Zasilanie o 20:59:02

Witam,

od długiego czasu zauważam krótkie przygasanie świateł domowych codziennie o godzinie 20:59 i 2 sekundy. Mieszkam w Gliwicach. Czy ktoś to jeszcze zauważył? W innych miastach też? W ciągu dnia też chyba jest (nie notowałem godzin, ale też było to 58 sekund przed pełną godziną).

Tak to wyglądało na przykład 22 grudnia:

formatting link
Normalna amplituda: 319,6 V Obniżona amplituda: 294,1 V (spadek do 92%) Czas trwania obniżenia: 540 ms (27 okresów), od 20:59:01.6 Synchronizacja z zegarkiem była ręczna, więc może mieć błąd (ok. pół sekundy).

Zmierzyłem dzisiaj jeszcze raz - wygląda tak samo z dokładnością do 1 okresu zasilania: również 540 ms obniżenia o dokładnie tej samej godzinie, z dokładnością 0,2 sekundy (mierzone "ręcznie", więc to pewnie mój błąd).

P.

Reply to
Piotrne
Loading thread data ...

Gdybym był pracownikiem Energetyki nie spalbym po nocach wiedziac, ze mam tak wymagajacych klientow ;) Tak z ciekawosci - mozesz zdradzic czego uzywasz do monitorowania sieci w tak szczegolowy sposob ?

Pozdrawiam Michal W.

Reply to
Michal W.

W dniu 2011-12-29 21:48, Michal W. pisze:

Nie monitoruję ciągle :) Migania były widoczne "wzrokowo" codziennie o tej samej godzinie, więc zmierzyłem dokładniej. Zwykłą kartą dźwiękową, do której podłączyłem transformator

230V/12V i mały regulator. Kalibracja też normalnym miernikiem, czas - z zegara DCF (synchronizacja "ręczna", tj. włączenie zapisu albo wprowadzenie zakłócenia o konkretnej godzinie).

Ciekawi mnie, czy to jest zjawisko lokalne, czy np. ogólnopolskie. Codziennie jednak nie występuje - nie było go w miniony weekend. Wydaje mi się, że jak na lokalne zakłócenie jest zbyt precyzyjne.

P.

Reply to
Piotrne

Piotrne pisze tak:

u mnie tak było jak sąsiadka odpalała naszą szkapę o 19:59 Dawała restore previous session (43 karty).

Reply to
PiteR

W dniu 2011-12-29 21:26, Piotrne pisze:

Jakies dziwne masz to napiecie sieciowe, ja przed chwila mialem 231V.

Reply to
Zenek

[...]

Nie dziwne a szczytowe. Ty zmierzyłeś napięcie skuteczne.

231Vsqrt(2)=327V

j.

Reply to
Jacek Radzikowski

Pan Jacek Radzikowski wyjaśnił:

[...]

Termin "amplituda" jest chyba jednoznaczny.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Fakt, jak na amplitudę to faktycznie dziwne :) (tak, wiem, pisałem o międzyszczytowym :)

j.

Reply to
Jacek Radzikowski

W dniu 29.12.2011 21:26, Piotrne pisze:

Kiedyś, ale to dawne czasy, podobna sytuacja była w Białymstoku. Tu przyczyną było przełączanie miasta na zasilanie z Białorusi. Przełączanie było właśnie wieczorem i rano. Rano niezauważalne (przynajmniej dla mnie bo spałem), wieczorem światło na moment przygasało. W tamtych czasach białoruski system nie trzymał parametrów i nie można go było łączyć bezpośrednio z systemem Polskim. Teraz zapewne jest już ok, ale linia 220kV Białystok - Roś stoi niewykorzystywana do przesyłania energii. W Twoim przypadku może być coś podobnego, z tym że przełączenie może być np. na nocne zasilanie wyspowe z miejskiej elektrociepłowni. W zakładzie energetycznym panie z BOK raczej Ci tego nie wyjaśnią ;) Najwięcej informacji o tego typu sprawach mają zwykle wykładowcy od stacji elektroenergetycznych i wytwarzania energii na wydziałach elektrycznych lokalnych uczelni. Adresy mailowe znajdziesz na stronie uczelni, prześlij pytanie i swoje obserwacje, ktoś powinien odpowiedzieć :) Pozdrawiam

Reply to
TomaszB

Użytkownik "TomaszB" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:jdjpif$d7r$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Linia do Szwecji chyba jeszcze dziala, mozliwe ze o 21 zaczynamy im prad sprzedawac :-)

Ale takie przelaczanie nie powinno skutkowac zmiana napiecia ? To raczej wyglada na duzy krotki pobor.

