Zasilacz transformatorowy vs impulsowy

Zastanawia mnie skąd przekonanie, że zasilacz transformatorowy będzie miał gorszą sprawność od impulsowego. Zakładając, że mamy: trafo + prostownik + filtracja + przetwornica DC/DC, to chyba sprawność nie będzie gorsza od zasilacza impulsowego. Pomijam kwestie gabarytów i ciężaru. Chociaż przy 1,5VA (bo takie trafo potrzebuję) to gabarytowo nie będzie aż takiej strasznej różnicy. Kluczowa tu jest przecież sprawność transformatora sieciowego - 80% ?. Zaleta jest taka, że częściowo odpadają problemy z EMC. Zastanawia mnie czy trafo zmniejszy zakłócenia przewodowe od przetwornicy DC/DC. Nigdy jeszcze nie robiłem badań pod kątem układu zasilanego z AC, czy to wygląda podobnie jak dla DC?

Reply to
Bool
Loading thread data ...

To nie przekonanie tylko elementarna znajomość praw fizyki.

1.5VA? Jakieś 40% możesz liczyć. I brak stabilizacji. Musisz dać sporą nadwyżkę napięcia po wtórnej, żeby pod obciążeniem nie przysiadło za bardzo.

Wytłumacz mi, jaki jest sens robienia przetwornicy DC/DC za transformatorem sieciowym?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu piątek, 29 listopada 2013 10:58:37 UTC+1 użytkownik Bool napisał:

Przy mocy jaką potrzebujesz i zasilaniu sieciowym nikt nie przejmuje się stratami. Cena się tylko liczy.

Reply to
kogutek444

W dniu 2013-11-29 11:26, RoMan Mandziejewicz pisze:

40%? Przy obciążeniu znamionowym?

A dlaczego nie? Potrzebuję stabilizowane napięcie 3,3V i nie jestem w stanie znaleźć transformatora, który miałby tak niskie napięcie strony wtórej, aby zastosować stabilizator liniowy (zakładam, że nie pracował jako grzałka).

Reply to
Bool

Użytkownik "Bool" napisał w wiadomości grup

Strasznej nie, co to jest pol wata :-)

Przy tej mocy transformator sieciowy ma mierna sprawnosc.

Zakladajac ze masz potem przetwornice DC-DC wysokiej sprawnosci, a nie liniowy stabilizator.

Ale jesli ta przetwornica ma podobna sprawnosc jak przetwornica wysokonapieciowa, to sam rozumiesz ze te 80% sie doklada. No i prostownik na niskim napieciu tez ma kiepska sprawnosc - 1.5V przy np 9 to tez niewesolo.

Jak widac wszyscy sobie radza z EMC.

J.

Reply to
J.F

Tak - taka jest sprawność transformatorów sieciowych małej mocy, obciążonych mostkiem i kondensatorami.

Ze względów ekonomicznych. Przy małej mocy sens ekonomiczny ma stabilizator liniowy. Jeśli chcesz stabilizować przetwornicą, to koszt rośnie na tyle, ze nawet przy <=1.5W mocy wyjściowej już opłaca się robić cały zasilacz impulsowy. TNY274PN w TME kosztuje 3.12PLN przy zakupie 1 szt. Przy 25 sztukach -

2.23PLN. Transformator impulsowy będzie kosztował jakieś 4PLN. Transformator sieciowy, kontroler step-down i dławik do niego tańsze nie będą.

Zastosuj przetwornice wprost. Ja tam nie widzę problemu z uzyskaniem

3.3V 0.5A.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2013-11-29 12:18, RoMan Mandziejewicz pisze:

Do tego trzeba by dodać dodatkowe koszty związane z użeraniem się z EMC.

Ceny dla 100szt.: transformator 4,69zł, MC34063 0,45zł (wiem, stary dziad), dławik 0,50zł.

Reply to
Bool

Uważasz, że MC34063 nie będzie siał?

Nie ma problemu EMC przy zasilaczu impulsowym tak małej mocy, szczególnie na układach serii TinySwitch-II/III/4.

Podaj link, proszę.

Sprawność takiego układu nie będzie lepsza od liniowego. MC34063 może pracować z maksymalnym wypełnieniem na poziomie 85% (przy niskiej częstotliwości!) a wyjściowy układ Darlingtona degraduje sprawność dla niskich napięć do poziomu liniowego. To już taniej wstawić tam LM317 - będzie potrzebował również te 6.3V na wejściu pod obciążeniem.

Dławik za 0.50PLN? Zapewne szpulka - a Ty coś przed chwilą pisałeś o EMC?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:5298720d$0$2291$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Według mnie transformatorowy radzi sobie z Surge sam z siebie, a impulsowy "tak sobie". Ja w każdym razie za wszystkie padnięte ładowarki do komórek winię raczej Surge niż ROHS. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2013-11-29 12:57, RoMan Mandziejewicz pisze:

Jasne, że będzie, ale ten temat mam akurat opanowany.

