Zasilanie z portu COM..

W jednym z ukladow podlaczanych do portu szeregowego chcialbym zastosowac zasilanie pobierane bezposrednio z portu COM. Uzywam diod 1N4148 na liniach RTS, TXD i DTR, pozniej niewielkiego rezystora - 47 Ohm i diody zenera 4.7V. Zasilanie jest na przyzwoitym poziomie - w granicach 3V, czasem 3.5V, ale tylko do momentu podlaczenia jakiegos odbiornika. Podlaczenie Maxa 232 obniza napiecie do troche ponad 2V. Chcac dolaczyc jeszcze jeden ukladzik, napiecie jest juz za niskie - nawet LEDy swieca tak jakby nie chcialy... Stad moje pytanie - w jaki sposob uzyskac odpowiednie napiecie? Moze parametry uzytych czesci sa nieodpowiednie? W koncu pobor pradu nie jest taki duzy, a spadek napiecia - znaczny.. A jaki maksymalnie prad mozna pobrac z portu COM? - to pytanie drugie. I trzecie - czy uzasadnione jest zastosowanie 78L05? Do poprawnej pracy wymaga on napiecia 7V - moze i takie napiecie pojawia sie na wyjsciach COMa, ale na pewno nie jest takie caly czas.. Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz
Loading thread data ...

Aby wyciagnac maksimum mocy, zastosuj przetwornice impulsowa robiaca np.

3V3 z kilkunastu V interfejsu RS232. Z zadnym stabilizatorem liniowym nie uzyskasz takiej sprawnosci.
Reply to
Adam Dybkowski
Reply to
invalid unparseable

Czyli chodzi o ten zwykly stabilizator? Cos jak 78L05, tylko na 3.3V ? Jesli tak, to jakich kondensatorow powmienem uzyc przy wejsciu i przy wyjsciu? Aha.. Prawdopodobnie finalna wersja bedzie SMD, ale to chyba roznicy nie robi. Pozdrawiam Grzegorz

Uzytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@amwaw.edu.pl> napisal w wiadomosci news:c61psb$10v6$ snipped-for-privacy@mamut.aster.pl...

Reply to
Grzegorz

Zastosuj przetwornice impulsowa step-down. Wiele takich ukladow produkuje Linear, National, Maxim, Texas Instruments. Poszukaj.

Reply to
Adam Dybkowski

To nie jest przyzwoite napiecie - cos masz chyba nie tak, bez obciazenia napiecie na liniach RS powinno byc powyzej 10V. Mozna pobrac kilkanascie mA. Wiec po pierwsze stabilizator rownolegly (tylko zenerka) jest troche zly to obciazasz linie - zasilanie mozesz bedzie mial, ale na liniach sygnalowych napiecie spada. Po drugie to napiecie moze byc + albo - w zaleznosci od wysterowania. Wiec wykonuj pomiary dopiero po otwarciu portu - wtedy zmienia sie stan na liniach sterujacych.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Z tym zasilaniem z COM-a to jest roznie. Czasami jest dobrze a czasami nic nie chodzi. Swego czasu uzywalem do programowania procesora PIC i EEPROM-a takiego ukladu zasilanego z COM-a. Na starszych komputerach tak do P-166, chodzilo wysmienicie. Na szybszych to juz bylo róznie. Oczywiscie podejzenie padlo na oprogramowanie które sie po prostu nie wyrabia przy szybszych kompach. Ale tknelo mnie ze na P-1700 chodzilo idealnie. Podlaczylem zasilacz 5 v i juz bylo pieknie. Zasilacz jeszcze nosic, gdy w PC jest juz takie napiecie? Kabelek do USB (ok. 4zł) i mamy piekne napiecie 5 V. Reasumujac, jak sie nie chcesz nabawic stresów, zainwestuj 4zl. Koniecznie z bezpiecznikiem. Pozdrawiam.

Reply to
Andy

Czas przejsc na USB. Do dyspozycji mamy 100/500 mA i szybkosc transmisji znacznie wieksza niz po RS232. A nowe laptopy i tak nie maja portow RS232.

Reply to
Adam Dybkowski

W artykule <c641be$2equ$ snipped-for-privacy@mamut.aster.pl> Adam Dybkowski napisal(a):

... i wiele laptopow nie daje nominalnych 500mA. Czasem ze 100mA sa problemy. Warto wiedziec, zanim sie cokolwiek zasilanego z USB zaprojektuje. Krzysiek

Reply to
Krzysztof Olesiejuk

To prawda. Ale na 100 mA raczej mozna polegac (w przeciwnym przypadku nie bylyby zgodne ze specyfikacja USB i nie dostaly prawa do uzywania logo USB), szczegolnie mile w porownaniu do nedznych kilkunastu mA wyciaganych na sile z portu COM.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.