Swoja droga - jak sie wlasciwie reguluje napiecie w sieci ? Sa jakies odczepy na transformatorach ?

J.

Reply to
J.F

Szwecja należy do sieci europejskiej, nie ma "twardego" przełączania.

Babrzecie się tu w jakieś globalne skoki. Pewnie sąsiad ma licznik dwutaryfowy i ogrzewanie elektryczne i się automatycznie załącza. Choć 21 to trochę dziwna godzina. W dzisiejszych czasach zegary lepiej chodzą niż za komuny.

Są, ale nie do regulacji ciągłej, tylko do kompensacji spadku napięcia przy instalacji.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Marcin Wasilewski

W dniu 2011-12-30 10:55, J.F pisze:

Są. I czasem automatyka nawala i idzie 280 V w sieć :> Tak mi popaliło sprzęt w domu, na szczęście ZE zwrócił kasę.

Reply to
PeJot

Duże jednostki rozdzielcze mają regulację pod obciążeniem (przełączanie odczepów), w mniejszych tylko w stanie wyłączenia.

Z tego powodu, że przy prądzie przemiennym jednocześnie musisz utrzymać stabilność systemu, osobno regulować rozpływ mocy czynnej, a osobno biernej to w węzłach sieci regulacja jest automatyczna i nie mająca wiele wspólnego z napięciem w gniazdku, dopiero transformatory ,,końcowe'' dopasowują to poziomów SN. Na poziomie SN i nn przekładnie są ustawione w większości ,,na sztywno'', bo to nie ma sensu ekonomicznego a i teoretycznie każde urządzenie powinno pracować poprawnie przy tolerancjach (chyba) -10% - +6% napięcia nominalnego.

Do tego istnieją różne sprytne dynksy, np. w Norwegii stosują takie fajne cosie, co zawierają w sobie autotransformatory z bezstopniową regulacją bez elementów ruchomych i odczepów (muszę kiedyś to rozgryźć bo to jest bardzo fajny patent) do kompensacji spadku napięcia w długich liniach.

Oczywiście w każdej chwili, i praktycznie od ręki, kupisz (auto)transformatory z przełączanymi odczepami pod i bez obciążenia, z automatyką lub bez, lub automatyczne regulatory z obrotowymi autotransformatorami toroidalnymi, z bezstopniową regulacją pod obciążeniem, np. Schuntermann, Belotti Variatori, albo stabilizatory magnetyczne.

Reply to
Grzegorz Krukowski

Ale to byłby stały spadek, a tu mamy sekundowy zapad - pasuje raczej do włączenia dużej żarówy albo rozruch jakiejś maszyny... no chyba, że pompa ciepła albo pompa kawitacyjna ;)

Mirek.

Reply to
Mirek

Sprawdzę to w innych miejscach. Włączanie elektrycznego ogrzewania jest mało prawdopodobne, bo wszędzie jest centralne ogrzewanie. Z miejsc podejrzanych o większy pobór mocy w okolicy jest tylko piekarnia (ale gdyby była winna, to chyba byłoby więcej takich "zdarzeń").

Może uda się wykryć coś "optycznie" - nagram filmik z panoramą oświetlonego miasta.

P.

Reply to
Piotrne

Dnia Fri, 30 Dec 2011 10:55:26 +0100, J.F napisał(a):

Nawet coś tam modernizują w stacji przekształtnikowej zasilającej kabel podmorski, niedawno wieźli tam nowe trafo, które co ciekawe - przypłynęło do Gdyni statkiem ze... Szwecji :P

formatting link

Reply to
badworm

Dnia Fri, 30 Dec 2011 19:46:49 +0100, Piotrne napisał(a):

Zakłócenia powstające na sieci 110kV roznoszą się w promieniu co najmniej kilkudziesięciu km.

Reply to
badworm

Nagrałem widok z okna - widać tylko bliższą okolicę z powodu mgły... Ale ściemnienie oświetlenia jest całkiem dobrze widoczne o godzinie 20:59:01.75:

formatting link
60fps)

Okoliczne domy w których widać ściemnienie to ok. tysiąc mieszkań, do tego oświetlenie uliczne (też się ściemnia) - może być kilka megawatów pobieranej mocy. Ewentualny zakłócacz musi być dosyć duży. Jak będzie lepsza pogoda, sprawdzę dalej :)

P.

Reply to
Piotrne

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.