TRAFO-1VA5-1X6-Z

formatting link

Hmm aż tak złej sprawności to nie zakładałem. Z ciekawości zrobiłem mały test. Na biurku leży u mnie przetwornica na MC34063, Uwy = 3,3V. Zasiliłem ją z 9V przez prostownik. Prąd od strony wejścia wynosi około 0,1A i nie wyczuwam aby była znacząco cieplejsza od temperatury otoczenia. Na stabilizatorze liniowym wydzieliłoby się około 0,45W. Co nawet na obudowie TO-220 powinno się dać wyczuć.

Na początek myślałem o takim:

formatting link
trzeba będzie to dam ekranowany, ale to wzrost o około 1zł.

Reply to
Bool

Chińszczyzna. Moje są testowane co najmniej 3kV AC i byle surge go nie zabije. Transformatory sieciowe podlegaja tej samej normie jeśli chodzi o przebicia.

Ale kiedyś tu pokazywano, jak to jest nawijane - Chinka nawija tasiemkę marginesową a potem leci uzwojeniem pierwotnym po tej tasiemce. Takie coś MUSI przebijać.

Przejedź się do Ferystera i zobacz, jak się nawija transformatory zgodne z normami.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Na dławiku szpulkowym nie opanujesz.

Faktycznie, taniocha - może się kiedyś przydać.

Ale ta moc strat rozkłada Ci się na kilka elementów. Zmierz prąd na wejściu...

To jest właśnie szpulka.

I w tym momencie równasz się z kosztami impulsowego. Ale impulsowy nie zeżre Ci 2.5W wydając na wyjściu ledwie 0.33W a na dokładkę z palcem będzie pracował od 85 do 265V na wejściu. No i nie będzie żarł na jałowo 1.5W tylko poniżej 300mW.

Ale to już Twój wybór.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Sieciowe małej mocy maja karkas dwusekcyjny. Trzeba się naprawdę postarać, żeby to spieprzyć. Ale efektem jest wysoki prąd jałowy, duża indukcyjność rozproszenia i gówniana charakterystyka U/I.

Otóż to.

Tak samo. Musi przejść test napięciowy i przechodzi. Feryster konkuruje z Chińczykami i jedyne w czym może konkurować, to właśnie w jakości. Bo z ceną nie ma szans gdy transformator z Ferystera kosztuje więcej niż kompletna ładowarka z Chin. Chińczyk naklei China Eksport i ma w dupie odpowiedzialność. Feryster musi deklarować zgodność z normą i w razie wypadku może być ścigany. Zapewniam, że to bardzo dobrze wpływa na podejście do jakości.

Poza tym - kwestia użytych materiałów - po co stosować marginesy, skoro można użyć drutu w potrójnej izolacji i odpowiedniej konstrukcji karkasu?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A co z liczbą elementów użytych do zasilacza imp.? Chodzi mi im więcej elementów tym więcej punktów awarii. Z trafo można liczbę tych elementów skrócić do kilku i to dość trwałych. Z jakiej najmniejszej liczby elementów można zbudować trfałą (20 lat minimum) przetwornice np. 1W 230->5V? Już kiedyś pisałem, wszystkie zasilacze z trafo jakie zrobiłem 20 lat temu chodzą do dziś bezawaryjnie, w większości zasilaczy imp. w fabrycznych urządzeniach jakie używam po 3-4 latach coś wystrzeli (scalona przetwornica) albo kondensator albo jeszcze inny problem...

Reply to
Marek

Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Zgodnie z prawem nie da się bo od lipca 2006 w Unii obowiązuje zakaz produkcji trwałego sprzętu elektronicznego.

Twoich zasilaczy nie projektował księgowy a tamte tak. Jak zrobisz impulsowy bez konsultacji z księgowym i zdecydujesz się na złamanie prawa stosując przyzwoitą cynę z dawnych zapasów to sądzę, że też podziała. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości Użytkownik "Marek" snipped-for-privacy@fakeemail.com napisał w wiadomości

No nie - tylko sprzetu powszechnego uzytku. Wystarczy napisac ze to do zastosowania specjalnego.

Ale prawde powiedzawszy to mnie wiekszosc zasilaczach chodzi dlugo i szczesliwie. Jedyny problem mam z tymi chinskimi co udaja gniazdo zapalniczki

12V - dwa padly szybko ... kupic trzeci ?

J.

Reply to
J.F

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:5298b492$0$2181$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Są jeszcze jakieś niedobitki zastosowań (sprzęt medyczny), ale to już ostatnie chwile. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Dnia Fri, 29 Nov 2013 16:27:32 +0100, Piotr Gałka napisał(a):

Że co proszę? Jakiś konkret może :)

Reply to
Jacek Maciejewski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.