Zasilanie miktrokontrolera z 3,3V i praca z sygnałami 0-5V

Witam

Czy mikrokontrolery ATMEL 89Cx051 i 90s2313 przy zasilaniu 3,3V mogą mieć na wejścia podawane napiecie 5V, czyli czy mogą bez konwerterów napięć pracować z logiką 0 - 5V ?

Pozdrawiam

Marek

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Użytkownik "Marek" <mrpoziem@wytnij_to_friko6.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.tpi.pl...

Polecam noty katalogowe tych układów :)... . Masz tam w tabelce DC Characteristics podane Vih (Input High Voltage) - Min. 0.2Vcc + 0.9 ; Max. Vcc + 0.5 (dane dla 90S2313)... Morał z tego taki, że dla napięcia zasilania

3,3V możesz podać na wejście maksymalnie 3,8V... . Musisz zastosować jakieś konwertery albo ograniczniki poziomów - choćby najprostsze :)... . Choć sprawdź jeszcze w nocie układów z serii 89Cx051, bo tam może być inaczej :)... .
Reply to
Konop

Użytkownik Marek napisał:

nie, w pdf od kosci masz ograniczenia, napiecie nie moze przekraczac Vcc+0,5V

Reply to
AlexY

Koledzy widze nie polecaja ale ja tam uzywam w konfiguracji OC (OD) + pullup do 5V i dziala bez klopotu.

dq

Reply to
dziwak

dziwak napisal(a):

A mierzyles poziom napiecia na wejsciu wysterowanym sygnalem 5V?

Reply to
Marcin E. Hamerla

Szerze mowiac nie, ale z prostego porachowania dla pradu uplywu wejscia katalogowo 8uA i rezystora 100k bedzie to jakies 4,2V, stosowalem tez rezystory 10k wiec napiecie ok 4,9V. Procek ATMega64L.

pozdr. dq

Reply to
dziwak

Konop napisał(a):

wlasnie, jaki sa konwertery z 3,3 na 5 i z 5 na 3,3??? moze ktos jakies polecic? tylko nie rozwiazanie na tranzystorach a cos scalonego, tak zeby mialo na przyklad 8 bitow, czyli podpinam jeden scalak z jednej strony, drugi z drugiej i wszystko smiga...:))

Reply to
"PrzemcioŻ."

dziwak napisal(a):

Nie rozumiesz. Inaczej: masz do tego wejscia podlaczony switch czy cos innego? Jesli jest uklad dajacy sygnal 5V, to uP nie psuje sie tylko dlatego, ze ow uklad ma niewielka wydajnosc pradowa. Prawidlowo byloby wstawic, w przypadku ogolnym, rezystor szeregowy. Oczywiscie pogorszy on charakterystyki czasowe ukladu.

Panowie, jedna rzecz od jakiegos czasu mnie nurtuje. Jak wiadomo w strukturze ukladow scalonych sa na wejsciach dwie diody: do masy i do zasilania. Memoria sie robi coraz bardziej fragilis, wiec pytam:

- te diody sa tylko w CMOSAch czy w TTLach tez? Pamietam, ze przynajmniej w niektorych TTLach wyjscia sa rzeczywiscie OC i mozna dac pullupa z V > 5.6V

- te diody sa technologiczne czy sa zaimplementowane w celu ochrony przed uwaleniem wejscia wyladowaniem elektrostatycznym?

- w niektorych PLD mozna diode (od wejscia do zasilania) wylaczyc (PCI clamping czy cóś). Co zatem z ochrona przepieciowa?

Reply to
Marcin E. Hamerla

rodzina 245, HCT245, LVC245 .. w zaleznosci od predkosci.

wiem ze TI ma LVC, wolniejsze wersje byly chyba dosc latwo dostepne

Reply to
myst1

Rozumiem, rozumiem silnego 5V bym do wejscia nie podlaczyl :) Dlatego stosowalem wylacznie z ukladami o wyjsciach OC (OD). A przy tak malych czestotliwosciach (8 MHz) to chyba rezystor duzo nie popsuje.

Reply to
dziwak

Odpowiednikiem serii TI LVC sa uklady LCX prod. Fairchild - czasem latwiej je dostac niz scalaki TI.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.