrzymać w czasie Surge DC/DC podłączona do wejścia co się może przekładać na cenę scalaka. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "sundayman" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:krh10r$jjv$ snipped-for-privacy@news.task.gda.pl...

Znalezienie kart katalogowych scalaków i dławików kosztuje czas. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2013-07-09 14:45, sundayman pisze:

Wiekszymi prądowo jak najbardziej mozesz zastapic. W przypadku przekroczenia prądu max dla dławika zaczyna pracować jako Swierszcz-grzejnik w układzie. Na temat wszelkiego innego syfu dopowiedza koledzy teoretycy.

Reply to
LeonKame

W dniu 2013-07-09 14:45, sundayman pisze:

Ależ Kolego. Cóż Ci mówi na ten temat pdf? Przecież masz tam bardzo ładne obrazki, na których możesz sprawdzić, jaka przy danym prądzie i napięciach może być indukcyjność. My tego za Ciebie nie sprawdzimy. Żeby było "łatwiej", to pojawia się dodatkowy problem zmiany indukcyjności przy zwiększeniu prądu dławika ;) Ja używam dławików Pulse (na dławiki z Ferystera dopiero mam zamiar się przerzucić - już dostałem, ale na razie mam inne projekty na głowie) i ciekawe - niby dławik ma mieć 47uH, a Pulse pisze, że jednak 56uH. No to ile on ma mieć? I żeby było ciekawiej - piszą, że on jest do przetwornic

150kHz, a pracuje na 260kHz.

Inaczej mówiąc: bez informacji od Ciebie i tak nic nie powiemy, a w pedeefie i tak sprawdzisz szybciej niż my. Teoretycznie możesz przyjąć, że indukcyjność dławika spada jakieś 10% przy prądzie znamionowym, ale to nie jest reguła i w zasadzie jest to trochę wróżenie z fusów.

A wracając do TME - masz swojego opiekuna u nich?

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

nie, nie chodziło mi o to, tylko raczej "wiedzę z doświadczenia". Jeśli trzeba to sprawdzić w dataszicie, to już sprawdzam.

Myślałem, że może "na oko" to się da ocenić.

Reply to
sundayman

nic mi o tym nie wiadomo - chyba, że jakiś tajny :)

Reply to
sundayman

W dniu 09.07.2013 02:42, sundayman pisze:

Nie chcę Ciebie urazić, raczej wylać kubeł zimnej wody.

Znając Twoje podejście do projektowania, które prezentujesz na p.m.e, nie zleciłbym Ci żadnego projektu. Jeśli czegoś nie wiesz, to dokształć się, bo jazda "na oko", a zwłaszcza "na cudze oko" daleko Cię nie zaprowadzi.

Nadmiar wiedzy teoretycznej szkodzi, Tobie jednak jeszcze do tej niebezpiecznej granicy daleko.

Projektowanie przetwornic step-down to są z grubsza cztery wzory i trochę teorii na temat materiałów i EMC. Przy stosowaniu typowych założeń nie ma tam nic trudnego.

Pozdrawiam,

Reply to
Michał Smolnik

W dniu 2013-07-09 15:54, sundayman pisze:

Nie, po prostu masz i o tym wiesz albo nie masz.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Dobra , po przejrzeniu dataszitów i sprawdzeniu w webenchu wychodzi na to, że zwiększać - zły pomysł. Zmniejszać - dobry pomysł :)

Dla LM2676S-12 webench podaje 82 uH, a dla LM2675-5 : 56 uH.

I te akurat szczęśliwie są. Pytanie zagadka - dlaczego miałem zastosowane większe wartości ?? Nie pamiętam...

Reply to
sundayman

{ciach} No dobra, zjechałeś kolegę, ale nie pomogłeś nic, a nic. Dlaczego?

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek N.

bo dostał grant i zaraz dostanie następny...

Reply to
Ministerstwo Propagandy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.